in ,

Emekli ikramiye için tepkili: ‘Yarım değil tam kurban parası‘

Türkiye çapında sayısı 13 milyona yaklaşan emekli, bayram ikramiyelerinin 1000 lira olarak kalmasından ötürü hem tepkili, hem de öfkeli

emekli-ikramiye-icin-tepkili-yarim-degil-tam-kurban-parasi

Emekliler bir bayrama daha hayal kırıklığı ile giriyor. Türkiye çapında sayısı 13 milyona yaklaşan emekli, bayram ikramiyelerinin 1000 lira olarak kalmasından ötürü hem tepkili, hem de öfkeli. Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi Başkanı Ayşe Ekşioğlu, “İkramiyeler ilk dağıtılmaya başlandığında kurbanlık koyun 970 liraydı, şimdi ise 1900 lira. Ama bizim ikramiyelerimiz hala aynı. Bu parayla ancak yarım kurban alınır” dedi.

Yaklaşan kurban bayramı öncesinde tartışma konusu olan emekli ikramiyeleri ve zam taleplerine ilişkin Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi Başkanı Ayşe Ekşioğlu, “İlk olarak 2017 yılında 1000 liralık emekli ikramiyelerimiz dağıtılmaya başladığında bir küçükbaş kurbanlık koyun 950-970 liraydı. Büyükbaş kurbanı yani ortaklı girilen kurbanı hiç hesaba katmıyoruz bile. Şu anda ise bir koyunun fiyatı 1900-200 lira arasında. Yani baktığınızda kurbanlık fiyatlarına yüzde yüzden fazla zam gelmiş. Ama bizim ikramiyeler aynı kalmış. Neredeyse 6 bayramdır aynı para. Biz o zamanlar da demiştik, seçim arifesindeyiz, bu 1000 lira bir seçim rüşvetidir diye. Dediklerimizin haklılığı ortadadır. Bugün eğer enflasyon 13’lerde ve tek haneye indireceğiz deniyorsa, bizim ikramiyelerimiz neden zamlanmıyor. Demek ki, emeklilerin aldığı ikramiye enflasyondan etkilenmiyor. Kaldı ki, enflasyonun gerçek hali de bu değil. Bugün gerçek enflasyon yüzde 40’larda, 50’lerde. Çarşıya pazara giderlerse gerçek enflasyonu göreceklerdir. İnanmayan varsa gelsin bizimle çarşıyı, pazarı, manavı gezdirelim. Pinpon topu, buzdolabı, nevresim takımıyla enflasyon hesabı yapılmaz. Biz şu anda bu bin lira ile ancak torunlarımıza harçlık dağıtabiliriz. Hiçbir şey almak mümkün değil. Zaten yaşlı vatandaşları pandemiden ötürü eve kapattılar, yasaklar vardı, aylardır evdeydik. Haliyle tüketimlerimiz artmış vaziyette. Doğal olarak faturalar ve borçlar kabardı. Biz bırakın kurban almayı, bayrama alışveriş yapmayı, ancak geriden gelen bu borçlarımızı ödeyeceğiz. 1000 lira aslında o borçları bile kapatmaya yetmez. Bu 1000 liralık ikramiye ilk verildiği zaman oturabileceğiniz bir evin en düşük kira oranı 1200 lira seviyesindeydi. Şimdi ise bu rakam 2000-2200 liraya çıkmış vaziyette. Yüzde 100’e yakın bir artış var. Temel tüketim ürünlerinden örnek vermek gerekirse, soğan, patates, domateste fiyat artışı yüzde 200’lere ulaşmış durumda. Dövizde ya da benzin fiyatlarındaki artışı zaten söylemek bile istemiyoruz, bunlar bize yabancı kavramlar. Emekliler bunları zaten tüketmiyor, biz sadece gıda ürünlerini baz alıyoruz. Bir diğer önemli gider kalemi olan faturaları düşünün. Elektrik sadece son bir yılda yüzde 150, doğalgaz ise yüzde 100 zamlandı. Gerçek enflasyon bunlar üzerinden hesaplanır. Bunların üç yıldaki gidişatını hesaplayınca işin içinden çıkamıyoruz. Ama ikramiyeler yerinde sayıyor ve halen nedense halen zam görmüyor. İlk kez bin liralık ikramiyeyi aldığımızda lokantaya gidip tabldot yemek yedik, 7 lira hesap ödedik. Şimdi aynı lokantada aynı menü 16 lira olmuş durumda. Hani emekliyi enflasyona ezdirmeyecektiniz?” diye sordu.

“2420 LİRA OLUR”

Ekşioğlu, zam değil, asgari ücrete denk emekli ikramiyesi talep ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Emekli maaşlarına geçtiğimiz ay yüzde 5,75 oranında zam yapıldı. Ancak ikramiyelere hiçbir zam yapılmadı. Ama bunu bile bir kandırmaca haline getirip, emekli ikramiyelerine zam yapılmış gibi vatandaşı kandırmaya çalışıyorlar. Halen bu bayram bankaya gidip zamlı emekli ikramiyesi alacağını düşünen bir dünya insan var. Yıllardır ana talebimiz, emekli ikramiyesinin asgari ücret ile eşitlenmesi ve 2 bin 420 lira yapılmasıdır. Herkes bir asgari ücret seviyesinde ikramiye almalıdır. Maaşlarımız zaten düşük. Emekli maaşı da asgari 3000 lira ile 3 bin 500 lira arasında olmalıdır. Emekliyi ciddiye alan yok. O yüzden emekliler örgütlensin, birlik olsun, güçlensin istiyoruz. İktidardan taleplerimizi, haklarımızı toplu sözleşme ile almak istiyoruz. Yarın seçim olursa bu ikramiyelere seçim arifesinde kalkıp 200 lira zam yapacaklarsa, ona da razı değiliz. Bir kez daha altını çizerek söylüyoruz, biz asgari ücrete denk ikramiye istiyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

en-onemli-proje-insana-dokunmak

‘En önemli proje insana dokunmak’

baskan-idugdan-ak-partiye-hayirli-olsun-ziyareti

Başkan İduğ’dan AK Parti’ye hayırlı olsun ziyareti