in ,

‘Evraklarına ulaşamazlarsa ciddi bir kitle mağdur olur’

Depremde işyerleri hasar gören ve evraklarını yitiren avukatlar büyük zarara uğradı. HUDER Başkanı Kayacan, “Bu zor günleri el birliğiyle atlatacağız” dedi

evraklarina-ulasamazlarsa-ciddi-bir-kitle-magdur-olur

İzmir’de yaşanan depremin ardından birçok ev gibi işyerleri de hasar gördü. Bu süreçte en çok zarar gören meslek gruplarından biri de avukatlar oldu… İşyerlerinin depremde görmesi nedeniyle önemli evraklarına ulaşamayan avukatlar büyük bir mağduriyet yaşarken, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İzmir Şube Başkanı Halit Aydın Kayacan, meslektaşlarının her zaman yanlarında olduklarını belirterek zararın giderilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

‘BOŞLUKLAR VARDI…’

“Depremin ilk anından itibaren aksiyon alarak elimizden gelen desteği vermeye çalıştık” diyen Başkan Kayacan, “Bu süreçte meslektaşlarımız da ciddi problemlerle karşılaştı. Hala bu sorunları gidermek için mücadele veriyoruz. Birçoğu binalarına girip kıymetli evraklarını alamadı. Tabii ki bizlerin müvekkillerimizin hayatını o binalarda taşıdığımızı düşünürsek ciddi şekilde sıkıntılar ve mağduriyetler yaşandı. Bunlar için ilgili mercilerle görüşerek sorunların çözümü noktasında tavsiyeler aldık. İzmir Barosu’nun meslektaşlarımızın bu süreci daha sağlıklı geçirmesi için birtakım girişimleri oldu ancak bu adımlarda boşluklar olduğunu da fark ettik. En büyük sorun meslektaşlarımızın ofislerine girememesiydi. Bu anlamda görüşmelerimiz neticesinde ağır hasarlı olmayan binalara meslektaşlarımızın girebileceği kanaatine vardık ve hasar raporu, tespit gibi işlemleri hızlandırdık. Meslektaşlarımızın faydalanması için bir site kuruldu. Bu siteden binalarındaki hasar durumlarını görebiliyorlar. Bunun dışında ofisini kullanamayan meslektaşlarımızın eğer isterlerse dizüstü bilgisayarlarıyla gelip dernek binamızda çalışmalarını sürdürebileceklerini de duyurduk. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız” dedi.

‘İSPATLAYAMAYIZ!’

Avukatların bürolarında bir daha bulunması mümkün olmayan ve insanların yaşamını derinden etkileyecek birçok evrak olduğunu ve onlara ulaşamamanın kendileri için büyük bir sorun yaratacağının da altını çizen Başkan Kayacan, “Adliye değiliz, hiçbir resmi evrağın resmi giriş kaydı elimizde yok. Fotokopi dosyaları bile ofistedir… Bürosunda müvekkillerinin 25 – 30 milyonluk kıymetli evrağı bulunan meslektaşlarım ciddi bir endişe içinde. Müvekkillerin adeta hayatı orada… O dosyalar bir ailenin çoluğunun çocuğunun geleceğinin teminatı… Bu koşullar ileride hak kaybına da yol açabilir. Sadece avukat olarak düşünmemek gerekiyor. Müvekkiller bazında bakıldığında mağduriyet ciddi bir kitleye ulaşıyor. ‘Bu evrak zayi oldu’, ‘Bina hasarlı olduğu için o evrağı alamadım’ şeklindeki durumları ispat etme gibi bir durumumuz da olamaz. En fazla afet durumundan dolayı geçici mesuliyetten kurtulabiliriz ancak onun bile bir kanunu zemini yok. O yüzden burada çok ciddi bir görev üstlendik. Meslektaşlarımızın bir an evvel evraklarına ulaşabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda da işlemler devam ediyor. En az zararla bu sıkıntılı süreçten çıkılması için de sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘HAZIRLIK YAPIYORUZ’

HUDER İzmir olarak bir kanun tasarısı hazırlığı içinde de olduklarının altını çizen Başkan Kayacan, “Bugüne kadar birçok deprem yaşanmış olmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde bununla ilgili bir kanun metni yok. Afet nedeniyle, mücbir nedenlerle mağdur olan birçok meslek grubu var. Bu meslek grubunun da hitap ettiği bir kitle mağduriyeti var. Bakan yardımcılarından biri bu durumla ilgili ‘Bir kanun tasarısı yapar mısınız?’ ricasında bulundu. Biz de seve seve, memnuniyetle yapacağımızın cevabını verdik. HUDER daha önce kanun tasarısı hazırladı, sundu. Bugün Yargı Reformu Paketi içerisinde kabul edilen birkaç madde bizim ısrarımızla oldu. Sadece avukatlıkla ilgili sorunlar değil, böylesi afet durumlarında o bölgede yer alan tüm meslek gruplarının mücbir sebeplerle mesleki sorumluluklarını kısıtlayan ya da ortadan kaldıran durumlarda izlenilmesi gereken yöntemler hakkında bir kanun tasarısı hazırlığı içerisindeyiz. Bu çalışmayı da önemli hocalarımızla birlikte yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘DURUŞUMUZU KORUYACAĞIZ’

Son olarak, HUDER’in ülkenin düştüğü her zorlukta sadece meslektaşlarını değil, her türlü vatandaşın hakkını koruyacak şekilde hareket edip çalışmalarını da o doğrultuda yürüten bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizen Başkan Halit Aydın Kayacan, “Pandemi sürecinde hem mesleğimizin bekası hem de vatandaşlarımızın geleceğini korumaya yönelik yaptığımız çalışmalar da bu duruşumuzun en güzel örneklerindendir. Duruşumuzu da sonuna kadar korumaya kararlıyız. Yitirdiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralarımıza da ‘Geçmiş olsun’ dileklerimizi gönderiyoruz. Bu zor günleri atlatmak için birlikte hareket etmeye her zaman hazırız” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

yuksek-insaat-muhendisi-o-detaya-dikkat-cekti

Yüksek İnşaat Mühendisi o detaya dikkat çekti!

bakan-selcuk-verdigimiz-destek-35-milyar-liraya-yaklasti

Bakan Selçuk’tan flaş asgari ücret açıklaması!