in ,

Emeklilerden promosyon hakları için imza kampanyası

Tüm Emekliler Sendikası bankaların promosyon ödentileri için Türkiye genelinde alanlara indi. İzmir’de Konak Meydanı girişinde stant kuran sendikalı emekliler, talepleri için 2 günde 2500 kadar imza topladı.

emeklilerden-promosyon-haklari-icin-imza-kampanyasi

Emekliler aldıkları maaşlar için bankaların ödedikleri promosyon ücretlerine kalıcı düzenleme yapılmasını ve devlet güvencesine alınmasını istiyor.

Taleplerini dile getirmek amacıyla Konak Meydanı girişinde stant kurarak imza toplayan Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi, taleplerini Ankara’ya taşıma kararı aldı. Sendika Türkiye genelinde topladığı imzaları Ankara’ya giderek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na ileteceğini duyurdu.

Tum-Emekliler-Sendikasi-Konak-subesi-Baskani-Ayse-Eksioglu

Yaptıkları kampanya ile İzmir’de binlerce emekliye ulaştıklarını ve iki günde yaklaşık 2 bin 500 imzaya ulaştıklarını açıklayan Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi Başkanı Ayşe Ekşioğlu, “Biz emekliler son zamanlarda haklarımıza yönelik artan saldırılara karşı alanlardayız. Zaten insanca yaşama olanağından yoksun bırakılan emeklilerin sesi olarak tüm ülkede alanlardayız. Ücretlilerin bankalardan maaş almaya başlamasından bu yana ortaya çıkan para kullanma promosyonu, çalışanlar için kendi kurumlarınca kullanılıyordu. Daha sonra sendikaların devreye girmesiyle ücretlilere ödenmeye başladı. Bu promosyonlar pazarlık usulü ile belirlenmeye başlandı. İlk kez 2017 yılında emeklilere de 300, 375 ve 450 lira olarak belirlenen promosyonlar ödendi. Emekliler çok daha öncelerde alması gereken promosyonları almamış, kayba uğramıştır. Bu ay emekliler için üç yıllık promosyon anlaşmaları sona ermiş, yeni bir başlayacaktır. Biz sendika olarak, haksızca belirlenen bu ücretlerin emeklilerle görüşülerek, tüm emekliler için ayrım gözetilmeksizin üç yıl için 2 bin lira olarak belirlenmesini istiyoruz. Hiç kimseden sadaka istemiyoruz. Banka banka gezerek dilenci muamelesi görmek istemiyoruz. Bu nedenle bankaların kendi ilkelerinden kaynaklı ortaya çıkan ödemelerin tüm emeklilere ayrım gözetmeksizin ödenmesini, tüm bankaların da belirlenen miktarı koşulsuz ödemesini istiyoruz. Bizler dilenci değil emekliyiz” diye konuştu.

Erman Şentürk

 

baskan-surekli-hesabi-sorulacak

Başkan Sürekli: Hesabı sorulacak

otogarda-gocmen-hareketliligi

Otogarda göçmen hareketliliği