in ,

‘En önemli proje insana dokunmak’

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Genel Merkez Yönetim Kurulu (MYK)  üyeliği için İzmir’den yola çıkan Ayşe  Okyel, kadınların artık politika arenalarında etkin rol oynamaları gerektiğine olan inancıyla yola çıkarak, adaylığını ortaya koyduğunu dile getirdi

en-onemli-proje-insana-dokunmak

11 Temmuz’da Ankara’da gerçekleşmesi planlanan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları 14’üncü Olağan Kurultayı Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamalar kapsamında artan korona virüs salgını riski nedeniyle daha ileri bir tarihe ertelendi. İktidara yaklaşan bir parti olma sorumluluğunu taşıdığını ekleyen CHP’li Ayşe Okyel, “Hata yapmayacağız, genç ve dinamik enerji ile çalışacağız. Kadınlarla el ele bu adaylık sürecine gireceğiz. Bir araya gelme ve birlikte yürüme kararı almamız bir arada üretmek için kaçınılmazdı ” dedi. Adaylık sürecinden, gelecek projelere dair tüm sorularımızı yanıtlayan Okyel, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamalarda kadın politikaları üretmek istediğinin altını çizdi.

 

  • İzmir’li olduğunuzu biliyoruz fakat önce biraz daha fazla kendinizi tanıtır mısınız?

 İzmir doğumluyum. 17 yıllık bir evliliğim ve 16 yaşında bir erkek evladım var. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım ve hala İzmir’de öğrenci görünüyorum. Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım, Partinin Kadın Kolları Yönetiminde Başkan Yardımcılığı yaptım. Ben siyasi yolculuğumda hemen hemen her bölgede bulundum. Parti tabanından geliyorum.

 

  • Peki, süreç içerisinde yaşanan salgın riski Tüm Türkiye için büyük bir etkendi. Sizi ve çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

 Bu hafta sonu kurultay olacakmış gibi çalışmaya partimizin bayrağını daha yukarı taşımaya devam edeceğiz. Kurultayımız mecburiyetten dolayı ertelenmiş olabilir ama kadın mücadelemiz inançla devam ediyor. Katkı sunmak maksadıyla yaptım pek çok şeyi. Parti içinde gençleşmek istedim. 2015’den beri aktif bir talebim olmadı. Yaşanan pandemi sürecinde İzmir Büyükşehir’de ekibin içinde yer aldım. Çalışmalara hep çok fazla destek verdim. Gönüllülük esası ile hem de. Adaylık sürecimde ise bilirsiniz ki ‘listeler yapılır ve isimler yazılır’. Ben ise aday olan Ayten Hanım ile birlikte yol almaya karar verdim. Gençlere ve dinamik yapıya çok değer verdiğine inanıyorum. Kadın örgütlenmesi parti içinde en mühim dinamiklerinden biridir. Evlere giren partimizi halka anlatan alanda her görevi üstlenen emekçi kadınlarımız ile yol yürümek. Onlarla mücadele etmek elbette ki heyecanlandırıyor bizleri. Bencil olmamak gerekiyor.

 GENÇLEŞMEK ZORUNDAYIZ’

 

  • Peki, neden aday oldunuz?

 Gençleşmeliyiz, iktidara çok yakınız. Siyasi zekama ve kadın politikalarımıza çok güveniyorum. İzmir’i temsil edeceğime inanıyorum. İzmir’de kadının yeri Amazon kadınlarına dayanıyor. Tarihi çok içselleştirebiliyoruz burada. İzmir için çok önemli bir duruş. CHP kurulduğu andan ve seçme ve seçilme hakkı verilmesine gelmek gerekirse, bu seçim çalışmasında gidilmeyen ülkelere gidip varlık hissettirmek, siyasette bende varım diyenlerin önünü açabilmek. Önümüzde baskı seçimi olabilir. Çeşme içinde gerekeni yapmak istiyorum, Kiraz içinde gerekeni yapmak istiyorum. Bu benim için en önemli detay. İktidar olduğumuz belediye yok ama zor şartlarda çok genç ve güzel bir ekip var. İlçe Başkanım ve Kadın Kolları Başkanımızla gittim ve onların istediği de değişim ve yenilenmek. Kendim Bayraklı örgütüme gittim ve kadın ilçe başkanım da aynı şeyi söylüyor, kadın politikaları üretilmeli, gençleşmeli ve yenilenmeliyiz diyor. Bir arada ilerlersek kadınlar olarak ileriye bakabileceğiz.

  • Ne gibi noktalara değinmek istiyorsunuz? Özellikle siyasette bir kadın olarak fikirleriniz gelecekten beklentileriniz nelerdir?

 Partimizin iktidara bu kadar yakın olduğu bir süreçte önemli olan genç kadınlarımızı da siyasi arenaya çekip aktif siyaset içinde olmalarını sağlamak. Doğru kadrolarla doğru yol haritası çizip iktidara yürümenin önemini biliyoruz.  Genel başkan adayımız Ayten Gülsever’in adaylık sürecinde kadınlarımız için ürettiği projelerden başlayıp ardından kendisi ve çalışma arkadaşlarımız ile ortak akılla tüm projelerimizi hayata geçireceğimiz bir süreç olacak. En önemlisi gençleşme ve yenilikten tavrı olan Genel Başkan Adayımızın bizleri destekleyeceğine inanıyorum. Adayımıza inancım tam ! Yolumuzun kesişmesi asla tesadüf değil, aynı düşünceler ve beklentiler için yürüdüğümüz bu yolda bir araya gelme ve birlikte yürüme kararı almamız bir arada üretmek için kaçınılmazdı. Önce en önemli proje dokunmak. Dokunacağız. Kadınların ve örgütümüzün olduğu her ilçede var olmak. Enerjimizi tamamen buna odaklamak kadınlarımızla omuz omuza olmak.  Birçok parti büyüğümüz yol arkadaşlarımız ile görüşmeler yapıp fikir ve önerilerini aldık. Bir yol haritası çizip önce adaylarımızı takibe aldık. Ardından ilçe ziyaretlerimiz ile alana indik. Başkanlarımız ile bir araya gelip neler yapabileceğimizi konuştuk. Çalışacak ve kadın politikaları üreteceğiz. Yoldayız, çalışmaya ve dinamik kalmaya devam edeceğiz.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

okullar-acilirken-yetkililer-her-onlemi-almali

“Okullar açılırken yetkililer her önlemi almalı”

emekli-ikramiye-icin-tepkili-yarim-degil-tam-kurban-parasi

Emekli ikramiye için tepkili: ‘Yarım değil tam kurban parası‘