in ,

“Ermenistan ciddi şekilde uyarılmalı”

Tüm dünya korona virüs salgını nedeniyle zor bir dönemden geçerken pandemiyi fırsatçılığa dönüştüren Ermenistan Dağlık Karabağ’da sözde Cumhurbaşkanı seçimi yaparak uluslararası bir skandala imza attı.

isa-ambarcidan-turklere-cagri

Azerbaycan Türkleri ve Dost Dernekler Federasyonu (ATDDF) Genel Başkanı İsa Ambarcı, “Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal eden Ermenistan’ın Karabağ’ın incisi Azerbaycan medeniyetinin beşiği tarihi Türk yurdu Şuşa’da 21 Mayıs’ta sözde cumhurbaşkanlığı töreni yapılacağını ilan etmesi, bölgede şimdiye kadar Azerbaycanla Ermenistan arasındaki sorunun barışçıl yolla çözümlenmesi için devrede olan tüm uluslararası teşkilatlara rest çekmektir. BM, 822; 853; 874 ve 884 sayılı kararları ile AGİT’in 27 Şubat 1993 tarihli Prag toplantısında Karabağ ın Azerbaycan toprağı olduğuna dair kesin karara, ayrıca AB, İslam Teşkilatı, TürkPa gibi onlarca milletlerarası teşkilat tarafından Karabağ topraklarının Azerbaycan’a ait olduğuna dair hukuki belgelerle desteklenen açıklamalara rağmen Ermenistan bölgede yeni bir provakasyon türetmekte neyi amaçlıyor acaba?” dedi.

Yeni nifak tohumu ekerek…

Ambarcı şunları söyledi: “Sözde Ermeni Soykırımı edebiyatıyla yıllarca Ermeni diasporasının yürüttüğü Türk düşmanlığı yetersiz gelmiş olacak ki Ermenistan yapay Karabağ devleti ve onun uydurma cumhurbaşkanı ile Güney Kafkasya bölgesinde yeni nifak tohumu ekerek farklı senaryoları gündeme taşımanın peşindedir. Dünyada, hiç bir uluslararası kurum ve devletin tanımadığı, ki buna Ermenistan da dahildir, bir işgalci yönetimin kendisini devlet olarak ilan etmesi ve sanki gerçek devletmiş gibi cumhurbaşkanı seçimi yapması uluslararası hukuka zıt olan, sırtını Amerika başta olmakla Batı dünyasında ve Rusya’da etkili olan Ermeni lobisine dayayan zorba yönetimin hadsizliğidir. Hukuki olarak geçerliliği olmayan sözde Karabağ parlamentosunun almış olduğu kararla gerçekleştirilen sözde cumhurbaşkanı seçimi Ermenistan’ın dünya kamuoyu nezdinde güya bölge barışını arzuladığına yönelik söylemlerinin riyadan ibaret olduğu hakikatini ortaya koymaktadır. Ermenistan, konuşmalarında mazlum ve mağdur edebiyatını aslında işgalci kimliğini kamufle etmek amacıyla kullandığını bu son ve hukuk tanımaz tavrı ile çok net şekilde belirmiş oldu.”

Azerbaycan’ı değil tüm bölgeyi…

“Ermenistan, Karabağ’da sahte cumhurbaşkanı seçimi ile sadece Azerbaycan’ı değil tüm bölgenin geleceğini zor duruma düşürmeyi hedeflemektedir” diyen ATDDF Genel Başkanı İsa Ambarcı, sözlerine şöyle devam etti: “Batı ile Rusya arasındaki ülke yönetimi ile ilgili çekişmeli durum, özellikle son açıklamaları ile Rusya’ya rest çekerek Amerika’ya yeşil ışık yakan Paşinyan aracığıyla Güney Kafkasya’ya davet edilmeyi bekleyen güçlerin iştahını kabartmaktadır. Bölgeye Orta Doğu ve Doğu Akdeniz senaryolarıyla müdahile etmeyi planlayan ama Türkiye‘nin hamlesiyle planları şimdilik suya düşen devletlerin Güney Kafkasya üzerinden yeni ve faklı hamle ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.

Ermenistan ciddi şekilde uyarılmalı

Tüm yaşananlardan hareketle, Türkiye devlet ve millet olarak Can Azerbaycan‘la her türlü kardeşlik ve bir millet iki devlet olmanın ötesinde, bölgede barışın sağlanması ve uluslararası hukukun çiğnenmemesi için Azerbaycan topraklarını işgal ederek burada sahte bir devlet yaratmanın hesaplarını yapan sahte Karabağ yönetimi ve onun gerçekleştirdiği sözde cumhurbaşkanı seçimini şiddetle kınamakla kalmamalı, dünyanın tüm ilgili teşkilatlarından Ermenistan devletinin hukuksuz eylemine karşı ciddi önlem almasını talep etmelidir. Bölgede, separatizmin yaygınlaşmasını önlemek için sahte rejimin sahte başkanını destekleyen Ermenistan ciddi şekilde ve en sert biçimde uyarılmalıdır.”

Başkan Ambarcı’dan çağrı

Ambarcı, “Sahte Karabağ cumhuriyetinin başkanlık seçimi Hocalı Soykırımı başta olmakla Ermenistan’ın işgal ettiği topraklarda hayatlarını kaybeden Azerbaycan Türklerinin ruhlarını, hazırda işgal nedeniyle doğma topraklarına gidemeyen insanların vicdanlarını çok derinden yaralamakla birlikte bölgede telafisi imkansız çetrefilli problemleri doğuracaktır. Türk kamuoyu olarak bölge barışını baltalayan Ermenistan’ı uyarıyor, ayağını denk alarak uluslararası hukuka riayet etmesini talep ediyoruz. Ayrıca, Türk milleti olarak Türkiye’de yaşayan altı milyona yakın Azerbaycan Türkü adından ülkemizin tüm STK ve duyarlı vatan evlatlarına çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

turk-kizilay-karsiyaka-subesinden-vefa

Türk Kızılay Karşıyaka Şubesi’nden vefa

buca-pazarlarinda-bayram-oncesi-denetim

Bayram öncesi Buca pazarlarında teyakkuz