in ,

Emeklilerin yargı zaferi: Kapatmaya men ve TİS

Emeklilerin sendika kurmasına yönelik iptal kararı üst mahkemeden geri döndü. Kararı yargı zaferi olarak niteleyen Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, “Haklılığımız ispatlandı” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası hakkında açılan kapatma davasında kesin karar açıklandı. Önceki gün açıklanan temyiz kararına göre, sendika hakkında verilen kapatma kararı ve emeklilerin sendika kuramayacağı yönündeki hüküm iptal edilirken, gelişmeler on binlerce üyesi bulunan sendika cephesinde büyük sevinçle karşılandı. Aynı zamanda toplu sözleşme mücadelesinin de önünü açan bu gelişme sonrasında İzmir’de motivasyonlarının arttığını belirten Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, önümüzdeki dönem yollarına daha güçlü devam edeceklerini açıkladı.

“HAKLILIĞIMIZ KANITLANDI”

Mahkemeden çıkan son kararı Ege Telgraf’a yorumlayan ve önümüzdeki dönem izleyecekleri yol haritasının detaylarını paylaşan Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İbrahim Yılmaz, “Geçtiğimiz aylarda Ankara Valiliği tarafından sendikamızın kapatılması için açılan ve mahkemenin onay verdiği kapatma kararına itiraz ederek bunu derhal yargıya taşımıştık. Bölge İstinaf Mahkemesi nihai kararını verdi. Üst mahkeme sendikamızın kapatılmasına yönelik önceki kararı tümden iptal etmiştir. Ve sendikamız artık resmen vardır. Kesin mahkeme kararı resmen elimize ulaştı. Bu gelişme emekliler cephesinde büyük sevinç yarattı ve bizlere yeni bir motivasyon oldu. Emekliye asıl müjde işte budur. Haklılığımız ortaya çıktı. Zaten biz en başından beri bizim sendikamızın yasallığından en ufak bir şüphemiz dahi yoktu. Kapatılmayacağından emin şekilde mücadelemize devam ediyorduk. Bizim tek bir kuşkumuz vardı. Eğer süreç uzarsa diye ister istemez emeklilerin kafasında soru işareti bulunuyordu. Şimdi o da tümden ortadan kalkmış oldu. Karar gerçekten çok hızlı çıktı. İstinaf Mahkemesi hakimleri de kapatma kararının haksız olduğunu gördüler ve yargı nezdinde doğru kararı hızlı bir biçimde verdiler. Demek ki verilen önceki karar yasal olarak yanlıştı ki, dediğimiz gibi hemen iptal edildi. Mahkeme haklılığımızı onaylamış ve sendikamız resmen yasallığını tescil etmiştir. Genel merkezimiz Ankara’da olduğundan bu karar orada da büyük bir sevinçle karşılandı” diyerek emekliler olarak yollarına daha güçlü devam edeceklerini söyledi.

“MÜCADELEYE DEVAM”

25 yıldır emeklilerin sendikal hakları için mücadele verdiklerini vurgulayan Yılmaz, alınan kararı bir zafer olarak niteledi ve şunları kaydetti: “Kapatma kararının iptali emeklilere büyük bir moral olmuştur. Örgütümüz artık bundan sonraki dönemde tek yürek olarak yoluna daha güçlü, daha hızlı ve daha kararlı şekilde devam edecek. “Emekliler sendika kuramaz” kararı artık bundan sonra yok hükmündedir. Gelişmelerle birlikte emekliler iyice ayağa kalkmış durumdadır. Bundan sonra ihtiyacımız olan esas şey, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden statü yasasının çıkmasıdır. Artık bizim hedefimiz statü yasasının TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmesidir. Bir süredir mücadele ettiğimiz bu konu için bundan sonra var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Emeklilerin huzura kavuşması için bir süredir bu yönde girişimlerde bulunuyor ve muhalefet partileri ile görüşüyorduk. Buna hız katacağız. TBMM’de statü yasası yayınlandığı takdirde, emeklilerin hükümetle masaya oturup toplu iş sözleşmesi imzalaması da resmen mümkün olacaktır. Sendikamız yasal olduğuna göre, devlet tarafından resmen tanındığına göre, toplu sözleşmenin de yolu açılmış demektir. Mecliste gurubu bulunan partilerin önümüzdeki günlerde bu statü yasası için bir önerge vermelerini bekliyoruz. Eğer meclis genel kuruluna sunulan bu önerge kabul edildiği ve yasalaştığı takdirde bundan sonra emekliler sadakaya mahkum olmayacak ve toplu sözleşme sayesinde masaya oturup sonuna kadar hakkını arayacaktır. Aldığımız yargı kararı şüpheleri de ortadan kaldırdı ve elimizde bu işin bir gerekçesi var. Siyasi partilerden de emeklilerin yanındayız mesajları almaya başladık. Muhalefet tek yürek olarak bu haklı mücadelemizde arkamızda. Toplu sözleşme için en büyük dayanağımız bu mahkeme kararıdır. Artık bu mücadeleden geri adım atmayacağız. Bundan sonra emekliye toplu sözleşme için gözlerimiz TBMM’de. Mahkemeden çıkan bu karar emsal bir karardır. Bundan sonra hakkımızda kapatma davası açılması söz konusu değildir. Aynı gerekçeyle dava açılsa bile doğrudan reddedilecektir. Kararla birlikte bizim de elimiz güçlendi. Zaten biz hiç ümitsizliğe kapılmadık. Mahkemenin doğru kararı vereceğine inancımız tamdı. Artık bu konuyu geride bıraktık. Şimdi hızlanarak büyüyeceğiz ve yeni üye katılımlarımız ile korkusuzca, daha güçlü devam edeceğiz. Demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz diyor ve mücadeleye devam mesajı veriyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

elazigda-24-saatte-75-artci-deprem-meydana-geldi

Elazığ’da 24 saatte 75 artçı deprem meydana geldi

sorunun-cozumu-icin-radikal-tavir-gerekli

‘Sorunun çözümü için radikal tavır gerekli!’