in ,

Erdoğan’dan o jest bekleniyor!

Milyonlarca vatandaşın heyecan içinde beklediği 2020 asgari ücret zammı belli oldu.Beklediği zammı alamayan vatandaş, Erdoğan’a o sözünü hatırlatarak ‘Jest bekliyoruz’ diye seslendi

erdogandan-o-jest-bekleniyor

Geçtiğimiz hafta asgari ücret açıklandı ve milyonlarca vatandaşın yanıtını beklediği soru cevap buldu. Açıklanan asgari ücrete AGİ’nin dahil olup olmadığı ise merakla araştırılıyor. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılı için asgari ücret teklifini bekar bir işçi için brüt 2 bin 943 net 2 bin 324 lira olarak açıklamıştı. İşçi sendikalarının planladıkları ücretin altında kalan bu zam birçok kesimden vatandaşın tepkisini çekti. 2020 yılı için asgari ücret teklifi bekar bir işçi için brüt 2 bin 943 net 2 bin 324 lira olarak açıklandı. Böylece asgari ücrete net yüzde 15.04 zam yapılmış oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret görüşmeleri sonuçlanmadan önce, Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Malezya’da sorulan bir soruya, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız” yanıtını vermişti.

TÜRK-İŞ TEPKİ VERDİ

Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, 2020 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücretin açıklandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Biz açıklanan bu asgari ücreti kabul edilemez bulduğumuz için imzalamadık. Çünkü biz asgari ücretin bir kişinin asgari ücretinin yaşam maliyetinden az olmasını kabul etmiyoruz. Emeğiyle geçinen asgari ücretlilerin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini talep ediyoruz. Asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ancak ne yazık ki bu sefer de sesimizi duyuramadık, taleplerimizi gerçekleştiremedik. Oysa unutmamak gerekir ki çalışan kesimin geliri ne kadar artarsa o oranda harcama yapabileceklerdir. İşçi, memur, emekli daha çok kazanmalı ki kazandıklarını gönül rahatlığıyla harcamalı böylece ticaret canlanmalı buna bağlı olarak da üretim artmalıdır. Yaşadığımız bu kriz ortamında çıkış yolu ekonominin canlanmasını gerektirmektedir. Ekonominin canlanmasının yolu da üretim ve o oranda da tüketmektir.”

‘SİMİT YİYEBİLİYORUM’

İzmirli vatandaşlar da asgari ücret açıklandıktan sonra umduğunu bulamayınca tepkisini dile getirdi ve Cumhurbaşkanından o ‘jesti’ istedi. Asgari ücretle çalışan pek çok insan olduğunu dile getiren ve yaşam koşullarının zor olduğuna değinen Şengül Kılınç, “Milletin hakkı olan bir zam. Jestten ziyade hakkımız. 3 bin lira yapsınlar. O zaman jest olur” dedi. Kerem Karlıova da “Asgari ücret biraz daha artsın, Cumhurbaşkanı jest yapsın” dedi.
Asgari ücretle yaşamanın çok zor olduğunu belirten Ömer Döver de, “Vergilerimize yetmiyor, keyfi ihtiyaçlarımıza hiç yetmiyor. Simit yiyorum. Jesti bekliyorum. Zam istiyoruz” açıklamalarında bulundu. Döver, 200-300 liranın kimseye zararı olmayacağının altını çizerek “Bu zam vatandaşı rahatlatır. Vatandaş ev kirası mı versin, yaşasın mı? Asgari ücret ile evlenilmez bile. Nasıl olacak böyle bilmiyorum. Bu şekilde geçinmek çok zor, çocuk bakmak ise neredeyse imkansız” diye konuştu.
Vatandaşlardan Cengizhan Alkan, “Gelen zam 200 lira kadar, her şey zam dolu zaten. Araba sürüyoruz petrole zam geldi. Bakıyorum sigaraya zam geldi hadi onu anlıyorum içilmesin istiyorlar ama temel ihtiyaçlara zam yapılıyor. Nasıl olacak? Gelen para direk gidiyor. Yüz bin lira verse dahi 120 bin lira giderimiz olduktan sonra bize ne yararı oluyor ki?” dedi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

bosa-harcamayin

‘Boşa harcamayın!’

yeni-yilin-ilk-sabahi-siskinlige-yenilmeyin

‘Yeni yılın ilk sabahı şişkinliğe yenilmeyin’