MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılan huzurevi başvuruları son 5 yılda yüzde 41 oranında arttı. Konuyu gündeme taşıyana CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, artışlarla ilgili olarak CİMER’e yönlendirdiği “son 5 yılda huzurevi ile huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yapılan başvurulardaki artış” konusu emeklilerin sorunlarını tekrar gündeme getirdi. Bakanlık verilerine göre 2 yıldan fazla sıra bekleyen bulunmuyor. Sıra beklemek istemeyenler soluğu özel kurumlarda alırken emekli orada yüksek ücretlerle karşılaşıyor. 2024 yılında özel bakımevlerinin ortalama ücreti 22 bin lira seviyesinden başlarken bu da en düşük emekli maaşının iki katından fazlası anlamına geliyor.

Yabancı öğrenciler bayramlaştı Yabancı öğrenciler bayramlaştı

Ibrahim Yılmaz 1

“KİRA AYRI DERT HUZUREVİ AYRI”

Emeklilerin kıt kanaat geçindiğini söyleyen Tüm Emekliler Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri İbrahim Yılmaz, barınma konusunda çözüm olarak huzurevini seçtiklerini dile getirdi. Yılmaz, “Huzurevinde değil kendi evinde kalmak zorunda kalanlar 10 bin TL ile geçinmeye çalışıyor. Eğer kiradaysa hiçbir yaşantısı yok bu sefer ev sahipleriyle problem yaşıyorlar. Çocuklarının yanına sığınanlarsa farklı problemlerle karşılaşıyor” diyerek emeklilerin zor yaşantısına dikkat çekti.

“BELEDİYELER YATIRIM YAPMALI”

Huzurevlerinin yetersizliğini dile getiren Yılmaz, yapılan zamların ve huzurevlerinin yetersiz kapasitelerine de dikkat çekti. Yerel yönetimlerinde konuyla ilgilenmesi gerektiğini aktaran Yılmaz, “Belediyelerin bu konuda yatırım yapmalarını bekliyoruz. Seçimden önce verilen sözler yerine getirilsin. Hükümete kalırsak huzurevlerinde yer yok. Alınan maaşla özel huzurevlerine giremezler” dedi. Yaşam koşullarının kötü olduğuna vurgu yapan Yılmaz, sosyal belediyecilik anlayışı ile belediyelerin dinlenme evleri yaparak emeklilere destek olması gerektiğini paylaştı. Yılmaz, “Yurtlar açılır gibi ücretsiz huzurevleri açılmalı ücretsiz sağlık hizmeti verilmeli. İhtiyaçların doğru tespit edilip onlara yönelik iyileştirmeler yapılmalı” dedi.

Disk Hüseyin Özkaynak

“ÇOCUKLAR BİLE BAKAMAZ DURUMDA”

Emeklilerin geçmiş yıllarda çocuklarına rahat baktığını, kendilerine ev alabildiklerini, araç alabildiklerini ve maaşlarıyla rahat geçinebildiklerini söyleyen DİSK Emekli-Sen Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Özkaynak, “AK Parti iktidara geldiğinden beri maaş katsayıları yüzde 75’ten yüzde 30’a düştü. Emeklilerin çocukları bile ailelerine bakabilecek durumda değil. Herkes sefalet içerisinde yaşıyor. Çocukların babalarına annelerine bakma şansları kalmadı bu yüzden huzurevlerinin kapısını çalıyorlar” dedi.

“EMEKLİLERİ KABUL ETMEK İSTEMİYORLAR”

10 bin liralık emekli maaşıyla huzurevlerinin emeklileri kabul etmek istemediğini söyleyen Özkaynak, “Bakımevlerinin de masrafları yükseliyor. Özellere gitmek zaten mümkün değil. Yaşlı nüfus bu şekilde yaşamaya mahrum bırakıldı. Sosyal devlet olması gereken yaşlılara bakması gereken devlet emeklileri yok sayıyor. Tüm ekonomik politikalar yandaşlara destek sağlıyor. Krizin sonuçlarını emeklilerin sırtına yüklüyorlar” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF