EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusunda yeni bir sürece giriliyor. Bağ-Kur'lu küçük esnaf, SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesi gereken prim günü konusunda düzenleme bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kurlu’ların prim gün sayısının 7200'e düşürülmesi için çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

İKİNCİ EYT DALGASI İÇİN TARİH VERDİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TGRT'ye konuşan Karakaş, "İkinci bir EYT dalgası geliyor. 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 850 bin kişi EYT'den emekli oldu. Bu yıl ise 500 bin SSK'lı çalışanın daha EYT'den emekli olması bekleniyor" dedi.

AK Partili yetkili saat verdi: Emekli zammı için son açıklama AK Partili yetkili saat verdi: Emekli zammı için son açıklama

Karakaş, ayrıca Bağkur prim günlerinin 7200'e düşürülmesi çalışmalarının devam ettiğini belirtti. "9 bin prim günü fazlası olanlar için düzenleme yapılacak. Taslak Meclis'e getirilmesi aşamasında" diyen Karakaş, bu konuda hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

EV HANIMLARI İÇİN DE EMEKLİLİK SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Ev hanımlarının emeklilik konusuna da değinen Karakaş, "Ev kadınları için de erken emeklilik seçenekleri üzerine çalışmalar yapıldı. Prim ödeme süreleri ve çocuk sayısına göre düzenlemeler yapılacak" dedi. Emeklilik maaşlarıyla ilgili olarak da Karakaş, gün sayısı fazla olanların daha yüksek maaş alması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet