in ,

‘Ekimin ortası geldi nerede bu grip aşısı?’

Grip ile Kovid19’un aynı anda geçirilmesinin ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirten Tabip Odası Başkanı Çamlı aşılamanın bir an önce başlaması gerektiğini söyledi

izmir-tabip-odasi-lutfi-camli

Kış geliyor, vatandaş pandeminin de etkisiyle iki kat tedirgin… Bugünlerde birçok kişi adeta yok satan grip aşısının peşinde koşarken, İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, aşı için geç kalındığını söyledi.
Ege Telgraf’a konuşan Başkan Lütfi Çamlı, ekim ayının ortasına geldik ancak halen piyasada aşı yok. Bugünlerde özellikle üzerinde durulması gereken bir konu. Bu aşıların nerede olduğunun sorulması gerekiyor. Biz bu konuyu iki ay önce gündeme getirdik ve sonbahar yaklaştığından ötürü influenza (Grip) vakaları patlayacak, aşıların şimdiden temin edilmesi gerek dedik. Hatta bu aşılar önceki yıllara göre daha yüksek miktarlarda alınmalıydı. Dünya Sağlık Örgütü 6 ayı dolduran her bireyin bu sene bu aşıyı mutlaka olmasını öneriyor. Yani aşı sadece riskli grupları kapsamamalı. Hele Kovid-19 nedeniyle sağlık çalışanları ve diğer riskli işlerde çalışan vatandaşlar bu aşıyı yaptırmalı. Ne yazık ki aşı gelmedi, hatta ne zaman geleceği de belli değil. Sağlık Bakanlığı ne kadar aşı sipariş elde edildiğini de açıklamıyor. Bu konu nedense ticari bir sır gibi saklanıyor. Eczacılar Odası bu konuyla ilgili olarak bir başvuruda bulunmuştu. Tamamen kendi imkanları ile 1,5 milyon aşı alımı yapmak istediler, buna da onay çıkmadı. Tüm dünya ülkeleri aşı alımlarında kontenjanlarını artırdı. Ama Türkiye’nin ne alacağı belli değil. Normalde eylülün ikinci haftasından itibaren bu aşıları olmaya başlamamız gerekirdi. Ama şu anda aşı halen gelmedi. Şunu sormak istiyoruz, aşılar nerede? Bu sene risk guruplarını da dikkate alacak olursak, kapsamı genişletilip yeteri kadar aşı siparişi verildi mi? Neden aşı siparişi verildiği neden sır gibi saklanıyor? Eczacılar Odası’nın aşı temin edelim talepleri neden dikkate alınmadı?” diye sordu.

‘GENİŞLETİLMELİ’

Başkan Çamlı, Türkiye’ye getirilecek aşı miktarının şeffaf biçimde açıklanması gerektiğini hatırlatarak grip aşısının kapsamının da genişletilmesi için şu çağrıda bulundu: Türkiye’de bu aşıların üretimi yok. Bu süreçte aşının önemini bir kez daha gördük. Kovid ile beraber influenza hastalığı geçirildiği takdirde bunun insan sağlığı açısından sonuçları çok ağır olabilir. Bilimsel verilere göre, bu aşıyı olanlarda virüsün etkisinin kırıldığı yönünde. Bu yıl en az on milyon aşı getirilmeli. Ülkenin durumuna bakıldığında sadece risk grubuna aşı yapılacak demek doğru değil. Pandemi nedeniyle bu risk grubunun kapsamı da genişletilmeli. Bir kere sağlıkçıların kesinlikle bu risk grubuna alınmaları lazım. Ülkede bir milyon sağlık çalışanı olduğunu dikkate alırsak gelecek aşı sağlıkçılara dahi yetmeyecek. Yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları hep risk gurubunda. Pandemiden ötürü toplumla birebir şekilde temas halinde olup kamusal hizmetlerde çalışanlar, fabrika gibi kalabalık ortamlarda çalışanlar kesinlikle aşılanmalı. Geçen seneki kadar aşı getirilirse risk artar. Yaz aylarında defalarca açıklama yaptık, bu aşıları şimdiden sipariş verin diye uyarılarda bulunduk. Sonbahar gelmeden bu tedbirin alınması gerekirdi. Ekimin ortasına geldik, halen ortada aşı yok. İşin daha kötüsü grip aşılarının ne zaman geleceği, ne kadar geleceği de belli değil. Eğer okullarda eğitim devam edecekse çocuklarımıza kesinlikle aşı yapılmalı. Ama geçen seneki miktarda aşı getirilirse kime yapacaksınız? Biz bunu söylemiştik demekten ötürü yorulduk. Aylar öncesinden hasta sayılarını da doğru şekilde paylaşın demiştik, bunu da dinlemediler. Bize halkı paniğe teşvik ediyor dediler ama ne söylediysek doğru çıktı. Dünya Sağlık Örgütü’ne de rakamlar yanlış bildirilmiş. Bu yüzden güvenilir olan ülkeler listesinden çıkarıldık. Bu çok utanç verici bir durum. Dünyada böyle bir tanım yok. Getirilecek aşı sayısı açık ve şeffaf şekilde açıklanmalı. Saklayacak bir şey yok. 80 milyon nüfusa bir milyon doz aşı getirilecek diye bu rakamları paylaşmıyorlar mı?

Erman Şentürk / Özel Haber

konakta-metruk-binalar-bir-bir-yikiliyor

Konak’ta metruk binalar bir bir yıkılıyor

bergamada-saganak-yagis

Yağıştan zarar gören Bergama’nın mahallelerinde inceleme