Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı öncesinde pazarlarda satılamayan hayvanlar ESK tarafından satın alınacak. ESK, bu hayvanların alımını, nakliye, bakım ve besleme giderleri dikkate alınarak belirlenen kurbanlık hayvanların karkas et olarak alım tarifesi üzerinden gerçekleştirecek.

Üreticiler, hayvanlarını satmak istedikleri takdirde 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK kombina müdürlüklerine başvurabilecekler. Başvurularında hayvan kimlik belgeleri, il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerince verilen kurban satışı için sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesi gerekliliği bulunacak.

ESK, TÜRKVET sistemi üzerinden gerekli kontrolleri sağladıktan sonra hayvanları karkas et olarak alacak. Üreticilere yapılacak ödemeler en geç 3 iş günü içinde tamamlanacak ve hayvanlar, üreticilerin bulundukları yerdeki kesimhanelerde kesilebilecek.

ESK'nin büyükbaş et cari alım fiyatları ise yerli ve ithal tosun için kilogram başına 280 lira, düve için 270 lira ve inek için 260 lira olarak belirlendi. Büyükbaş kurbanlık alım fiyatları ise yerli tosun için 320 lira, ithal tosun için 285 lira, düve için 305 lira ve inek için 295 lira olarak uygulanacak.

Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı

Küçükbaş et cari alım fiyatları koyun için kilogram başına 250 lira, keçi için 140 lira olarak belirlenirken, küçükbaş kurbanlık alım fiyatları ise koyun için 280 lira, keçi için 170 lira olarak belirlendi.

Kaynak: AA