in ,

‘Emeklinin yüzü yine gülmedi…’

Emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Emekli sendikaları karardan memnun değil

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Memur maaşı ve emekli aylıklarında yapılacak artışlarda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dikkate alınıyor. Buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına bu ay yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Memur maaşları ile Emekli Sandığı’ndan ödenen emekli aylıklarına da yüzde 7.36 oranında artış yapılacak. Memur maaşlarına yapılan artışın 3 puanı toplu sözleşme zammından, kalanı da temmuz-aralık dönemindeki enflasyon farkından kaynaklanıyor. Tüm Emekliler Sendikası (TÜM) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz, “Biz bunun ihanet zammı olduğunu görüyoruz. Pazarda, manavda enflasyonun ne denli arttığını görüyoruz, gerçekçi bir rakam değil” ifadelerini kullandı.

‘UÇURUM ARTIYOR’

Emekli maaşlarının en az 3 bin liraya getirilmesini istediğini söyleyen Yılmaz, “ Emekli maaşı en az 3 bin liraya çekilsin. 3 bin liranın üzerine zam yapılsın. Örneğin 750 lira mı zam yapıldı? Bu zam herkese eşit yapılsın. Aksi koşulda uçurum tamamen artıyor. Bu nedenle İntibak yasası bir an evvel çıkarılmalıdır. 1500 lira emekli maaşı alanla, 2500 lira emekli maaşı alan vatandaşımız arasındaki bu 1000 liralık fark her yıl zam yapıldığında giderek açılmaktadır. Maaşlarımıza yapılan yüzde 7’lik zam kimine 200, kimine ise 100 lira olarak yansıyor. Bu iş böyle gitmez. Asgari ücretin altında 7 milyon emekli kalıyor. 1.300 lira emekli maaşı alan insanlar var. Bu insanlara yüzde 10 zam verilse ne olur? Gelir adaletsizliği çözülmüyor. Vatandaşın durumu, emeklinin durumu ortada. Açıklanan sonuç zaten beklediğimiz bir sonuçtu. Sarayın bütçesine yapılan yüzde 28 zammı, emekliler içinde bekliyoruz” dedi.

‘GERÇEKÇİ DEĞİL’

Toplu sözleşme hakkını elde etmenin önemini vurgulayan Yılmaz, aynı zamanda açıklanan enflasyon oranına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, “Bu hakkı elde etmemiz çok önemli. Aksi koşulda, iki kişinin dudak arasında açıklanacak zamları beklemek istemiyoruz. Yumurtaya yüzde 59 zam, ayçiçek yağına yüzde 30 üzerinde zam, bakliyata yüzde 30 üzerinde zam gelmiş… Gerçekçi bir enflasyon değil. Pazarda, manavlarda zamlar ortada… İnsanlar bu enflasyon oranıyla mücadele etmiyor. Her şey apaçık ortada aslında. Vatandaşımız gereken tepkiyi gösterecektir” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

koca-dehseti-bitmiyor-ayrildigi-esini-cocuklarinin-gozu-onunde-bicaklayarak-oldurdu

Koca dehşeti bitmiyor: Ayrıldığı eşini çocuklarının gözü önünde bıçaklayarak öldürdü

siroz-hastasi-volkan-acil-donor-bekliyor

30 yaşındaki siroz hastası Volkan, acil donör bekliyor