EGEMEN SAYIN / EGE TELGRAF- İYİ Parti Menderes Belediye Başkan Adayı Ergun Özgün, 2004- 2014 yılları arasında CHP Menderes Belediye Başkanlığı görevini tamamlayıp tekrar aday gösterilmemesi üzerine partiden ayrıldı. Özgün: “2014 senesinde Menderes ilçesine CHP’nin aday gösterdiği şahsın aday olmak adına talep dilekçesi yoktu. ‘Ben belediye başkanlığı yapmaya hevesliyim, niyetliyim’ diye bir talebi olmayan herhangi birisini aday yaptılar” dedi. İYİ Parti’ye geçiş süreci hakkında konuşan Özgün, “Bizim doğrularımızla CHP’nin doğruları bir değil. İYİ Parti bize ‘Menderes üzerinde gerçekleştirdiğiniz çalışmalar sayesinde halk sizi tekrar başka görmek istiyor’ dedi. Bir alan araştırması yapılmış. İlçe yöneticileri, ilçe başkanları bir kanaate varıp bunu üst makamlara taşımış. Benimle ilk ilçe başkanı konuştu daha sonra il başkanı ve diğer yetkilerle görüştük. Benim kimliğimi, kişiliğimi ve siyaset anlayışımı biliyorlar. Ayrışan bir tarafımız yok” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ İDEOLOJİ; İNANÇLAR VE DEĞERLERDİR’

Siyasi partilerin halka hizmet amacı taşıması gerektiğinin vurgusunu yapan Özgün, “Siyaset yapmak yaşamın her alanında gerçekleştirdiğimiz bir davranış. Yaşam içerisinde sorunlara çözüm üretmek için mesai harcıyorsak bunların hepsi siyaset yapmaktır. Biz, günübirlik yaptığımız siyaseti daha organize bir hale dönüştürebilmek için bir siyasi parti çatı altında faaliyetlerimizi götürmek istiyoruz. Siyasi parti faaliyetlerinin bir ideolojisi vardır. Bu ideoloji; insanların inançlarıdır, değerledir. Cumhuriyetçilik, Atatürkçülük, laiklik gibi değerler vardır. Bu değerlerin tümünü hayatın içindeki hizmete konu etmeye çalışırız. Bunu da en iyi partimiz içerisinde halledebiliriz” dedi.

‘KAMU YOKLAMASI VE ÖN SEÇİM YAPILMADI’

CHP’nin aday seçimi konusunda liyakat gözetmediğinin altını çizen Özgün, “O tarihte ben de dahil olmak üzere on yedi aday vardı. ‘Birikimimiz var, ilçemize hizmet etmek istiyoruz’ iddiasında ve talebinden bulunan kişilerin hiçbirisi ciddiye alınmadı. Kamu yoklaması ve ön seçim yapılmadı. Adaylık başvurusu olmayan şahıs aday oldu. Bu yöntem geçerli değildir, partilerin kuralları vardır. Kurumun içerisindeki kişilerin keyfi davranışları bazen bir ilçenin, ülkenin kaderine yön verebiliyor. Ben, ilçeme ve bana verilen göreve ihanet edemedim. Menderes ilçesinin, İzmir’in çöplüğü olmasına rıza gösterip kendi makamımı koruma peşine düşemedim. Ben, Menderes halkının hakkını hukukunu sohbet masalarına meze yapmadım. O dönemde ‘Sana yapılan davranış doğru değildi’ diyerek merkez yürütme kurulu tekrar beni CHP’ye üye yaptı. Bana ‘Sen haklısın, biz orada hata yaptık’ manasına gelecek bir davranış sergilediler. 2014 senesinde başka birini aday gösterdiler. Birikimsiz, bu konuda yetersiz insanlarla ilçenin zarar görebileceğini söyledim. İttifak sayesinde seçim çok rahat kazanıldı ama kazanmak marifet değil. Biz, yaşadığımız yeri daha yaşanası kılmak için aday oluyoruz.  Menderes, şu anda yaklaşık 5 yüz milyon üzerinde bir borca sahip oldu. İlçe tüm mal varlıklarını kaybetti. Bu kadar mal satıldı, devletten para geldi, vatandaş vergisini belediyeye yatırdı. Bu biriken paralara ne oldu? Bugün itibariyle geldiğimiz noktada hiçbir şey yapılmadı” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Irak Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanvekili Muhsin Ali Ekber El Mendelavi kabul etti TBMM Başkanı Kurtulmuş, Irak Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanvekili Muhsin Ali Ekber El Mendelavi kabul etti

‘İNSANLARIN DİNLEMEKTEN YORULACAĞI KADAR ÇOK İŞ YAPTIK’

Belediye başkanlığı yaptığı dönemde birçok çalışma gerçekleştirdiğini söyleyen Özgün, “Benimle beraber çalışan işçilerim ve memurlarımla beraber çalıştık. Yerin altında ve üstünde çalışmalar, sosyal tesisler, kültür merkezi, kapalı pazar yeri, kongre merkezi, nikah salonu, belediye hizmet binası bunlardan sadece birkaçı. Mahalleye dönüşen bazı yerlerimizin borçlarını kapattık. Gümüldür mahallemizin eski yerleşkesini ve üst yapısını tamamladık. Bu çalışmaları sadece 1 dönemde yaptık. Bu işler emek ister, gayret ister, liyakat ister. İnsanların dinlemekten yorulacağı kadar çok iş yaptık.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Ege TelgrafMuhabir: Egemen Sayın