135 yıllık kahve kültürü tarihi handa yaşatılıyor 135 yıllık kahve kültürü tarihi handa yaşatılıyor

Sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra tur, geziler ve eğitim programları düzenleyerek yaş almış vatandaşların emeklilik sonrası toplum içinde daha aktif olmalarını ve yaşam kalitelerini artırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Emekliler Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Halkkent, Yenişehir ve Mezitli emekli evlerinin yanı sıra Tarsus ve Anamur'daki emekli evlerinde de organizasyonlar düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, yaş almışların hem keyifli vakit geçirmesini hem de moral bulmalarını sağladı. Etkinliklerde pasta keserek Emekliler Günü'nü kutlayan yaş almışlar; Türk Sanat Müziği konseri eşliğinde geçmişe giderken, oyun havaları eşliğinde gönüllerince eğlendi.

"Emeklilerimizin tecrübesi bizim için kıymetli"

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, hayatta en kıymet verdiği konunun tecrübe ve emek olduğunu söyledi. Yıldırım, "Emeklilerimiz, birçok alandan, birçok sektörden, birçok iş kolundan tecrübeleriyle emekli oluyorlar. Bunların bize katkısı, benim yaşımın üzerinde. Buraya gelip sizlerden tavsiye almak, emekli evlerini geliştirme açısından çok önemsediğim bir konu. Emeklilerimizin tecrübesi bizim için kıymetli. İyi ki sizlerleyiz" dedi.

"Hayatın her alanında emeklilerimizle birlikteyiz"

Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Özlem Yaşar da hayatın her alanında emeklilerle birlikte olmaya devam ettiklerini ifade etti. Tarsus, Halkkent, Yenişehir, Mezitli ve Anamur'daki emekli evlerinde düzenledikleri etkinliklerle emeklilerle birlikte olduklarını belirten Yaşar, "Onların kendilerini daha iyi ve verimli hissetmeleri için sağlıkla ilgili eğitimler, piknikler, önemli gün ve haftalarla ilgili canlı müzik eşliğinde etkinlikler düzenliyoruz. Onların sosyalleşmesine katkı vermek amacıyla yine bir dizi program hazırladık" diye konuştu.

"Emekli evi ile rahat bir nefes alıyoruz"

Emeklilerden Ökkeş Yetim, Halkkent Emekli Evi’nin kendisinin ikinci evi gibi olduğunu dile getirerek, "Kahvehaneye gidip oturmaktansa, burada temiz hava alıyor, sohbet ediyoruz. Burası olmasaydı, evde dört duvar arasında oturacaktık. Burada çok mutluyuz” dedi.

Halkkent Emekli Evi’nden faydalanan Müslüm Doğan da emekli evini kendi evi gibi gördüğünü ifade ederek, "Ya kahveye gidecektik ya da evde sıkışıp kalacaktık. Emekli evi ile rahat bir nefes alıyoruz” diye konuştu.

Halkkent Emekli Evi üyesi Ethem Türk de "Emekliyiz ama hala sosyaliz ve halen bir şeyler yapabilmek bizi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.
Yaş almış vatandaşlardan Peruze Berki ise akranlarıyla bir araya geldikleri için mutlu olduklarını kaydederek, "Daha önce böyle imkanlarımız yoktu. Hiçbir yere gidemiyorduk. Burası sayesinde sosyalleşiyoruz, arkadaşlarla iç içe oluyoruz. Güzel sohbetler ediyoruz" dedi.

Bülent Göçer, Yenişehir Emekli Evi’ne ilk kez geldiğini vurgularken, Mehmet Ali Hayrat da boş vakitlerini emekli evinde değerlendirdiklerini ifade etti.

Kaynak: İHA