in ,

Erken çocukluk döneminde İnovatif Bakış ve Rehberlik Zirvesi gerçekleşti

Erken Çocukluk Döneminde İnovatif Bakış ve Rehberlik Zirvesi, uzmanlar ve Türkiye’nin 81 ilinden çok sayıda öğrenci ile velinin katılımıyla gerçekleştirdi

erken-cocukluk-doneminde-inovatif-bakis-ve-rehberlik-zirvesi-gerceklesti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimince hazırlanan Erken Çocukluk Döneminde İnovatif Bakış ve Rehberlik Zirvesi, Prof. Dr. Arif Verimli, Prof. Dr. Sunay Yıldırım Doğru ve eğitimde örnek uygulamaları olan olan değerli öğretmenlerle Türkiye’nin 81 ilinden çok sayıda öğrenci ile velinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Rehber öğretmen Aylin Çalışkan, dijital yerli neslin dijital göçebe öğretmeni ve ebeveyni olmak konusunu ele aldı. Dijital yerli ve dijital göçebe nesil tanımları, özelliklerini anlatan Çalışkan, eğitimci ve ebeveynlere pratik önerilerde bulundu.
Psikolojik Danışman ve rehber öğretmen Ayben Demirkaya, okul öncesi eğitimcinin gözünden çocukta iç denetim geliştirme ve yenilikçi yaklaşımlar konusunu anlattı. Çocukta iç denetim ile ilgili olarak Marshmallow deneyini aktaran Demirkaya, eğitimci ve erken çocukluk dönemindeki çocukların eğitimci ve ebeveynlerine iç denetimin önemini hatırlattı. Ayrıca sınıflarda çocuklar arasındaki gelişim farklılıklarından doğan iletişim çatışmalarına ve benzeri sorunlara çözüm bulmak için oluşturdukları Nero Çocuk kukla karakterine değinen Demirkaya, okul öncesi dönemde sınıfta çocuklar arasında yaşanan sorunlara Nero Çocuk kukla karakteriyle yapılan etkinliklerde daha net çözümler bulduklarını paylaştı. Ayrıca, eğitimde onarıcı süreçlere ebeveynler dahil olduğunda çocukların daha çözüm odaklı olduğunu aktaran Demirkaya okulda yaptıkları egzersizleri, eğitimci görüşlerini ve Nero Çocuk öykülerinden örnekleri paylaştı.
Prof. Dr. Arif Verimli erken çocukluk döneminde ebeveyn, öğretmen ve çocukların ruh sağlığı için önerilerde bulunan bir konuşma yaptı ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Çocuk gelişim özelliklerini anlatarak konuşmasına başlayan Verimli, özel gereksinimli çocukların gelişim özelliklerini aktardı ve günümüzdeki özel eğitim tanı ve tedavi yöntemlerini aktardı. Konuşmasında “internet tekerleğin bulunuşundan daha önemli bir buluştur” diyen Verimli, çocukların özellikle içinde bulunduğumuz süreçte interneti ve dijital teknolojileri doğal süreçten daha fazla kullanmasının normal olduğunu, ebeveynlerin bu konuda endişelenmemesi gerektiği belirtti. Ayrıca endişeli ebeveynlerin endişeleriyle başa çıkabilmek için daha fazla ebeveynlik yapma yoluna girdiğini ve bu durumun çocuk gelişimi üzerinde yarattığı olumsuz etkilere değindi. Sözlerini “memleket öğretmenlerin elinde yükseliyor” sözüyle tamamladı.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Yahşi’ nin bayram mesajı ile birlikte yapılan çalışmaların İzmir’in çocuklarının gelişimi için ümit var olduğunu iletti.
Okul öncesi eğitim öğretmeni İzzet Güldoğan, okul öncesi eğitimde alternatif eğitim yaklaşımlarının sınıf içinde uygulama örneklerini anlattı. Türkiye’ de en çok uygulanan alternatif eğitim modelleri olan high scope, Montessori, Steam+, Harezmi, Waldorf, orman okulları ve demokratik okul modellerini anlatan Güldoğan sunumuna “öğrenmek için bir tek en iyi yol yoktur” sözüyle devam etti. Sınıfında uyguladığı ışık ile yapılan eğitim etkinliklerini ve bu etkinlerin aşamalarını paylaştı. Öğrencileri sürece dahil etmeyi, etkinlikleri yaşamla ilişkilendirmeyi, öğrencinin kendi doğru bakış açısını yakalamasına imkan tanımanın önemini, ortak mekanda destekleyici rol oynamayı projesine dahil eden Güldoğan, projesini sanatla birleştirdiği detayları aktardı. “Herkes aynı yöne bakarken farklı yöne bakabilmektir başarı” sözleriyle sunumunu tamamladı.
Okul öncesi eğitim öğretmeni Filiz Duman Sever, okul öncesinde dijital rutin oluşturma isimli sunumunu gerçekleştirdi. Rutin ile program arasındaki farklılıkları aktarak sunumuna başlayan Sever, rutinin çocuk gelişimi ve psikoloji üzerindeki olumlu etkilerine değindi. Okul öncesi dönemde dijital rutin örnekleri ve çeşitli etkinlikler paylaşarak, dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili olarak eğitimcileri ve ebeveynleri çeşitli bilgilerle aydınlattı.
Prof. Dr. Sunay Yıldırım Doğru, erken çocukluk özel eğitim ve alternatif program: Montessori sunumunu yaptı. Montessori eğitiminin tarihçesini, gelişimini, Montessori felsefesini ve ilkelerini, çocuk gelişim dönemleri ve yaş gelişim özelliklerine göre Montessori uygulamalarını, çeşitli ülkelerdeki uygulama biçimlerini, önemli noktalarını ve uygulamalarda dikkat edilmesi gereken özellikleri paylaştı. Birbirinden eğitici videolar eşliğinde sunumunu gerçekleştiren Doğru’ nun sunumuna özellikle okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuyan lisans öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği gözlemlendi.
Zoom platformunda gerçekleşen zirve, Youtube’da canlı yayınlandı. Sunumlar sırasında eğitimcilerden ve ebeveynlerden olumlu yorumların geldiği gözlemlendi. Sunum sonunda ise zirvede paylaşılan bilgilerin e-kitapçık olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ nce paylaşılacağı bilgisi verilerek oturum sonlandı.

kuzey-kore-ulkeden-kacmaya-calisan-bir-cifti-idam-etti

Kuzey Kore ülkeden kaçmaya çalışan bir çifti idam etti

super-lig-12-haziranda-basliyor

Süper Lig 12 Haziran’da başlıyor