Instagram’a yeni güncelleme geldi Instagram’a yeni güncelleme geldi

NATO ve Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, F-35A Joint Strike Fighter savaş uçağının nükleer silahları taşıma yetkisi alması dikkat çekiyor. F-35 Ortak Programı'nın sözcüsü Russ Goemaere, F-35A jetlerine B61-12 nükleer bombalarını taşıma sertifikası verildiğini duyurdu.

ABD merkezli Breaking Defense sitesine konuşan Goemaere, on yıl önce Barack Obama döneminde başlatılan sertifika programının başarıyla tamamlandığını belirtti. 12 Ekim'de tamamlanan programla birlikte, F-35A dünya genelinde nükleer silah taşıma yetkisine sahip olan ilk 5. nesil savaş jeti oldu.

Goemaere, F-35A'nın sadece konvansiyonel değil aynı zamanda nükleer silahları da taşıma yeteneğiyle "çift kapasiteli" ilk hayalet savaş jeti olduğunu vurguladı. F-35A'nın Nükleer Sertifikasyonu'nun planlanandan önce alınması, ABD ve NATO'nun genişletilmiş caydırıcılık kabiliyetine erken bir katkı sağladı.

F 35Lere Nukleer Silah Onayi (2)

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 serisi üç modelden oluşuyor. Nükleer silah taşıma yetkisi sadece geleneksel kalkış ve iniş modeli olan F35-A için geçerli. Kısa kalkış ve dikey iniş özelliğine sahip F-35B ve gemilere konuşlandırılan F35-C için henüz sertifika verilmedi.

Program kapsamında, sadece B61-12 model taktik nükleer bombaların kullanılmasına izin verildi. Bu bomba, 1968'de kullanıma sunulan B61 bombasının en güncel versiyonu. B61-12 bombalarını taşıma yetkisi verilen ilk savaş jeti ise F-15E idi ve Lockheed Martin tarafından üretilen bu jet için sertifika 2020'de verilmişti.

Kaynak: Kanal 7