in ,

Ege’nin parlayan yıldızı: Kuşadası

Kuşadası, Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden biri. Aydın’ın batısında, Ege Denizi kıyısında yer alan Kuşadası, 1960’lardan bu yana gösterdiği gelişimle büyüyen, ülkemizde kruvaziyer turizm denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri

egenin-parlayan-yildizi-kusadasi

Kuşadası, yeşille mavinin buluştuğu Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, renkli gece hayatı, mavi bayraklı tertemiz plajları, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi rotaları ve medeniyetlerin beşiği olan birçok antik kente kısa sürede ulaşılabilen konumuyla ülkemizin cennet köşelerinden biri.

Kuşadası gezilecek yerler açısından onlarca alternatife sahip. Her türlü beklenti ve ilgi alanına uygun seçeneğin bulunduğu ilçede farklı noktalara ulaşmak için araca ihtiyaç var. Kuşadası’nda gezilecek yerlerden mutlaka ziyaret etmeniz gereken durakları bir araya getirdim.

Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı: Türkiye’nin saklı cennetlerinden Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası ilçe merkezinden 27 kilometre mesafede. Otomobille girişin 10 lira olduğu milli park, kendine özgü bitki ve hayvan türleri ile bölgenin en doğal noktalarından. 1994 yılından bu yana milli park statüsünde olan bu güzel yerde piknik, doğa yürüyüşü, yüzme gibi aktiviteler yapılabiliyor.

Güvercinada: Kuşadası’na ismini veren Güvercinada, ilçeye gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından. Körfezin ağzında limanı koruyan bir konumda bulunan Güvercinada üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa’nın yaptırdığı iç kale ile İlyas Ağa’nın yaptırdığı surlar bulunuyor. Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek saldırılara karşı inşa edilen ve adayı çevreleyen surlar 3 metre yüksekliği ile hala ayakta.

Zeus Mağarası: Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın Güzelçamlı girişinde bulunan Zeus Mağarası, çok bilinmeyen bir güzellik. Ana caddeden 150 metre kadar içeride kayalık bir bölgenin içerisinde konumlanan mağara dışarıdan kendini belli etmiyor. Yer altı sularının kalkerli zemini aşındırmasıyla muhteşem bir yüzme ortamının oluştuğu mağarada derinlik 2-10 metre arasında değişiyor. Mağarada kış aylarında bile yüzmeye gelenlerle karşılaşabilirsiniz.

Kuşadası Marina: İlçenin son yıllardaki en popüler mekanlarından birine dönüşen Setur Marina, 450 deniz, 150 kara yat kapasitesiyle Ege Bölgesi’nin en büyük marinalarından biri. Marinayı yaşam merkezine dönüşen bölüm ise mağaza, kafe ve restoranları. Yaz-kış ilçeye gelen birçok kişinin uğrak noktasına dönüşen marinada birbirinden güzel mekanlar var.

Kadınlar Plajı: İlçe merkezindeki en meşhur plajlardan olan Kadınlar Plajı, Kadınlar Denizi olarak da biliniyor. Genellikle dalgasız ve sakin olan deniz, kumsalı ile ilçeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği plajlardan biri. Çevresinde çok sayıda kafe, restoran ve tesis var. İlçe merkezinden dolmuşla ulaşılabilen plaj, yaz aylarında tıklım tıklım.

Nasıl gidilir: Aydın‘a bağlı bir ilçe olan Kuşadası, Aydın’a 71 kilometre, İzmir‘e 90 kilometre, Selçuk’a 21 kilometre, Bodrum ve Çeşme’ye ise 157 kilometre uzaklıkta. En yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes 65 km mesafede. İlçeye Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri var. Aydın merkezden minibüs ve belediye otobüsü ile ulaşım sağlanıyor.

İstanbul ve Aydın’ın kuzey yönünden kara yoluyla geleceklerin İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullanmaları, Selçuk çıkışından çıktıktan sonra Selçuk’u geçmeleri gerekiyor. Ankara ve Aydın’ın doğusundan kara yoluyla gelecekler Denizli-Aydın güzergahını kullanabilir.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

konakta-ibadethanelere-dezenfekte-seferberligi

Konak’ta ibadethanelere dezenfekte seferberliği

kopek-katilami

Köpek katliamı: 50 yakın köpek öldürüldü, ormanlık alana atıldı!