in ,

Ege’nin romantik Yunan adası: Santorini

Ege Denizi’nin popüler Yunan adalarından biri olan Santorini, dünyanın en romantik tatil destinasyonu olarak biliniyor. Beyaz badanalı evleri, mavi kubbeli kiliseleri, daracık sokakları ve muhteşem mekanları ile ada benzersiz bir tatil deneyimi sunuyor

egenin-romantik-yunan-adasi-santorini

Yunanistan’ın güneyinde yer alan Santorini Adası, Ege Denizi’nin incisi. Mikonos ve Rodos’la birlikte gemi turlarının en çok ziyaret edilen ve balayı destinasyonlarının vazgeçilmezi Santorini Adası, daracık sokakları, birbirinden lezzetli yemekleri, muazzam doğal güzellikleri ve geleneksel Yunan kültürünün misafirperverliği ile yaz mevsimi deyince akla ilk gelen adreslerden.
Uzaktan bakınca zirvesi karla kaplı görkemli bir dağı anımsatan Santorini, binlerce yıllık volkanik patlamalar sonucu bir kısmının denize batmasıyla son halini almış. Halen aktif olan Ege Denizi’nin en büyük volkanının, MÖ 1450 yıllındaki patlama ile adayı 4 parçaya ayırdığı, yarattığı tusunami ile Girit adasındaki Minos uygarlığını yok ettiği biliniyor.
Denizin içinde gibi hissettiren romantik terasları ve şirin köyleriyle insanı büyüleyen Santorini, masmavi ufka ve volkanik kayalara tutunmuş beyaz evlere bakan eşsiz manzarasıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Lacivert rengi denize karşı dik bir yamaç üzerinde sıralanmış kübik taş yapıların, limon ağaçlarının, erguvanların süslediği ada Imerovigli, Oia, ve Fira köylerinden oluşuyor.

Fira Köyü: Uçurumun tepesinde, çarpıcı güzelliği, inanılmaz manzaraları, müzesi, barları ve kulüpleriyle Fira Köyü, Santorini’nin başkenti. Tüm adanın en güzel yeri olmakla övünen Fira’nın, beyaz küp şeker şeklindeki binaları, Ege Denizi’ni izleyebileceğiniz inanılmaz manzaraları, altın rengindeki büyüleyici günbatımıyla tüm övgüleri hak ediyor. Fira’nın merkezi dar sokakları, mağazaları, restoran, kafe ve barları ile yüksek sezonda ziyaretçi akınına uğruyor.
Yunanca ismi There olan Fira Köyü, aynı zamanda Santorini’nin en eski limanına ev sahipliği yapıyor. Rotasında Santorini olan cruise gemilerinin yanaştığı volkanik uçurumun yanı başındaki limandan Fira Köyü’nün merkezine teleferik ya da dolambaçlı basamaklardan ulaşılıyor. Gidiş-dönüş 8 Euro olan teleferiği kullanmak istemeyenler için merdivenleri yürüyerek ya da eşekle çıkma seçeneği bulunuyor.

Fira Köyü’nün beyaz badanalı daracık sokaklarında hediyelik eşya satan dükkanlardan alışveriş yapabilir, şirin kafe ve restoranlarda muhteşem Ege Denizi manzarasını izleyebilirsiniz. Fira’da görmeniz gereken yerler arasında neolitik çağdan günümüze ada ve çevresindeki buluntuların sergilendiği Thira Tarih Öncesi Müzesi, Roma ve Helenistik dönem eserlerinin sergilendiği Thira Arkeoloji Müzesi, 17. yüzyıldan kalma bir yapı olan ve Santorini’nin yerel yaşamını anlatan Fira Megaro Gyzi Müzesi, Santorini’nin beş kalesinden biri olan Skaros Kalesi, Fira’yı Eski Liman’a bağlayan 600 basamaklı merdiven, MATI Sanat Galerisi ve adanın en görkemli ibadethanesi Metropolitan Ortodoks Katedrali bulunuyor.

Oia Köyü: Santorini’nin kuzeybatı kesiminde yer alan pitoresk bir köy olan Oia Köyü, hem turistler ve sanatçılar tarafından sevilen, tüm yolcu gemileri ile Avrupa’nın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin gözdesi. Oia’ya gitmenin en kolay ve ucuz yolu Fira’dan her 20 dakikada bir kalkan otobüslere binmek.

Etkileyici bir uçurumun tepesinde yer alan Oia, dar sokaklardaki büyüleyici evlere, mavi kubbeli kiliselere ve güneşle yıkanan verandalara sahip. Fira’nın bembeyaz, çiçeklerle süslenmiş insanın içini açan sokaklarının her biri dolaşmaya değer. Birbiri üzerine sıralanmış bembeyaz evleri, renkli kapıları ve sevimli sokaklarıyla Oia’da, çok sayıda kilise, eski bir yel değirmeni bulunuyor.
Adanın merkezi Fira Köyü’nden sonra ikinci en büyük yerleşim olan Oia Köyü’nde yer alan Caldera, adada günbatımının en güzel izlendiği noktalardan. Oia’ya günbatımı saatleri yaklaştığında sokaklar insan kalabalığı ile dolup taşıyor. Fotoğraf çekmeyi bırakın yürümek dahi zorlaşıyor. En iyisi manzarası iyi olan bir cafede oturup olağanüstü günbatımının keyfini çıkarmak.
Oia Köyü’nde mutlaka yapmanız gerekenler arasında dünyanın en büyülü kitapçılarından biri olan Atlantis Kitapevi‘ni ziyaret etmek, yüzme ve balık lokantalarıyla ünlü Amoudi Körfezi‘ne gitmek, muhteşem mavi kubbeleri ve beyaz badanalı duvarları ile küçük kiliseler önünde fotoğraf çekilmek, Oia’nın yakınında 1991 yılında kurulan Sigalas Şaraphanesi’nde şarap tadımı yapmak, tarihi geçmişi 15. yüzyıla uzanan Agios Nikolaos Kalesi’ni keşfetmek bulunuyor.

Nea Kameni: Santorini kalderasının merkezinde yer alan iki küçük ada Palea Kameni ve Nea Kameni, Doğu Akdeniz’deki en genç volkanik bölgeler olarak kabul ediliyor. Palea Kameni (Eski Yanmış Ada) 2 bin yaşından küçükken, Nea Kameni (Genç Yanmış Ada) sadece 450 yıl önce (en genç lavları 70 yaşında) oluşmaya başladı. Bu iki küçük ada, yanardağın son faaliyetlerine tanık olmak isteyenlerin gözdesi.
Yaz boyunca turistik turların gözdesi olan Nea Kameni’ye ulaşmak için 130 metre yükseklikteki volkanik bir krateri tırmanmak gerekiyor. Ancak yukarıya ulaştığınızda göreceğiniz manzara muazzam. Fira Köyü’nden her iki adaya da özel turlarla ve teknelerle gidilebiliyor.

Perissa Plajı: Adanın volkanik siyah kumuyla ünlü bölgesi Perissa Plajı (Perivolos/Perissa Beach), dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Perissa Köyü’nde bulunan dalış merkezinde şnorkel ve tüple dalış turlarının da düzenlendiği bölgenin kum sahilinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Sıra sıra beach clubları ve kafe bar tavernaları ile tam bir sahil eğlence bölgesi olan Perissa, adanın en güzel yerlerinden.
Adanın güneybatısında, Fira Köyü’ne 13 kilometre uzaklıkta yer alan Perissa Plajı’na özel araçla ulaşım 20 dakika sürüyor. Plaja giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor, ancak şemsiye şezlong gibi olanaklardan yararlanmak için işletmelere ücret ödüyorsunuz.

Akrotiri Antik Kenti: Minos yerleşimlerinden biri olan Akrotiri Antik Kenti’nde ilk yerleşimin MÖ 5 bin yıllarında olduğu tahmin ediliyor. Her köşesi tarih dolu Santori’nin sur duvarlarıyla çevrili antik Akrotiri kenti, aynı zamanda Yunanistan’ın en önemli arkeolojik alanlarından biri. Fira’dan 15 kilometre uzaklıkta bulunan Akrotiri’de, Neolitik dönemden kalma muhteşem duvar resimlerini görebilirsiniz.
Akrotiri’nin Tunç Çağı yerleşimi, MÖ 17. yüzyılda volkanik külle kaplanana dek Ege Denizi’nin en önemli Minos kent merkezlerinden ve limanlarından biriydi. Fira’dan Kırmızı Plaj’a giden KTEL otobüsleri ile ulaşabileceğiniz antik kent Minos uygarlığının görkemine tanık olmak için muhteşem bir fırsat sunuyor.

Akrotiri Antik Kenti ziyaret saatleri kış dönemi (6 Kasım – 31 Mart) 08.30-15.30, salı günleri kapalı; yaz dönemi (15 Nisan – 31 Ekim) 08.00-18.30, haftanın 7 günü ziyarete açık. Akrotiri Antik Kenti giriş ücreti 12 Euro, indirimli bilet 6 Euro.

Kamari Plajı: Santorini’nin en büyük ve en popüler plajı olan Kamari Plajı (Kamari Beach), Kameri Köyü sahili boyunca uzanıyor. Uçurumlar arasında bulunan Kameri, diğer popüler plajlara göre daha sessiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin gözdesi. Fira’dan Kamari’ye hareket eden belediye otobüslerine binerek Kamari Sahili’ne ve Mavri Paralia Plajı’na ulaşabilirsiniz.
Adanın doğu sahilinde yer alan Kamari Plajı, ince taneli volkanik siyah taşlı kumsalı ile dünyanın en ilginç plajlarından biri. Denizin dalgalı ve hemen derinleştiği sahil şeridi çocuklu aileler için uygun değil. Sıcak havalarda hemen ısınan kum taneleri nedeniyle plajda terliksiz dolaşmak imkansız. Sahil şeridinde çok sayıda balık restoranı ve atıştırmalık yiyecekler satan kafeler bulunuyor.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

korona-virus-engeli-artirdi

Korona virüs engeli artırdı

gundem-olan-nakliyeciler-sitesine-nester

Gündem olan Nakliyeciler Sitesi’ne neşter!