in ,

‘Elektriksiz kaldık, olacak o kadar…’

Bayraklı’da yapılan elektrik kesintisine vatandaştan tepki geldi. Evde çalışanlar hem ısınamayıp hem de işini yapamazken, esnaf ise erkenden kepenk indirdi

elektriksiz-kaldik-olacak-o-kadar

Türkiye genelinde korona virüsü salgını nedeniyle seferberlik ilan edilirken, milyonlarca vatandaş sağlığını korumak için evlerine kapandı. Ancak evde kendisini izole eden ya da işinden izin alarak konutunda çalışmak zorunda kalan milyonlarca vatandaş zaman zaman meydana gelen enerji kesintileri nedeniyle bir başka zorlukla karşı karşıya kaldı. Yaşanan planlı elektrik kesintileri ve altyapı çalışmaları vatandaşı zorda bıraktı. Kimileri evinde yerine getirmesi gereken işini yapamadı, kimi ise vatandaş kombisi ya da kliması çalışmadığından ötürü soğuk hava koşullarında ısınamadı. Aynı şekilde zorlu günler geçiren esnaf da elektrik kesintisinden ötürü kepenk kapatmak zorunda kaldı.
Planlı bakım ve iyileştirme çalışmalarından ötürü kesinti uygulanan semtlerin başında Bayraklı geldi. Sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında yapılacağı duyurulan elektrik kesintileri esnasında Çiçek Mahallesi’nde yaşayan birçok İzmirli, saatler boyunca elektriksiz kaldı. Bakım ve iyileştirme ile altyapı yenileme çalışmalarından Bayraklı‘nın yanı sıra Urla’da da bazı kesimleri olumsuz etkilendi.

‘HAVALAR DA SOĞUK’

Kesintilerden etkilenen Bayraklı’nın Çiçek Mahallesi Muhtarı Sezai Çelik, yaşadıkları zorlukları Ege Telgraf’a anlattı. Mahalle Muhtarı Çelik, “Biz 2 ila 3 gün önceden yapılacak çalışmalara ilişkin vatandaşımıza duyuru yapmıştık. Trafo yenilendiğinden ötürü bir kesinti yaşadık. İlk etapta enerji verildi ancak bu sefer de bir kablo patladığından ötürü yeni bir arızayla karşı karşıya kaldık. Arıza giderilene kadar bir süre daha elektrik kesintisi sürdü ve gece 10’dan sonra enerji verildi. Burada astım ve KOAH hastası bir vatandaşımız vardı. Gerek kendi imkanlarımızla, gerekse elektrik dağıtım şirketi yetkililerinin desteği ile jeneratör kurup kendisine yardımcı olduk. Ben elektrik verilene kadar işimin başında kaldım, gece 12’de eve gittim. Buradaki bakkalımız, fırınımız ve diğer esnaflar yaşanan duruma tepki gösterdiler. Ama olacak o kadar. Sıkıntılar oldu biz de geç olsun güç olmasın dedik. Elektrik şirketinin yetkilileri elinden geleni yapıp vatandaşa durumu anlattılar. Bizim esas sıkıntımız 19.30’da elektrik geleceği söylenmesine karşın gece gelmesiydi. Havalar da soğuk, evinde kombisini, klimasını açamadığından ötürü üşüyen ve şikayet eden çok vatandaşımız oldu. Bu çalışmaların şimdiye kadar zaten yapılması lazımdı. Ama önemli olan işimiz olsun, hizmet olsun. Burası Bayraklı’nın en eski mahallesi, 12 bin nüfusumuz var” dedi.

YETKİLİLER NE DEDİ?

Yapılan çalışmalar ve bölge halkının şikayetlerine ilişkin bilgi veren elektrik dağıtım şirketi yetkilileri ise, “Tüm dünya ve ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçiyor. Öncelikle bu süreci ailelerimize ve sevdiklerimize bir zarar gelmeden geçirmemizi temenni ediyoruz. Böyle bir dönemde elektrik hizmetinin kesintisiz olarak sunulması her zamankinden de çok daha önemli hale geldi. Bu nedenle biz de, yapılması planlanan birçok bakım faaliyetimizi ve buna bağlı planlı kesintiyi iptal ettik. Yeni tesis yatırımlarımızı Temmuz ayına kadar erteledik. Ancak Bayraklı bölgesi için farklı bir tercihte bulunmak zorunda kaldık. Bayraklı bölgesinde son yıllarda artan enerji talebi ile mevcut elektrik hatlarının oldukça eskimiş olması yeni yatırımları zorunlu hale getirmişti. Bu amaçla planladığımız 12 kilometre yeraltı şebekesi ile 7 adet yeni trafo merkezinden oluşan ve yaklaşık 75 gündür devam eden 6 milyon lira tutarındaki yeni yatırımlarımız geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bu günlerde ise, son aşama olarak, mevcut şebeke irtibatları sökülerek bölgenin yeni şebeke üzerinden enerjilendirilmesi yapılmaktadır. Söz konusu şebekelerin şimdi devreye alınmaması önümüzdeki günlerde elektrik arzında daha büyük riskler ile karşılaşmamıza neden olabilecektir. Bu koşullarda yeni yapılan bu tesislerin planlı kesintiler ile devreye alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sonrasında bölgenin artan talebi fazlasıyla karşılanmış ve vatandaşlarımıza kesintisiz ve kaliteli enerji arzı sağlanmış olacaktır. Bayraklı sakinlerimize bu süreçte gösterdikleri sabır ve anlayış için teşekkür ederiz” açıklamalarında bulundu.

Erman Şentürk / Özel Haber

bayrakli-belediyesinden-can-dostlara-su-ve-mama

Bayraklı Belediyesi’nden can dostlara su ve mama

netflixten-turkiye-icin-flas-karar

Netflix’ten Türkiye için flaş karar