in ,

ESHOT otobüslerinde kapasite muamması

Toplu ulaşımda yüzde 50 uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte eskiye dönüş başladı ancak şimdi de yeni bazı tedbirler alınması gündemde!

eshot-otobuslerinde-kapasite-muammasi

İzmir’de 1500’e yakın belediye otobüsünü kullanan 3 bini aşkın otobüs şoförünün üyesi olduğu DİSK Genel İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, Ege Telgraf‘a yaptığı açıklamada önümüzdeki dönem toplu ulaşım alanında yaşanacak olası zorlukları şu sözlerle değerlendirdi: “Sadece otobüsler değil, toplu ulaşımda hizmet veren tüm araçlar artık tam kapasite çalışıyor. Fakat çıkartılan yeni bir genelge var ve bu henüz nasıl uygulanacak belli değil. ESHOT Genel Müdürlüğü bu düzenlemeyi inceliyor ve önümüzdeki günlerde yeniden bazı değişiklikler yapılması gündemde. Özellikle otobüslerde yolcuların karşılıklı oturduğu dörtlü koltuklar var. Tıpkı tramvay ve metroda olduğu gibi bunlarla ilgili bir çıkmaz söz konusu. Çıkartılan genelgeye göre burada tek yolcu oturulacak deniyor. Buna uygun olarak otobüslerde ve diğer toplu taşıma araçlarında şeffaf branda yerleştirilmesi ve bu yolla önlem alınması planlanıyor. Daha çok körüklü otobüslerde bulunan bu alanlarla ilgili kimse tam olarak net bir şey bilmiyor. Yine ayakta yolcu alınmayacak deniyor. Aslında otobüsler halen yüzde yüz kapasite ile çalıştırılamıyor. Yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili ESHOT, Ankara’ya bir yazı yazdı ve cevap bekliyor. Bu netleştikten sonra yolcu taşınması ile ilgili esaslar kesin olarak belli olacak. Şu anda bir geçiş süreci söz konusu. Özellikle ayakta yolcu alınması halen yasak olduğundan ötürü personel arkadaşlarımız halktan yine tepki görüyor. Şoförler yolcuyu alsa bir türlü, almasa bir türlü. Bu sefer cezaya maruz kalması söz konusu oluyor” dedi.

YAZLIK İLÇELERE ULAŞIM

Topal, toplu ulaşımla ilgili kurallarda yaşanan çıkmaz nedeniyle tepkiyi belediye personelinin göğüslediğini belirterek şöyle devam etti: “Maalesef genelge çok karışık ve birçok unsur halen netleşmiş değil. Eğer bu sistem böyle devam ederse İzmir’e en az 1500 tane daha otobüs lazım. Normalde otobüsler tam doluyken bile birçok bölgede kapasiteyi kaldıramıyor ve şikayetler oluyor. Şimdi bu şartlarla yolcunun tamamını taşıyabilmek için ana hatlara en az 300 araç daha lazım. Eskiden bin yolcuyu üç araçta taşırken, getirilen bu standartlar ile şimdi ancak ve ancak yüz araçta taşıyabilirsiniz. ESHOT da işin içinden çıkamıyor. Bu genelgenin ucu açık, ne zamana kadar uygulanacağı da belli değil. Her şeyin ucu açık. Yaz başladı, deniz sezonu açılıyor. Şimdi yazlık ilçelere ulaşım nasıl yapılacak? Eskisi gibi on tane körüklü otobüsle bu iş olmaz. Biner tane körüklü otobüs çalışsa o yükü yine kaldırmaz. Bakanlığın ne yapacağı belli olmadığından işin ceremesini yine şoförler çekiyor ve halkın birebir tepkisine maruz kalıyoruz. 1 Haziran itibarı ile yolcu sayıları da artmaya başladı. Şu anda yüzde 30’larda olan bu taşıma kapasitesi hafta sonuna kadar yüzde 50’yi de geçecek. Geçtiğimiz ay 210 bin yolcuyu taşırken şimdi bu rakam bir anda 500 bin civarına yükseldi. Daha virüs yokken, okullar açıkken İzmir’de sadece otobüslere günde 900 bine yakın yolcu biniyordu. Haftaya bu rakam en az 650 bin olacaktır. Bu sistem mümkün değil böyle gitmez. Toplu ulaşımın bu şekilde işlemesi mümkün değil. Korkumuz bu süreç böyle devam ettiği takdirde şoför arkadaşlarımızın üzücü olaylarla karşılaşması ve darp olaylarının yaşanmasıdır.”

Erman Şentürk / Özel Haber

baskan-baturdan-cumhur-ittifakina-yatirim-gezisi

Başkan Batur müdürlerine yeni dönem startını verdi

ulasimin-yeni-gozdesi-bisiklet

Ulaşımın yeni gözdesi ‘bisiklet’