in ,

‘Estetik endüstrisine kurban vermeyelim!’

Medikal estetik uygulaması yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini belirten Dr. Yıldırım, “Doktorların tavsiye ettiği isimleri seçin” dedi

Sağlık alanında en hızlı büyüyen segmentlerden biri olan medikal estetik endüstrisi, tüm demografik özellikler arasında kozmetik cerrahinin kabulünden ve çağın verdiği yetkiyle her geçen gün etkisini giderek artırıyor. Son olarak İstanbul’daki bir merkezde botoks işlemi sırasında kullanılan bir maddenin fazla dozda olması nedeniyle Kübra Boyraz isimli bir vatandaşın hayatını kaybetmesi, sistemin sorgulanmasının bir kez daha önünü açtı. Medikal Estetik Doktoru Özgen Yıldırım, kişilere uygulama yaptırmadan önce izlemeleri gereken adımlar konusunda da uyarılarda bulundu.
“İstanbul’da genç bir kadının hayatından olduğu hadise hepimizi derinden üzdü” diyerek açıklamalarına başlayan Yıldırım, “Ne yazık ki medikal estetik uygulaması yaptırırken bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Güzellik salonlarında, ‘klinik’ ya da ‘güzellik merkezi’ adı altında açılan yerlerde medikal uygulama yapılması yasaktır. Bu tarz yerlerde hekimler dahi gelse Ayakta Teşhis Tedavi Kanunu gereği herhangi bir uygulama yapamazlar. Medikal uygulamalar hastanelerde ve tıp merkezlerinde cerrahi, dermatolog ve medikal estetik hekimi olan kişiler tarafından uygulanabilir. Hastaların hekimlerin diplomalarına ve bulundukları yere bakmaları sağlıklarını korumak açısından çok önemli” dedi.

‘ARAŞTIRMA ŞART’

Medikal bir estetik operasyonu öncesinde kişilerin nasıl bir araştırma yapması gerektiği hakkında da bilgiler veren Dr. Yıldırım, “En önemlisi işlem yaptırmak istediğiniz kurum, kuruluş ya da kişinin güvenilirliği konusunda bir araştırma yaptırmak gerekiyor. Birçok yerde doktorların yanı sıra işlem yapma izni olmayan hemşirelerin de uygulama yaptığını duyuyoruz. Öncelikle işlem yapan kişilerin diploma bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Muayenelerde bizim diploma bilgilerimizi bulundurmamız zorunlu bir kural. Bunun dışında işlem yaptırmadan önce uygulanacak yöntemin sizin için doğru olup olmadığını da araştırmanız lazım. Medikal estetikler de zaten bu yüzden gerçek doktorların eline teslim edildi. Çünkü ‘Kimlere yapılır, sağlığına uygun mudur?’ sorularına en iyi cevap verecek kişi hekimlerdir. Örneğin, kanser hastasına, hamilelere ya da kas hastalarına botoks işlemi asla uygulanamaz. O yüzden bu işlemleri yaptırmadan önce iyi bir muayene yaptırmak da şart. Bunun dışında kişilerin bir de fiyat araştırması yaptırması gerekiyor. Bu ürünlerin de sahtesi var. Kilo ile alınıp kalça dolgusu olarak kullanılıyor. Çok miktarda verildiği takdirde bu olayda olduğu gibi olumsuz reaksiyonlara neden olabiliyor. İyi bir para verdiğinizde doğru ürünü alma şansınız fazla. Bakın, burada da yüzde 100 olduğunu söylemiyorum. Doğru hekimlerde evet, bu oran yüzde 100’lere çıkar. Çünkü onun yanlış yapma şansı çok azdır” ifadelerini kullandı.

‘KALIPLAŞMIŞ YARGI’

Estetik yaptırmadan önce kişilerin kendilerine ‘Gerçekten gerekli mi?’ sorusunu sorması gerektiğinin altını çizen Dr. Yıldırım, “Birçok insan sadece gençlik yıllarına dönmek için estetik uygulamalarını tercih ediyor. Şu anda tüm sosyal medya estetik endüstrisine dönüştü. Kişileri kalıplaşmış yargılar içine sıkıştırmaya çalışıyorlar. Kimse kendini beğenmez oldu… Küçük çocuklar bile kendilerinden şikayet edip estetik uygulaması yaptırmanın peşine düşebiliyor. Dizilerde, filmlerde gerçekten çok güzel kadınları izliyoruz. Sokakta her gün karşılaştığımız yüzleri ekranlarda görmek mümkün değil. Doğal olarak da herkes kendini ameliyatla güzelleştirip onlar gibi olmak istiyor. Bu konuda gerekli ve doğru politikaların bir an önce hayata geçmesi lazım. Lazım ki biz bu estetik endüstrisine kurban vermeyelim” dedi.

‘HER ZAMAN EN İYİ’

Son olarak, “Burada bir kontrol mekanizması eksikliği var” uyarısında bulunan Dr. Yıldırım, “İzmir’de sadece 2 bin 500 tane salon var ve bu salonlarda ne yazık ki uygulama yapılıyor. Hatta burada sahte diploma kullanarak işlem yapan kişiler de olabiliyor. Bu salonlara gerekli cezai işlem uygulanmıyor. Bir an önce burada güçlü bir kontrol mekanizması kurulması çok önemlidir. Bunun dışında ben her zaman hastalarıma ‘Doktorların tavsiye ettiği isimleri seçin’ önerisinde bulunuyorum. Sağlığınız için her zaman en iyisini seçin” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

‘Mağduriyet yaratmadan kentliye kazandırılmalı!’

buca-belediyesinden-destek

Buca Belediyesi’nden okullara 100 tonluk hijyen malzemesi