in ,

Ekonomide fark yaratanlara ödül

İzmir ekonomisine yön veren odaların üyeleri ödüllendirildi. Tarım ve Ticaret bakanlarının katıldığı toplantıda beklentiler masaya yatırıldı

ekonomiye-yon-verenler-odullendirildi

İzmir Ticaret Odası(İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ortaklaşa düzenlediği Üye Ödüllendirme Töreni, Kaya Termal Otel’de gerçekleştirildi.

Törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Vali Erol Ayyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve iş dünyasından pek çok kişi katıldı. Her odanın kendi belirlediği ve ticari kazanç sıralamasına göre vergi rekortmenleri, ihracat ve döviz kazandıran faaliyetler, en yüksek yatırım yapanlar, oda üyeliğinde 25 ve 50 yılı geçenler, en fazla tescil ücreti ödeyen firmalar, en fazla istihdam sağlayan kadın girişimciler gibi kriterlere göre ödüllerin verildiği törende, İZTO’da 5 bin 264, EBSO’dan 221 ve İTB’den 99 üye onurlandırıldı.

izmirde-ekonomiye-yon-verenler-odullendirildi

‘ÜLKEYİ DOYURUYOR’

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye’de yer alan 500 sanayi kuruluşunun büyük bir bölümünün Ege’de olduğunu vurguladı. Pakdemirli, Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’yi doyurduğunu vurguladı. Bakan Pakdemirli, tarımsal üretimde ülke üretiminin yüzde 14’ünün Ege’den çıktığını hatırlattı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise İzmir’in pek çok sektörde örnek ve yenilikçi firmalara ev sahipliğini yaptığını söyleyerek kentin 10.2 milyar dolarlık ihracat hacmi GSMH’ya yaptığı katkıda üçüncü ülke konumunda olduğunu belirtti. Bakan Ruhsar Pekcan ayrıca şehrin yenilikçi tutumu nedeniyle gençlere araştırma, destek ve istihdam alanları açtığını, bu nedenle de Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Ülkemize bu şartlarda yatırım yapan, vergi geliri sağlayan, istihdam yaratan her iş insanımızla gurur duyuyoruz. Sizler gibi müteşebbislerimiz oldukça Türkiye’nin sırtı yere gelmeyecektir. Girişimci güçlü ise ülke de şehir de güçlü oluyor.” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL ÇİFTÇİLER

Tarım nüfusunun yaş ve eğitim düzeyinin çözülmesi gereken en büyük sorun olduğunu aktaran İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Bugün ortalama çiftçi yaşı 55’i buluyor. Bir yandan bu sektörün dijital dönüşüm ihtiyacı var ama öbür yandan bu dönüşümü gerçekleştirecek gençler bu sektöre yanaşmıyor. Belki de tarıma dayalı eğitimi sil baştan tasarlamalıyız. Lise ve üniversite giriş sınavlarında en başarılı öğrencileri bu yöne kanalize edebilir miyiz diye düşünelim. Bu yolla dijital akıllı çiftçiler yaratmayı hedefleyelim” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da imalat ürünleri ihracatının içinde ileri teknolojinin payının Türkiye’de yüzde 3.5’larda olduğunu, dünya ortalamasının ise yüzde 13’lerde gezindiğini hatırlatarak aradaki farkın ülkeye cari açık ve artan dış borç olarak döndüğünü söyledi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener İzmir’in diğer büyük kentlerden en önemli farkının sanayi, ticaretin yanı sıra tarımın da güçlü olmasından kaynaklandığını ve kentin bu özelliğiyle sektörel açıdan en dengeli büyüyen şehir olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından firmalara ödülleri verildi.

Utkucan AKKAŞ

istanbul-valisinden-ucak-kazasi-aciklamasi

İstanbul Valisi’nden uçak kazası açıklaması

agroexpo-2020-yilina-yine-damga-vuracak

Türkiye’nin en büyük fuarı yarın açılıyor