Emekli kadınlar, 7 Temmuz akşamı saat 19.00'da balkonlardan tencere ve tava çalarak hükümete seslerini duyuracaklar. TÜİK’in haziran ayı için açıkladığı yüzde 1.64’lük enflasyon oranının ardından emeklilere yapılacak zammın yüzde 25'i bile bulmaması, Çağdaş Emekli Kadınlar Derneği’ni (ÇEKAD) harekete geçirdi.

Çeşme söndü, Menderes başladı! İzmir’de yeni orman yangını Çeşme söndü, Menderes başladı! İzmir’de yeni orman yangını

ÇEKAD Başkanı Emel Denizaslanı, yaşanan durumu sert bir şekilde eleştirerek, “Sözün bittiği yerdeyiz. 16 milyon emekli ile alay ediyorlar. Açık açık kul hakkı yiyorlar. Her fırsatta dini kullanan siyasi iktidara, hakkımızı bu dünyada da öteki dünyada da helal etmiyoruz” dedi.

UMUTSUZLUK VE HAYAL KIRIKLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmesinin başlangıçta umut verdiğini belirten Denizaslanı, “Altı ayın sonunda bu umudumuz tamamen tükendi, sevincimiz kursağımızda kaldı. Açlıkla mücadele eden, Türkiye’yi veya Avrupa’yı gezemeyen emeklilere, ulaşım ve benzeri konularda indirim hakkı tanıyarak, adeta göz boyadılar. Emekli değil bir kentten başka bir yere gitmeyi, evinden çıkıp markete bile gitmeye korkuyor” şeklinde konuştu.

MARKETLERDE ÜRÜNLER SEYREDİLİYOR

“Meyve ve sebze fiyatları ateş pahası, almış başını gitmiş. Et ve peyniri market reyonlarında bir müzeye girmiş gibi sadece raflardan seyrediyoruz. Emekliyi bu hale getirenler utansın. Emekli yılı bizim için zulüm yılı oldu” diyerek, hükümet yetkililerine, kalan altı ayı nasıl geçireceklerini sordu.

ENFLASYON ORANLARINA TEPKİ

TÜİK’in açıkladığı yüzde 1.64’lük enflasyon oranının nasıl belirlendiğini sorgulayan Denizaslanı, “TÜİK, 143 üründen 103’ünde yüzde 5 ila yüzde 10 arasında fiyat artışı varken bu oranı nasıl bulmuş? TÜİK enflasyon oranını talep üzerine talimata göre açıklıyor. Üç ayrı kurumun (İTO, ENAG ve TÜİK) açıkladığı enflasyon oranları birbirini tutmuyor. İnsanları diri diri toprağa gömüyorlar,” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.39.40

TÜİK’E TEPKİ VE DAVA HAZIRLIĞI

“TÜİK’ten kurtulmamız lazım,” diyen Denizaslanı, TÜİK’in yanlış verilerle toplumu kandırdığını belirterek, dava açacaklarını söyledi. “Eskiden yoksulluk sınırı ile mücadele ediyorduk, şimdi açlıkla ediyoruz. Emekli maaşları açlık sınırının altında kaldı. TÜİK yönetiminin kendisini toparlaması lazım” dedi.

TENCERE VE TAVA EYLEMİ

Denizaslanı, Ocak 2024’te yoksulluk sınırının 61 bin 820 TL, açlık sınırının 18 bin 978 TL, bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti”nin ise aylık 24 bin 614 TL olarak belirlendiğini hatırlatarak, emeklilere 10 bin lira reva görmenin yönetim anlayışını sorguladı. Önümüzdeki günlerde bir dizi eylemler yapacaklarını belirten Denizaslanı, ilk eylemin 7 Temmuz akşamı saat 19.00’da balkon ve pencerelerden tencere ve tava çalarak gerçekleşeceğini duyurdu. Sosyal medyada, geçim sıkıntısı çeken herkese tencere ve tava eylemine katılmaları çağrısı yapacaklarını belirten Denizaslanı, “En düşük maaş asgari ücret seviyesine çıkarılıncaya, emeklilere seyyanen zam verilinceye kadar tencere, tava eylemimizi balkon ve pencerelerimizden sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Bülten