in ,

‘Ekiplerimizle sahada halkımızın yanındayız’

Virüs salgınının ülkemizde görülmesiyle birlikte hızlı bir biçimde yeni koşullara adapte olduklarını ve tam kapasite çalıştıklarını söyleyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü vatandaşa seslendi: Lütfen evde kalın…

ekiplerimizle-sahada-halkimizin-yanindayiz

Tüm dünya korona virüsü konuşurken, Türkiye’nin hemen her kentinde de salgınla mücadele soluksuz devam ediyor. Vatandaşın güvenliği için 7 gün 24 saat görev başında olduklarını söyleyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ilçedeki çalışmaları Ege Telgraf’a anlattı.
“Korona virüs ile mücadelede sürecin tam da merkezindeyiz” diyen Başkan Utku Gümrükçü, “Bizler yerel yönetim olarak hem halk sağlığının korunmasında, hem de sağlık çalışanlarına destek olunmasında kendimizi sorumlu hissediyoruz. Hatta sağlık emekçilerimizin tıbbi malzeme eksiklerini gidermek için sadece belediye ekipleri değil, birçok gönüllü de seferber oldu. Belediye olarak imkanlarımız doğrultusunda hem korona virüs ile mücadele ediyoruz, hem de halkımızın ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyoruz. Tüm ekiplerimizle birlikte sahadayız. Halkımızın yanındayız” dedi.

‘ANINDA ADAPTE OLDUK’

Pandeminin ülkemizde görülmesinden itibaren birçok alanda çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Gümrükçü, “Yeni koşullara anında adapte olduk. Tüm ekiplerimizi yeni oluşan sisteme göre yönlendirdik. Temizlik ekiplerimiz tam kapasite ile çalışıyor. Halkımız genel olarak ‘evde kal’ çağrısına kulak verdi ve evlerinde kalıyor. Tabii, evsel katı atık oranında bir artış var. Dolayısıyla hafta sonları dahil oldukça yoğun çalışma içindeyiz. Bu süreçte sosyal yardım işleri ekiplerimiz de özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Tüm bu ekiplerimize diğer birimlerden takviye aldık. Çağrı merkezi kurduk ve yurttaşlarımıza yardımcı olmak üzere çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Gönüllü kadınlarımız ve Çiğli Halk Eğitimi Merkezimiz ile birlikte maske ürettik. Sasalılı kadınlarımız atölyelerinde, belediyede ise 3 boyutlu yazıcılarla sağlık çalışanlarımız için siperlik üretildi. Yine belediye şantiyemizde PVC su borularından çok düşük maliyetle siperlik ürettik. Tüm bu malzemeleri bizzat hastanelere giderek hastane yönetimlerine teslim ettik. Çiğli Belediyespor misafirhanesini sağlık emekçilerimizin hizmetine açtık. Yoğun bakım da kullanılan entübe kutularını imal ettik. Yine Çiğli’de faaliyet gösteren bir firmada solunum cihazına hava üfleyen ventilatörün ana parçalarından biri olan mini blower’ın üretilmesini sağladık. Ayrıca hastalardan kan alınması sırasında bulaşmayı önlemek için entübasyon kabinini üretip İzmir Tabip Odası ile birlikte hastanelere dağıttık” ifadelerini kullandı.

‘EKİBİMİZİ DE DÜŞÜNDÜK’

Virüs salgınını önlemek için yaptıkları çalışmalarda çalışanlarının sağlığını da ön planda tuttuklarının altını çizen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Korona virüs salgının ülkemizde görülmeye başlandığı andan itibaren hastalığı önlemek üzere en erken tedbir alan ve uygulayan kurumlardan biriyiz. Tüm belediye katları ile belediye girişlerine el dezenfaktan makineleri yerleştirdik. Girişte güvenlik görevlimiz hem personelin hem de vatandaşın ateşini ölçüyor. Yine belediye ve şantiye girişine dezenfekte tünelleri koyduk. Ayrıca girişe koyduğumuz galoş makinesi ile belediyeye gelen herkesin ayağına galoş takıyoruz. Öte yandan yoğunluğu azaltmak için dönüşümlü çalışma sistemini belediyemizde uygulamaya başladık. Bir arada bulunulması gereken ortamlarda da güvenli sosyal mesafeyi ayarlıyoruz. Toplantılarımızın tamamını online olarak gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımız için belediyemizin belirli noktalarına UV cihazı yerleştirdik. Gece çalıştırdığımız UV cihazı ortamda bulunan tüm virüsleri öldürerek steril bir çalışma ortamı sağlıyor. Yine yoğunluk olan birimlerde havayı temizleyen ozon jeneratörleri kullanıyoruz. Ayrıca belediyemiz eğitim merkezine devam eden ortaokul ve lise öğrencilerimiz de derslerini evlerinden online olanak almaya başladı” dedi.

‘ÖRNEK BİR SEFERBERLİK’

İlçede de halkın sağlığının korunması adına tüm ekiplerin örnek bir seferberlik çalışmasına başladığını ifade eden Gümrükçü, “Tüm mahallelerimizi baştan sonra dezenfektanlı sularla düzenli olarak temizledik. Tüm parklarımızı ve çocuk oyun gruplarımızı dezenfekte ettik. Çocuk oyun parklarına girişleri yasakladık. Belediyemize yeni bir drone alarak hastane bahçeleri gibi geniş alanların daha kısa zamanda temizlenmesini sağlıyoruz. Tüm huzurevlerini dezenfekte ettik ve belirli periyotlarla bu çalışmalar devam edecek. Ayrıca halkımızın yoğun kullanımı alanlarının bulunduğu kamusal alanlarda da dezenfekte çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Öte yandan başta belediyemiz olmak üzere kaymakamlık, emniyet gibi kamu kurumları ile hastane, sağlık merkezleri ve eczanelerin girişlerine atık maske ve eldiven konteynerleri yerleştirdik. Ürettiğimiz siperlikleri ilçemizde faaliyet gösteren bütün kargo şirketleri ve eczanelere dağıttık. Evde bakım hizmeti ekibimizin banyosunu yaptırdığı 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza, medikal banyo setleri dağıttık. Banyo yapamayan vatandaşlarımız kuru saç yıkama ve vücut temizleme malzemeleri ile bu süreçte temizliklerini yapabilecek. Tüm pazaryerlerimizde de tedbirler aldık. Giriş çıkışları kontrol altına alarak yoğunluğu belirli düzeyde tutuyoruz. Pazar tezgah aralıklarını ayarladık, maske ve eldivensiz satışa izin vermiyoruz. Öte yandan vatandaşlarımızın evde kalmalarını sağlamak amacıyla halkımızın yoğun olarak bulunduğu meydan ve yollara “Evde kal” çıkartmaları yapıştırdık. Vatandaşlarımızın evlerinde spor yapabilmeleri için “spor” videoları, aile sorunları için “aile danışmanlığı” videoları hazırladık. Ayrıca pandomim ve tiyatrolarla çocuklarımıza evlerinde kalmanın önemini hatırlatan mini videolar hazırlayarak sosyal medya hesaplarımız ve youtube kanalımızda yayınlıyoruz” diye konuştu.
Kendisinin de süreci yakından takip ettiğini, özel hayatında ailesiyle birlikte gerekli önlemleri aldığını belirten Başkan Gümrükçü, “Belediyede ve evde sosyal mesafeye önem veriyoruz. Ancak ben sürekli alanlardayım, tüm çalışmaları yakından takip ediyorum. Salgınla mücadelede ve halk sağlığının korunmasında her zaman daha fazla bir şeyler yapma gayretindeyiz” dedi.

‘TÜM CANLARIN SAĞLIĞI İÇİN…’

Korona virüs salgını öncesinde de ilçede can dostların sağlığı adına birçok proje yaptıklarını hatırlatan Gümrükçü, süreçle birlikte de çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. “Korona virüs tedbirlerinin ardından açlık sorunuyla karşı karşıya kalan sokak hayvanlarını unutmadık elbette” diyen Başkan Gümrükçü, şu açıklamalarda bulundu: “Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, Çiğli Hayvan Hakları Meclisi üyeleri ile birlikte sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına park ve bahçeler başta olmak üzere kentin birçok noktasına her gün günde 300 kilo mama ve su bırakıyor. Sağlık sorunu yaşadığı tespit edilen hayvanların tedavileri yapılıyor. Çiğli sınırları içinde bulunan bütün sokak hayvanlarının günlük besleme programı dahilinde mama dağıtımı yapıyoruz. Yalnızca insanların değil kentimizdeki tüm canlıların sağlığı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
Son olarak Çiğlili vatandaşa seslenen Başkan Utku Gümrükçü, “Lütfen evlerinde kalsınlar. Halkımızın duyarlı olduğunu görüyoruz ama ben yine de yinelemek istiyorum; Çiğlililer evlerinde kalsın. Biz onlar için 7 gün 24 saat çalışmaya devam edeceğiz. Gerektiğinde de bizi 376 99 80 çağrı merkezimizden arasınlar. En kısa zamanda salgının sona ermesini dileyerek tüm Çiğli halkına sevgi ve selamlarımı iletiyorum” diye konuştu.

“Çiğlililer’in yanındayız!”

Çiğli Belediyesi olarak vatandaşın her zaman yanında olmaya özen gösterdiklerini de sözlerine ekleyen Gümrükçü, “65 yaş üstü vatandaşlarımız, kronik hastalığı bulunanlar ile engellilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için çağrı merkezi kurduk. 7 gün 24 saat aralıksız çalışan çağrı merkezimizi arayan vatandaşlarımızın market alışverişlerini ve ilaçlarını alıyoruz. Bebeği olanların bebek bezini alıyor ekipteki arkadaşlar. Ayrıca her gün ihtiyaç sahibi olan tüm 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sıcak çorba dağıtıyoruz. İlçemizde yaşayan tüm şehit ailelerine de gıda kolisi dağıttık. Tüm ihtiyaç sahibi ailelere de gıda kolisi dağıtımlarımız sürüyor. İki günlük sokağa çıkma yasağında da tüm mahallelerimizde Akvaryum Kafe’de ürettiğimiz pideler ile Kent Ekmek’te üretilen ekmekleri vatandaşlarımızın evlerine teslim ettik. Salgın nedeniyle zor durumda kalan Kaklıç ve Sasalı’da tarımla uğraşan çiftçimizin de yanındayız. Sağlayacağımız traktör desteği ile çiftçimizin tarlasının sürülmesine destek oluyoruz” dedi.

Feyaz TATAR / Özel Haber

sokaga-cikma-yasagi-izmir

1 Mayıs’ta başlayacak olan yasakla ilgili flaş gelişme

koronavirusu-yenen-guvenlik-gorevlisi-sigarayi-birakin

Koronavirüsü yenen güvenlik görevlisi: Sigarayı bırakın