Kemik sağlığını korumanın 5 basit yolu: Uzmanlar ne diyor? Kemik sağlığını korumanın 5 basit yolu: Uzmanlar ne diyor?

Beş gün sürecek kongrede “Enfeksiyonla Mücadelede El Ele” sloganıyla yoğun bakım enfeksiyonları, antibiyotik direnci, diyabetik ayak enfeksiyonları, HIV, Hepatit B ve C, erişkin aşılaması, tüberküloz, yaşlılarda görülen enfeksiyonlar ve enfeksiyon hastalıklarında yapay zekanın yeri gibi çok sayıda konu ele alınacak.

Belek Turizm Merkezi'nde bulunan bir otelde gerçekleştirilen kongreye yurt içinden ve dışından 836 enfeksiyon hastalıkları asistanı, uzmanı ve öğretim üyesi katılıyor. Katılımcılar arasında kendisi de Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Kaygusuz ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın da yer alıyor. 

Kongre esnasında Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) ve EKMUD ortaklığında “Sepsis ve Bağışıklığı Baskılanmış Bireylerde Günümüzde Yaşanan Zorluklar” başlıklı bir mezuniyet sonrası eğitim kursu düzenlenmektedir. Kongre esnasında ayrıca HIV tanı ve tedavisi, viral hepatit yönetimi, febril nötropeni, bilimsel makale hazırlama gibi farklı konularda kurslar da düzenlenecek.

Türkiye EKMUD Genel Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu’dan alınan bilgiye göre; kongrede Enfeksiyonla Mücadelede El Ele” sloganıyla yoğun bakım enfeksiyonları, antibiyotik direnci, diyabetik ayak enfeksiyonları, HIV, Hepatit B ve C, erişkin aşılaması, tüberküloz, yaşlılarda görülen enfeksiyonlar ve enfeksiyon hastalıklarında yapay zekanın yeri gibi çok sayıda konu ele alınacak. Enfeksiyon hastalıkları uzmanlık alanında yaşanan sorunların da tartışılacağı kongrenin, katılımcılarına bilgilerin güncellenmesi ve tecrübe paylaşımı açısından iyi bir fırsat sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: Bülten