in ,

En fazla basın kartı sahibi il bin 77 kişi ile İstanbul oldu

İstatistiklerde, 81 ilde resmi ilan yayınıyla alakalı süreli yayınların sayıları, kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetleri, eğitim durumları, basın kartı sahiplikleri, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalışan sayıları gibi konularla ilgili veriler kamuoyuna sunuldu

186-gazeteci-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti

Ülkemizde, resmi ilan yayınıyla alakalı gazete sayısı 2022 yılı itibarıyla 964, bu gazetelerde çalışan fikir işçisi sayısı ise 6 bin 687 oldu. Bu sayının 4 bin 319’unu erkek çalışanlar, 2 bin 368’ini kadın çalışanlar oluşturdu. Bu gazetelerde basın kartı sahibi olarak 2 bin 898 kişi çalışırken, en fazla basın kartı sahibi il bin 77 kişi ile İstanbul oldu. Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı verilere göre resmi ilan yayınıyla alakalı süreli yayınlarda çalışan engelli fikir işçisi sayısı 47, emekli olanların sayısı ise 848 olarak kayıtlara geçti.

Bin 197 fikir işçisi üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun. Yine iletişimle ilgili ön lisans programlarından mezun olup, basın sektöründe çalışanların sayısı 177. Resmi ilan yayınıyla alakalı süreli yayınlarda 762 ilköğretim mezunu, 2 bin 564 lise mezunu, 760 ön lisans, bin 106 lisans mezunu bulunuyor.  Yüksek lisans yapmış çalışan sayısı 110 olurken, doktorasını yapmış fikir işçisi sayısı ise 11 olarak istatistiklere yansıdı. İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları kapsamında ülke çapında 53 kişi istihdam edilmekte. (Haber Merkezi)

.

ozgenere-italya-devlet-nisani

Özgener’e İtalya Devlet Nişanı

zeytinyagi

Lisanslı zeytinyağında Akhisar bir ilk olacak