Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Görüşme, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yanı sıra İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamlar, Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetleri ve bölgesel-küresel konuları ele aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin Karabağ'daki Rus Barış Gücü'nün ayrılma sürecini takip ettiğini ve Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar çalışmalarını takdirle izlediğini belirtti. Ayrıca, İsrail'in Gazze ve Filistin topraklarındaki soykırım uygulamalarını kınayarak, kalıcı çözümün Filistin Devleti'nin Doğu Kudüs'te kurulması olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun kurulmasını memnuniyetle karşıladı. Şuşa'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın davet edilmesinin Kıbrıs davasına güç kattığını belirtti.

Başkan Saygılı’dan ‘90 dakika’ açıklaması: -Mış gibi yapılmasın, biz desteğe hazırız Başkan Saygılı’dan ‘90 dakika’ açıklaması: -Mış gibi yapılmasın, biz desteğe hazırız

Ayrıca, Azerbaycan'da düzenlenecek İklim Zirvesi'ne yönelik davetlerden ötürü Aliyev'e teşekkür eden Erdoğan, zirvede Sıfır Atık Projesi kapsamında önemli etkinliklere imza atılacağını ve Türkiye'nin hazırlık sürecinde her türlü desteği vereceğini ifade etti.

Kaynak: İHA