in ,

‘Fakir fukara dostu iktidar gelecek!’

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir’de seyyar satıcılarla bir araya geldi, ‘Bu düzen değişecek’ mesajı verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Esnaftan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İzmir’de seyyar esnafla bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi. Konak’ta seyyar esnafla buluşan ikiliye CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Candan Yüceer ve Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu da eşlik etti. Böke ve Ağbaba, esnafla görüşerek yaşadıkları sorunları dinledi, problemlerin CHP iktidarında son bulacağını söyledi.

‘AYDINLIK BİR GELECEK’
İzmir’de parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeleriyle saha çalışmaları yaptıklarının altını çizen CHP’li Böke, “Çünkü Türkiye’nin sorunlarının ancak ortak akılla ve hep birlikte çözülebileceğini biliyoruz. Onun için her birimiz İzmir’in farklı köşelerine, Manisa’nın farklı ilçelerine dağılıyoruz. Halkla birlikte halkın sorunlarını dinleyip çözümü birlikte üreterek aydınlık bir geleceği inşa ediyoruz” dedi.

‘ŞEREFİ, NAMUSU, ONURU!’
“Eğer Türkiye’nin gerçeklerini görmek istiyorsa iktidar sahipleri mutlaka sokağa inmelidir” sözleriyle açıklamalarına başlayan Ağbaba da, “Bugün bir AKP’li genel başkan vekili, ‘Türk Lirası eskiden değerliydi o yüzden şimdi değersizleşiyor’ dedi. Herkes bilsin ki bir ülkenin parası şerefi, namusu, onurudur. Bir ülkenin itibarı kendi parasının değeriyle ölçülür. Bugün manipülasyon ya da farklı söylemlerle halkın yaşamış olduğu gerçekler gizlenemez. “Türkiye’de enflasyon yok hayat pahalılığı var” diyorlar. Türkiye’de hayat pahalılığı var mı, enflasyon var mı gelsinler esnafa sorsunlar” ifadelerini kullandı.

‘BOYNUMUZUN BORCU’
İzmir’in sokaklarına kendilerinin yabancı olmadığının da vurgusunu yapan Ağbaba, şunları aktardı: “Genel Başkanımızın talimatıyla geçtiğimiz yıllarda sokak ekonomisiyle ilgili çalıştaylar yaptık. Şunu söyleyebilirim; Türkiye’de 6 milyon civarında insanımız sokakta yaşamını sürdürmeye çalışıyor. B unlar aslında varlar ama yoklar, hepsi kayıt dışı. Kestanecisinden ayakkabıcısına, sokak müzisyeninden çiçekçisine, bitpazarındaki esnafımızdan pamuk helva satan arkadaşlarımıza kadar geniş bir kesimi ilgilendiren sorunlar var. Bu insanların devlete yükü yok. Kışın soğukta, yazın sıcakta evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar. Bu nedenle o insanların sorunlarını çözmemiz, onları kayıt altına almamız gerekiyor. Bugün devlete yük olmadan, çalışan ama hor görülen bir kesim daha var. Onlar da sokak ekonomisinin içerisinde. Kim, ‘çekçekçi’ dediğimiz kağıt toplayıcıları… Onlarla ilgili de mutlaka düzenleme yapılacak ve bu esnafımız kimseye yük olmadan kayıt altına alınacak. Sözümüz Kemal Kılıçdaroğlu sözü! Mutlaka sokak ekonomisinde çalışan arkadaşlarımızı kayıt altına alacağız. Bu memleket, beşli çeteyi, devletin kanını emenleri idare ettiği kadar bu insanlara bakabilseydi böyle bir sorun olmazdı. Bu yük bizi borcumuzun borcu, sözümüz söz. Biz beşli çetelerin değil; fakirin fukaranın, kestanecinin, helvacının, çekçekçinin, çiçekçinin iktidarı olacak, bu düzeni değiştireceğiz. Hep beraber yapılacak ilk seçimde bu düzen gidecek, tekrar fakirin fukaranın dostu bir iktidar gelecek.”
Son olarak bu atılacak adımların belediyeler düzeyinde yapılacak çalışmalarla olmayacağını da söyleyen Ağbaba, “Bir belediye ‘Ben buna izin veriyorum’ diyemez, yasal düzenleme yapılması lazım. O yasal düzenlemeyi de yapacağız. 11 büyükşehirimizde de bu çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

Yağmur Daştan

Ünlü sanatçı Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı toprağa verildi

CHP’liler Türk-İş İzmir’i ziyaret etti