Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük hasar Hatay’da meydana gelmişti. Depremin 7. ayının geride kalmasıyla enkazın büyük bölümünün kaldırıldığı Antakya’da kent merkezi tanınamaz hale geldi. Vatandaşlar, yıllarca yaşadığı sokakları tanıyamıyor. Kentin eski günlerine dönmesi için konut ve iş yeri yapımlarının aralıksız devam ettiği kentte, vatandaşlar ise gelecekten ümitli.

İNŞALLAH DEVLETİMİZ BİZİ DESTEKLER, HATAY'IMIZI GERİ ESKİ HALİNE GETİRİRAntakya ilçesinde taksicilik yapan Oğuzhan Erol, 8 yıldır karış karış gezdiği sokakları tanıyamadığını ifade ederek, “Şehir tanınamıyor. Biz taksiciyiz, yani 7-8 yıldır ben burada taksi işi yapıyorum. Her girdiğim sokağı bilirken, bugün gittiğim sokakların çoğunu tanıyamaz oldum. Çoğu sokaklarda da yıkım daha devam ediyor. Artık Hatay'ımızı tanıyamaz olduk. Gelecekten sonuna kadar ümitliyiz. İnşallah devletimiz bizi destekler, Hatay'ımızı geri eski haline getirir. Tek umudumuz” dedi.

Muğla, Antalya ve Mersin için sağanak uyarısı Muğla, Antalya ve Mersin için sağanak uyarısı


MEMLEKETİMİZ KENDİNE GELECEK İNANIYORUZ, GÜVENİYORUZ


Antakya’nın işlek caddelerinden Kurtuluş Caddesi’nden eser kalmadığını ifade eden Lütfü Cihangiroğlu, “Burası Antakya Kurtuluş Caddesi. Normalde çok canlı bir yer. Ama şu an gördüğünüz gibi hiçbir şey yok, her yer bitmiş. Çok kötü bir hal almış. Tabii ki çok üzüldük. Bütün sevdiklerimiz, kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız herkes buradaydı. Tanınmaz bir halde. Çocukluğumuz burada geçti ama çok kötü yani. Şu an hiçbir yeri tanıyamayız. Bir yandan böyle düzenlenmeye çalışıyor etraf. Yıkımlar devam ediyor, hiçbir sıkıntı yok. İnşallah düzelecek Antakya. Memleketimiz kendine gelecek inanıyoruz, güveniyoruz” dedi.

 

BAŞKA MEMLEKETTE YAPAMADIK, BİZ DE GERİ BURAYA YERLEŞTİK


Asrın felaketinin ardından ailesiyle birlikte yerleştikleri İstanbul’dan memleketine döndüklerini ifade eden Ardacan Aygül, “Buradan İstanbul'a taşındık. Artık her şey düzelince geri dönmeyi düşünüyorduk ama memleketsizlik kötü bir şey. Başka memlekette yapamadık, biz de geri buraya yerleştik. Gerçekten tanınmaz, biz de tanınmaz bir haldeyiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA