in ,

ETİK Başkanı Mehmet İşler: ‘Çabalarımız boşa gitti’

Salgının yarattığı olumsuz tabloya rağmen devletin turizmciye yapıcı yaklaştığını belirten ETİK Başkanı İşler, bu durumun bazı oteller tarafından suistimal edildiğini söyledi

otelciler-seve-seve-hizmet-verir-ama-mehmet-isler-etik-turofed

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine ‘Otel, Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Programları’ konulu genelge gönderdi. Genelgede dört günlük sokağa çıkma yasağının uygulanacağı yılbaşı günü otellerde eğlence ve balo düzenlenmesine müsaade edilmeyeceği belirtildi. Pandemi koşullarına uyan tesislerin varlığı ile yılbaşı rezervasyonlarının yüzde 90 doluluğa ulaştığını hatırlatan Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, yaşanan son duruma sitem etti. İşler “Yılbaşı rezervasyonları çok iyi gidiyordu. İnsanlar 4 gün evlerinde izole olmak yerine otele gideyim, bazı etkinliklerden faydalanayım, yemeğim önüme gelsin ayrıca alınan güvenli otel sertifikası hijyen kurallarıyla kendime uygun bir hizmet satın alayım dedi. Otelde izole olmak, hijyen ile hizmet almak için rezervasyon yaptırıyordu. Devlet bu konuda yapıcı yaklaşıyordu. Bazı otellerin bu hakkı suiistimal edercesine müzikli eğlence koyması, balo gecesi haline getirmesi bu hakkın yanlış algılandığını, sanki pandemi yokmuş gibi eski günlerdeki gibi eğlence yapılabileceği algısını oluşturdu” diye konuştu.

SUİSTİMAL EDİLDİ

Salgın nedeniyle pek çok vatandaşın fedakarlık yapıp evlerinde oturacağını, kimseyi görmeyeceğini söyleyen İşler, hal böyleyken bazı otellerin balo veya eğlence düzenlemesini ‘suistimal’ olarak değerlendirdi. İşler, “Böylesi riskli bir dönemde, bu suistimal ile birlikle oluşan durum, Bakanlığın tedbir almasına sebebiyet verdi. Ardından Bakanlık bu tip bir eğlenceyi yasakladı. Rezervasyonlarda neredeyse durma eğilimi gördük. Yüzde 80-90 doluluğa giderken iptallerle beraber yüzde 60’lara düştü. Bu da tesislerimizi olumsuz etkiledi. Gelen yasaklar maalesef sektörde bazı insanların bu hakkı suistimal ederek kullanmasının sonucunda pandemi koşullarına göre hizmet verenler zarar gördü. Bu son derece yanlış. Suistimal yapanlar turizm sektörüne büyük zarar vermiştir. Ayıplıyoruz, gerçekten pandemi kurallarına göre iş yapan arkadaşlarımızın çabaları boşa gitti. Fırsatçı yaklaşım yüzünden çoğu tesis mağdur oldu. Zaten şuan doğru dürüst para kazanmıyoruz. En azından biz insanlar özel günlerde kurallara uyarak içlerindeki yorgunluğu atsın, hem sektör biraz para kazansın diye düşünürken, sektörün içindeki suistimalle yaklaşanlar sektöre en büyük darbeyi vurmuş oldular. Pek çok zorlukla güvenli turizm sertifikası alınmıştı, ziyan oldu” dedi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

asgari-ucrete-500-tl-zam-yapilmisti-agi-ne-kadar-iste-detaylar

Asgari mutluluğa ‘500’ liralık artış!

‘Sağlık ordusuna sıcacık bir mola…’