in ,

Engelli vatandaş rapor telaşında…

Yeni normalleşme ile birlikte rapor telaşına düşen engelli vatandaşlar yeniden sağlık kurumlarının yolunu tutmaya hazırlanıyor. Ancak engelliler halen tedirgin

engelli-vatandas-rapor-telasinda

Türkiye’de ve İzmir’de on binlerce engelli vatandaş bugünlerde almak zorunda oldukları raporların derdine düştü. Yayınlanan genelgelerle salgın günlerinde raporları uzatılan engelliler, haziran itibarıyla yeniden hastanelerin yolunu tutmak zorunda kaldı. Yaşanan durumdan ötürü korona virüs salgının da bitmemiş olmasıyla tedirginliği artan vatandaşlar sağlık kurumlarında yaşayacakları yoğunluğu kara kara düşünüyor.

‘YOĞUNLUK OLACAK’

Yasakların kalkmasıyla binlerce engelli vatandaşın hastanelere başvurmak zorunda olduğunu ve ister istemez yığılma yaşanacağını belirten Buca Engelliler Derneği Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Komisyonu Üyesi Harun Kara, “Korona virüs salgınının etkili olduğu geçtiğimiz üç aylık dönemde almamız gereken ya da süresi dolan raporların tamamının süresi uzatılmış ve işlemler dondurulmuştu. Ancak, mevcut durumdan ötürü bu raporları veren sağlık kurumları tam kapasiteyle ve randımanlı olarak hizmet vermiyor. Şu anda yeni rapor almak isteyen vatandaşlarımız başvurularını yapmaya başladı. 1 Haziran itibarıyla süre dolmuştu. Geçtiğimiz süreçte ilaçlarımıza ilişkin olan ve haklarımızı koruyan bu raporların süresinin uzatılmasıyla ilgili yayınlanan genelgeler bizi rahatlatmıştı. Sadece bir tek rapor değil, çok çeşitli raporlar var. Yüzde 70 engelli raporu, ilaç raporu, maaş raporu, medikal malzeme raporu gibi çeşitli raporlar almamız gerekiyor. Ve bunların hepsi için ayrı ayrı işlem yapılması gerekiyor. Haziran sonundan itibaren hastanelerin de normale dönmesiyle birlikte bir yoğunluk yaşayacağız. Engelliler olarak zaten kronik rahatsızlığı bulunan olan hastalarla aynı guruptayız. Şu anda bir sıkıntı yaşamıyoruz, büyük oranda evdeyiz. Fakat ilerleyen dönemde nasıl bir yoğunlukla ve ne gibi zorluklarla karşılaşacağımızı bilmiyoruz.” dedi.

‘TALEP ÇOK, İMKAN AZ’

“Henüz bize ulaşan bir şikayet olmadı.” diyen Kara şöyle devam etti; “Hastaneye gitmek zorunda olan ve araç ihtiyacı bulunan arkadaşlarımızın içi rahat olsun. En azından ulaşım konusunda belediyelerle koordineli konumdayız. Durumu ağır olmayan ve hasta nakil aracına ihtiyacı bulunmayan arkadaşlarımız zaten toplu ulaşım araçlarının büyük bölümü engelli erişimine uygun olduğundan ötürü zorluk yaşamıyordu. Acil durumlarda ya da araç kullanamayacak durumda olan engelli vatandaşlarımız için ilçe belediyelerinden ve Büyükşehir Belediyesi’nden koordinasyon sağlıyoruz. İzmir’de ulaşım anlamında bir sıkıntı yaşanmadı. Önümüzdeki dönemde bu raporlar konusunda bir yoğunluk ve zorlu günler bizi bekliyor. Diğer yandan, benzer sorunlar eğitimler için de mevcut. Birçok kurumda kapasiteye karşın eğitim imkanları yetersiz kalıyor. Sosyal mesafe kuralı ile tüm engellilerin eğitimlerini sürdürmesi şu koşullarda mümkün değil. Çünkü talep çok ama imkanlar bunu kaldırabilecek düzeyde değil. Eğitimlerin yeniden başlamasını bekliyoruz, ama koşulları nasıl olacak bilmiyoruz”

Erman Şentürk / Özel Haber

yatirimcinin-gozdesi-mutlu-sona-ulasiyor

Yatırımcının gözdesi mutlu sona ulaşıyor!

baskan-gumrukcu-safak-mesaisinde

Başkan Gümrükçü, şafak mesaisinde