in ,

Enginar kalbini Türkiye’ye açtı…

Salgın nedeniyle zorluk yaşayan sakız enginarı üreticilerin imdadına Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yetişti. Kooperatif Başkanı Sibel Uyar, “El emeği, göz nuru ürünlerimizi ülkenin dört bir yanına gönderiyoruz” dedi

enginar-kalbini-turkiyeye-acti

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs salgını tüm sektörlerde olumsuz sonuçlara yol açarken, Urla’nın lezzetli mücevheri sakız enginarını üreten çiftçiyi de vurdu. İlçe üretimine yaptığı katkılarla öne çıkan ve bu yıl 6’ncısı düzenlenmesi planlanan Urla Geleneksel Enginar Festivali’nin salgın nedeniyle iptal edildiği duyurulmuştu. Yapılan açıklamaların ardından ürünlerinin ellerinde kalacağını düşünerek büyük üzüntü yaşayan vatandaşların imdadına, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yetişti. Kooperatif aracılığı ile ürünlerini sosyal medya üzerinden alıcı ile buluşturan kadınlar, günlük taze enginarları vakumladıkları poşetler ile Türkiye’nin dört bir yanındaki sofralara gönderiyor.

‘SORUMLU HİSSEDİYORUZ’

Üretici kadınlarla el ele vererek Urla’nın meşhur sakız enginarlarını sofralara taşıdıklarını söyleyen Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Sibel Uyar, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı. Projelerinin ilçe üreticilerine yeni bir soluk kazandırdığının altını çizen Uyar, “Enginar Festivali’ni 2015 yılında Urla Belediyesi öncülüğünde başlatmıştık. Bu sene hem mevcut durum hem de pandemi nedeniyle iptal olunca üreticimiz zor duruma düştü. Festivali biz başlattığımız için de insanlara karşı kendimizi sorumlu hissediyoruz. O yüzden yaşananlar bizleri de bir hayli üzdü. Bunun yanında kooperatifin yönetim kurulunda olduğum için çalışmaları yakından takip ediyordum. Tüm bu gelişmelerin ardından orada da 3 kadın arkadaşımız için bir işten çıkarma mevzusu gündeme gelince, ‘Bu iş böyle olmaz’ dedik ve bir çare düşünmeye başladık. Yaptığımız ortak akıl çalışmalarıyla da ürünlerimizi bir şekilde satmaya karar verdik. Bu iş önce hem üreticimize yardımcı olmak hem de bin bir emekle kurduğumuz kooperatifimizi kalkındırmak için başladı. Karar verdikten sonra bir yazı yazarak sosyal medya üzerinden paylaşarak konuyu duyurdum. Hemen ardından o kadar büyük bir geri dönüş aldık ki… Hal böyle olunca Urla Kaymakamı ve Urla Belediyesi Başkan Vekili Önder Can ve Ziraat Odası ile görüşerek destek istedik. Onlar da konuya gayet olumlu yaklaştı. Şu anda olanlara baktığımda, geldiğimiz noktaya ben bile inanamıyorum” dedi.

AYNI GÜN KARGODA!

“Bizim tüm derdimiz üreticimizin kazanması” diyen Uyar, “Festival zamanlarında talep çok olduğu için önceden hazırlık yapıldı. Bizler evlerimizdeyiz, her şey durdu, üretim azaldı ama doğa üretmeye, canlılığını devam ettirmeye ve bitkileri büyütmeye ara vermiyor. Urla’nın bereketli toprakları enginar dolu… Salgına karşı tedbirlerimizi asla elden bırakmayarak üretmeye devam ediyoruz. Yaklaşık 20 gündür bu çalışmayı yapıyoruz. Üretici ürünlerini satabildiği, kadınlarımız da evlerine ekmek götürebildiği için mutlu. Ekonomiye ciddi bir katkı oldu. Türkiye’nin dört bir yanına enginar göndermek için kadınlarımız soluksuz çalışıyor. Taze enginar ile temizlenerek vakumladığımız enginarlarımızı müşterilerimize gönderiyoruz. Sabah ürünleri topluyoruz. Kadınlarımız da topladığımız bu ürünleri işliyor ve aynı gün siparişlerimizi kargoya veriyoruz. Ertesi güne elimizde ürün kalmıyor. Paketlerimizde hiçbir katkı maddesi de kullanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

COĞRAFİ İŞARETLİ

“Hibrit tohum ile uzun seneler mücadele verdik. Şu anda hala hibrit tohumdan üretilen enginarlar var ama bizler, sadece coğrafi işarete sahip sakız enginarlarımızı sofralara gönderiyoruz” diyen Başkan Uyar, “Herkes de bu ürünün ne kadar kıymetli olduğunu biliyor. Bu bizim kendi özümüz, öz değerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Attığımız her adımı da bu doğrultuda atıyoruz. Ürünler taze ve vakumlu olduğu için derin dondurucuda da saklanabiliyor. Enginar lif bakımından çok zengin, antioksidan düzeyi çok yüksek. Birçok vitamin ve minerali de içinde barındırıyor. Yani insanların sağlık aradığı bu dönemde bulunmaz bir nimet. Herkes evinde kalıp sağlıkla buluşma şansı buluyor ayrıca üreticinin ve kadınların kazanmasına da destek oluyor” dedi.

‘EN GÜZEL DÖNEMİ’

Virüs salgından sonra da yaptıkları çalışmayı geliştirerek sürdüreceklerini de sözlerine ekleyen Uyar, “İşlerimizi şimdiden büyütüyoruz. İlerisi için çok da güzel hedeflerimiz var. Bu yıl festivalimiz olmayacağı için çok üzülmüştük. Her yıl Türkiye’nin hemen her ilinden gelerek Urla’nın sakız enginarının tadına varanlar, enginarları çok sevenler ve dolabında eksik kalmasın isteyenler bu şahane lezzetten mahrum kalmasın istedik. Şu anda enginarın en güzel dönemi… İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde bu sene festivalimizi sokaklara taşıyamadık ama evlerinize girmeyi başardık. Biz Urlalı kadın üreticiler olarak tarlalarımızdaki enginarlarımızı toplayıp, usulüne uygun bir şekilde işleyip sizlere gönderiyoruz. Sizler evlerinizde kalırken, sağlığınızı enginar ile besleyebiliyorsun. Bununla beraber hem tarıma hem de kadın üreticiye destek oluyorsunuz. Sağlıklı ürünlerle buluşabilmeniz için nefes almadan çalışıyoruz. Sakız enginarının tadına varmak istiyorsanız sipariş hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Enginar yiyin, sağlıklı kalın. En önemlisi de evde kalın” diye konuştu.

Sakız Enginarı’nın özellikleri…

Urla Sakız Enginarı’nın ayırt edici özelliği diğer enginar çeşitlerine göre çok erkenci olmasıdır. Kasım-Nisan aylarında hasat edilen Urla Sakız Enginarı’nın tüketici tercihi açısından sofralık olarak tüketilmesi, görünüm özellikleri açısından yapraklarının düz, başının su bardağı şeklinde yani silindir olması, çiçek tablasının diğer yerli çeşitlere göre çok geniş olmaması, ilk çıkan yaprakların kenarları düz ve parçalı olmayan yapıda, çiçek tablası fazla sıkı olmayan bir çeşit olması ise diğer ayırt edici bir özellikleridir. Urla Sakız Enginarı’nın sebze olarak değerlendirilen baş kısımları esas çiçeğini oluşturur. Tüketilen kısım esasen bir çiçek tomurcuğudur. Ürünün çiçek tablasındaki yaprakları (brakte yaprakları) ve çiçek tablası taze dönemde sebze olarak tüketilebilmektedir. Ülkemizdeki diğer yerli enginarların yapraklarının parçalı, baş kısımlarının Urla Sakız Enginarına nispeten büyük ve basık, çiçek tablalarının ise kalın ve etli olmaları nedeniyle taze tüketim yerine konserve sanayine uygun olmaları, hasat dönemlerinin Mayıs-Haziran olması özellikleriyle Urla Sakız Enginarı’ndan ayrılmaktadırlar.

Urlalı’ya hem şifa hem de moral oldu

Üretimi yapılan enginarların tarlalarda kalmaması için, enginar üreticilerinin mağdur olmaması adına “Urla Enginar Festivali” evlere gitmeye başladı. Dün bando takımı eşliğinde Urla sokaklarında gezilerek evlere enginar dağıtıldı. Evlerinde olan vatandaşlar ise balkonlarından, pencerelerinden alkışlarla bando takımına eşlik etti. Bu zor günlerde halkın sağlığı ve güvenliği için durmadan çalışan polislere, sağlık çalışanlarına ve eczanelere müzikler, marşlar eşliğinde enginar hediye edildi. Hem Enginar Festivali’ni evlerde yaşatmak hem de vatandaşlara ve çalışanlara moral olması açısından düzenlenen etkinlikten Urlalı oldukça memnun kaldı.
Ayrıca ünlü şefler ve uzmanlar evlerinde çeşitli enginar yemekleri yaparak, tarifleriyle birlikte Urla Enginar Festivali internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında Festival için özel hazırlanan videolar yayınlanarak evlere taşınmaya devam edecek.

Sipariş için…
Enginarın lezzetine doymak için aşağıdaki iletişim adreslerinden üreticilerle buluşabilirsiniz…
Kooperatif İletişim Hattı: 0553 554 58 88
WhatsApp Hattı: 0552 747 58 88 – 0538 754 58 88
Instagram: @urlakadinkoop

Yağmur Gülü / Özel Haber

diyanet-camide-cemaatle-namaza-ara-verilecek

Diyanet’ten ‘teravih namazı’ açıklaması

selcukta-manda-sevinci

Selçuk’ta mandalar yavruladı, üreticinin yüzü güldü