in ,

Emlak sektöründe telefonlar çalıyor!

Bir süredir durgunluk yaşayan emlak sektörü, kredi faizlerinin düşürülmesiyle canlanmaya başladı. Emlakçılar Odası Başkanı Güleroğlu, “300 sektörde çark dönecek” dedi

emlak-sektorunde-telefonlar-caliyor

Tüm dünyada etkisini gösteren korona virüsün (Kovid-19) olumsuz etkilerini önlemek amacıyla yapılan çalışmalarla ekonomik hayatı destekleyici bir dizi düzenleme hayata geçti. Lokomotif sektörlerin başında gelen konut da gelişmelerden nasibini aldı. Buna göre sıfır konut kredilerinin faiz oranı yüzde 0.64, ikinci el dairelerde de konut kredisi yüzde 0.74 olarak belirlendi. Krediler 12 ay geri ödemesiz şekilde alınabilecek. Geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılarak, İzmir, Ankara ve İstanbul’da 750, diğer illerde 500 bin lira tavan ücret belirlendi. Fırsatçılığı önlemek için de kredi paketi açıklandığında dairelere zam yapan firmalar paketten faydalanamayacak.

‘HAREKETLİLİK BAŞLADI’

Gayrimenkul sektöründe bir süredir yaşanan durağanlığın pandemi süreciyle tavan yaptığını belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, alınan kararla sektörde hareketliliğin başladığını aktardı. “Salgın sürecinde turizmden otomotive kadar her türlü sektörde başlayan durgunluk bizim sektörümüze de yansıdı” diyen Başkan Güleroğlu, “Hem emlak sektörü hem de yatırımcı için ciddi bir sıkıntı doğurdu. Altın ve döviz yükseldi, insanlar da günlük alışveriş yapabilecek pozisyonlar yakalayabilmek için kısa sürede para kazandıran bu değerlere yöneldiler. Haliyle gayrimenkul ikinci planda kalmıştı. Ancak beklenmeyen şekilde alınan bu karar piyasalara yeni bir heyecan kattı. Talepler başladı. İnsanlar soruyor soruşturuyor, telefonlarımız çalmaya başladı. İnternette ilanlarımızın tıklanma oranları bir anda artmaya başladı” dedi.

GAYRİMENKULE DÖNÜŞ

Vatandaşın bu fırsatı değerlendireceğini belirten Güleroğlu, emlak sektöründe yaşanacak gelişmenin 300 iş kolunu rahatlatacağını vurguladı. Mesut Güleroğlu şunları söyledi: Hükümetimiz bu kararla çok olumlu ve doğru bir adım atmış oldu. Çünkü bu işleri artırmanın yanında piyasaları da kontrol altına almaya çalışıyor. Dövize ve altına giden para hem uygun fiyattan satılan gayrimenkule yönelecek hem de vatandaş uygun faiz oranlarıyla ev sahibi olacak. İnsanların tercihi fiyatları düşecek olan konuttan yana olacaktır. Bir kere inşaat firmalarının elindeki bütün konut stokları bir şekilde eriyecektir, dolayısıyla yeni inşaatlara başlanacaktır. Otomatikman ekonominin çarkları dönecektir. Diğer yandan konut piyasasının kalbinin ikinci eller olduğunu her zaman söylüyoruz. Bu da, faiz oranı ve bir yıl ödemesiz seçeneğiyle cazip hale gelecek. Emlak sektörü hareketlenirse 300 işkolu harekete geçecek. Bu bizim için çok büyük avantaj ve sevindirici bir durum. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor, bugün yapılan bir yatırım çok değil bir yıl sonra ciddi gelir getirecektir. Geçmişte biz benzer süreçleri gördük, güvenli liman olan gayrimenkule dönüş olacak.

YETKİ BELGESİ ÇAĞRISI

Gayrimenkul yatırımcılarına da seslenen Emlakçılar Odası Başkanı Güleroğlu, “Ticaret Bakanlığı’nın yetkilendirdiği emlak ofisleriyle çalışsınlar. Sözleşmelerde de süreçleri takip etsinler. Böylelikle yarın vatandaş ya da satıcı sıkıntı yaşadığında sözleşmeler güvence olsun. Artık bir emlakçı hatalı bir iş yaptığında ruhsatları iptal oluyor ve mesleği yapamıyor. Bu yüzden Ticaret Yetki Belgesi’ni görmeden alış veya satış yapmasınlar” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

odemis-hayvan-pazari-aciliyor

Ödemiş Hayvan Pazarı açılıyor

emeklilerden-maskeli-eylem

Emeklilerden mesafeli ve maskeli eylem: Zammı kabul etmiyoruz