in ,

Erişen: Keşke önlemler önce alınsaydı!

Virüsün etkisi pazara da bir hayli yansıdı. Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Yaşanan tüm mağduriyetler umarız ki ileri ki günlerde giderilir” dedi

erisen-keske-onlemler-once-alinsaydi

Korona virüsle mücadele kapsamında, vatandaşın uğrak mekanları arasında olan pazaryerleri konusunda bir takım düzenlemeler yapıldı. Önce İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile tüketicinin ürünlere temasının engellenmesi, maske, eldiven ve tezgah mesafe kurallarına uygun olarak satış yapılması istendi daha sonra ise yerel yönetimler ve Valilik tarafından da pazaryerlerinde esnaf ve vatandaşın güvenliği için gerekli adımlar atıldı.

Alınan kararları insan sağlığı açısından önemli bulduğunu söyleyen İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, Ege Telgraf’a konuştu. Özellikle çocukların hem marketlere hem de pazara gelmemesi kararını çok yerinde bulduklarını belirten Başkan Erişen, “Oda olarak, içinde bulunduğumuz süreçte esnafımızın zarar görmemesi için çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bu konuda bir temasımız oldu. Virüsten korunmak için hep birlikte tedbirler almaya başladık. Pazarda esnafımızın tezgahları arasına 3 metrelik mesafeler bırakılmasını istiyoruz. Bu uygulamayı tam anlamıyla yerine getiremediğimiz pazarlarımızda da farklı bir yöntem izledik. Tıpkı taksilerde olduğu gibi onlara da tek ve çift olarak numaralar verdik. Bir hafta tek bir hafta çift numaralar satış yapacak. Elimizden geldiğince pazarlarımıza eldiven dağıtıyoruz. Bazı arkadaşlarımız eldivenlerini kendileri alıyor, eksikleri de biz tamamlamaya çalışıyoruz. Maskeler için belediyemize başvurduk. Onlar da konuya olumlu yaklaştı. Bunun dışında bitpazarları da kaldırıldı. Şu anda birçok sektör gibi pazarcılar da zor günlerden geçiyor. Esnafın içinde bulunduğu durumu ve yaşadığı mağduriyeti hem bakanlığa hem de belediyelerimize bildiriyoruz. Bu durum devam ettiği müddetçe esnaftan işgaliye bedellerinin alınmaması konusunda çağrımız da var. Vergi ve çeklerin ertelenmesi konusunda da bakanlıktan talebimiz oldu. Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nden aldığımız kredileri 3 ay ertelediler. Tabi bunlar güzel gelişmeler. İleriki günlerde umarım yaşanan tüm mağduriyetler de giderilir” dedi.

‘AMBALAJLANACAKTI…’

Bundan sonraki süreçte denetimleri artıracaklarına dikkati çeken Başkan Erişen, “Girişlerde vatandaşın ateşleri ölçülüyor. Belediyelerimizle birlikte bu gibi önlem çalışmalarını tüm pazarlarımıza yaymak için çaba göstereceğiz. Vatandaşımızdan ürünleri seçme konusunda ısrar etmemelerini rica ediyoruz. Bazı esnafımız ürünleri önceden poşetleyip tezgaha koyuyor. Vatandaşın, ‘Acaba çürük var mı?’ yönünde çekinceleri olmasını anlayışla karşılıyoruz. Fakat bu süreçte insan sağlığı için elimizden geleni yaptığımıza güvensinler. Geçtiğimiz yıllarda Yeni Hal Yasası’nda ürünlerin ambalajlanması gündeme gelmişti. Hatta uygulamanın olumlu olduğunu ancak esnafın bu konuda desteklenmesi gerektiğini söylemiştik. Aradan bu kadar süre geçmesine rağmen maalesef ki bu uygulama yerini bulamadı. Keşke bu tarz uygulamalara baştan başlansa. Keşke bu önlemler daha önce alınsaydı. Örneğin, artık hallerde zeytinleri bile ufak kaselere koymaya başladık. Keşke bu uygulamanın üzerinde daha iyi çalışılsaydı da acil olarak aldığımız tedbirleri bir yıl önceden uygulamaya başlamış olsaydık. Çok daha güzel ve sağlıklı olurdu. Esnafın da bazı konularda duyarlı olması taraftarıyım. Her zaman söylediğim bir şey var, bu iş bir zincirdir. Sen ilk halkaları sağlamlaştırmadan ilerlersen işe yaramaz. Baştan sıkı tutacaksın ki her şey daha sağlıklı olsun” ifadelerini kullandı.

‘ESNAFIN EMRİNDEYİZ’

Şu anda pek çok kurum ve kuruluşun ihtiyaç sahipleri için yardım paketleri oluşturduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Erişen, “Biliyoruz ki hemen hepsi bu ürünleri toptan ya da anlaşmalı yerlerden alıyor. Ancak keşke böyle bir çalışma yaparken esnafın da yüzünü güldürecek girişimlerde bulunsalar… Sesimizi çıkarıp, ‘Bizden alışveriş yapın’ desek, biliyoruz ki ‘Sizin pazarlarınız açık’ derler… Pazara insan gelmiyor… Küçük esnafın düşünülmesi, desteklenmesi gerekiyor. Böyle zamanlarda birlik ve beraberlik içinde olmamız şart. Bize kol kanat gersinler, maske dağıtsınlar. Hem vatandaşın hem de esnafın yüzü güldürecek adımlar atılsın. Bizler de her zaman esnafımızın yanındayız, onların emrindeyiz. Herkes kendine çok dikkat etsin. İnanıyoruz ki en kısa zamanda bu virüsü defedeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

sehirlerarasi-seyahat-kisitlamasi

Havalimanı otobüs seferleri şehir içine yönlendirildi

koronavirus-testlerinde-yalanci-negatifliklere-dikkat-edin

Koronavirüs testlerinde ‘yalancı negatifliklere’ dikkat