in ,

‘Eğer birlik olmazsak zamlar belimizi büker’

Akaryakıt fiyatları son gaz artıyor. Vatandaş yaşananlara tepki göstermek için frene basıp kontak kapatmaya hazırlanırken, İzmirliler yaşananları değerlendirdi

Ardı ardına gelen akaryakıt zamları, son dönemlerde Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geliyor. Sabahtan akşama değişen akaryakıt fiyatlarından şikayet eden vatandaş son çareyi kontak kapatmakta buldu. Sosyal medya hesaplarından başlatılan kampanya ile bugün akaryakıt zamlarına karşı eylem yapacaklarını duyuran vatandaşlar, “Kontak kapat Türkiye” çağrısı yaparken, Ege Telgraf gazetesi İzmirliye yaşanan gelişmeleri sordu.
Kontak kapatma çağrısına kulak verdiğini ve tepkileri doğru bulduğunu aktaran İzmirli Mustafa Çakır, “Hatta kesin suretle kontak kapatılmalı. Tepkimizi vatandaş olarak göstermeliyiz. Ben de katılacağım. Fakirleşmenin ötesinde artık psikolojimiz bozulmaya başladı. Artık bizden geçti ama gelecek nesiller için sesimizi çıkarmamız lazım. İnsanlar günübirlik yaşamaya çalışıyor, ileriye dönük planları yok. Verdiğimiz vergilerin karşılığını almak istiyoruz. Bizim verdiğimiz vergiler sayesinde makam araçları var. Başka bir ülkeye gidildiğinde konaklama bizim vergilerimizle karşılanıyor. Tabii ki de karşılanacak ama vatandaş olarak bu vergilerin bize olumlu bir dönüşü olsun istiyoruz. Ülke olarak çok zor durumdayız. Asgari ücret bile alamayan o kadar fazla insan var ki… Bu sorunlara kesin bir çözüm istiyoruz, bu da en büyük hakkımız. Tabii demokratik kurallar içerisinde tepki gösterilmeli. Kabadayı gibi yolun ortasında araba bırakmak ve trafiği kilitlemek olmaz, hiç kimsenin de böyle protesto etmesini istemiyorum. Diyalog içerisinde demokratik haklar kullanılmalı. Her vatandaş protestoya katılmalı” dedi.

‘ARABAM OLSA KATILIRIM’
Hali hazırda bir arabası olmasa da akaryakıt fiyatlarını yakından takip ettiğini belirten Özgür Yaman, “Arabam olsa ben de katılırdım. Protesto için kontakların yolda kapatılmasını daha uygun buluyorum çünkü yarattığı etki daha büyük olacaktır” dedi.

OTOPARKÇILAR ENDİŞELİ
Kontak kapatma eylemine destek verdiğini söyleyen otopark işletmecisi Ramazan Eroğlu da, “Bu protestonun daha önceden yapılması gerekliydi. Biraz geç kalınmış ama hiç yapılmamasından iyidir. Protestonun yapılması gerek ama insanlar tüm gün kontak kapatırlarsa biz nasıl para kazanacağız?” sorusunu yöneltti.

TAKSİCİLERDEN DESTEK
Ekmeklerini direksiyon sallayarak kazanan taksiciler de eylem çağrısına destek verdi. 32 yaşındaki taksici Tugay Çalış, “En son 550 kilometre için 3 bin liralık mazot aldım. Cebimde para kalmadı. Biz birlik olmazsak bu zamlar belimizi büktükçe büker. Tek yumruk olup masaya vurmamız lazım. Bir kısım kontağı kapatıp çalışmazsa diğer kısım o gün fazladan kazanacak. İzmir’de 2 bin 825 taksi var. Vatandaştan tutun da taksicilere kadar herkes kontak kapatırsa hepimizin yüzü güler” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

Fiyat artışının asıl nedeni fırsatçılar!

‘Küçüklük alışkanlığım markamın amacı oldu’