in ,

Eski başkandan Selinos Deresi açıklaması

Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç yeni yönetimin Selinos Deresi Islah Projesi ile bir yıl zaman kaybettiğini söyledi

eski-baskandan-selinos-deresi-aciklamasi

Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, yeni yönetimin Selinos Deresi Islah Projesi ile bir yıl zaman kaybettiğini ve koruma kurulundan aldığı cevapla 2016 yılında hazırlanan projeye dönmek zorunda kaldıklarını anlattı.
Bir yıllık aradan sonra Bergama Millet Bahçesi Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gönenç’in hedefinde bu sefer Selinos deresi ıslah projesi vardı. Başkan Gönenç, Bergama’nın AKP’li belediye başkanı Hakan Koştu’nun yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Şubat ayında Bergama mitinginde de dile getirilen Selinos Deresi Islah Projesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Gönenç yaptığı açıklamada Bergama belediyesi tarafından 250 bin lira para harcanılarak 4 yıl önce hazırlanılan projenin hiçe sayıldığını, yeni yönetimin hazırlattığı projenin ise koruma kurulundan geri çevrilerek, hiçe sayılan projeyi tercih ettiğini anlattı.

SELİNOS ÇALIŞMASI 2014 YILINDA BAŞLADI, 2016’DA KURULDAN GEÇTİ

Gönenç; “Bergama Belediyesi Selinos Deresi’nin ıslahıyla ilgili somut olarak 2014-2015 yılları arasında çalışmaya başladı. Burası ile ilgili önce DSİ’ye gittik. DSİ Projeyi hazırlama aşamasında ‘burası bizim proje hazırlayabileceğimiz bir alan değil’ dese de bir proje hazırlayıp Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sundu. Kurul ise burası arkeolojik sit alanı olan bir yer, böyle bir dere ıslah projesi olmaz dedi ve proje kuruldan geçmedi. Ardından DSİ ‘biz bu işi yapamayız, bu projeyi belediye yapsın’ dedi. Bizde 2015 yılında ihaleye çıktık ve yaklaşık 250 bin liraya biz bu projeyi hazırlattık. 2016 yılında ise kuruldan onaylandı. ‘Evet, bunu yapabilirsiniz’ Bu gelişmelerin ardından UNESCO’ya döndük. Alan başkanımızla birlikte toplantılar yapıldı. Türkiye’de ilk defa Dünya Miras Alanı Etki Değerlendirme Raporu adı altında bir rapor yapıldı. Bu rapor UNESCO’ya gönderildi”

KORUMA KURULUNDAN TOKAT GİBİ CEVAP

“Sonra Bergama Belediyesi’nin olanaklarıyla 3-4 yıl uğraşılarak yapılan bu işler sanki hiç yapılmamış gibi sosyal medya hesaplarından ‘Valiliğimizin ve DSİ’nin desteği ile Selinos için proje hazırlıyoruz’ denildi. İyi de senin proje hazırlamana gerek yok ki, proje var zaten. Üstelik onaylanmış bir proje var. İnat ettiler. DSİ’ye gidildiğinde Bölge Müdürü ‘bu bizim işimiz değil’ diyerek karşı çıktı. Çevre Bakanı ‘hayır yapacaksınız’ dedi. Adamın tayini çıktı. Ardından bir proje hazırladılar. Hazırladıkları proje Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gitti. Kurul ‘2016 yılında yapılmış ve kurul tarafından onaylanmış proje mevcuttur, o proje bilimsel ve arkeolojik anlamda daha doğru bir projedir’ diyerek ellerine tutuşturdu”

DÜNYA PARA HARCADILAR, BİR SENE KAYBETTİLER

“Peki, ne oldu? Yeni proje için bir dünya para harcadılar. Bir sene kaybettiler. Şimdi tekrar bizim zamanımızda yapılan projeyi yaşama geçirecekler. Kurul kararı internette mevcut. Ben bunları resmi belgelere dayanarak söylüyorum” dedi.

GONDOLLARIN YÜZDÜĞÜ BİR ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ

Geçtiğimiz Şubat ayında Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Proje ile tarihi dereyi kenarında gezinti alanlarının yer aldığı ve hatta suda gondolların yüzdüğü bir alan haline getireceğiz’ demişti.

menemenspor-teknik-direktoru-laleci-lige-en-hazir-sekilde-girecegiz

Menemenspor Teknik Direktörü Laleci: Lige en hazır şekilde gireceğiz

goztepe-taviz-vermeyecek

Göztepe taviz vermeyecek