in ,

‘Faturalar zamlı tüketici mutsuz’

Konut kullanımında elektrik fiyatları 2 yılda yüzde 58, doğal gaz fiyatları da yüzde 60 yükseldi. TÜKODER, ‘Bunlar en temel ihtiyaçlar, hiç adil değil’ dedi

faturalar-zamli-tuketici-mutsuz

Türkiye’de 2020 yılı Ocak ve Haziran ayları arasını kapsayan elektrik ve doğal gaz fiyatları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre konut kullanımında elektrik fiyatları son iki yılda yüzde 58 oranında arttı; doğal gaz fiyatları ise yüzde 60 yükseldi.

SÜREKLİ ARTIŞTA

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; tüketiciler konutlarında kullandıkları her 1 kWh için 2020 yılının ilk yarısında ortalama birim fiyatı olarak 71,2 kuruş ödedi. Tüketicilerin 1 kWh için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 7,2; 2019 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 32,3 artarak ortalama 71,2 kuruş oldu. Türkiye’de tüketiciler konutlarında kullandıkları doğal gazın metreküpüne ise 2020 yılının ilk yarısında ortalama 182,6 kuruş ödedi. Konutlarda, 1 metreküp doğal gaz için vatandaşların 2020 yılı ilk yarısında ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 2,4, 2019 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 34,7 artarak ortalama 182,6 kuruş oldu.

‘MEVSİMİNDE ZAM’

Tarihten bu yana en önemli ihtiyacın ısınma ve barınma olduğunu belirten Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Cevdet Uçan, Yasal Haklar Evrensel Beyannamesine göre insanların en temel haklarının bu nedenle ısınma ve barınma olduğunu söyledi. Günümüz koşullarında ortaya çıkan tabloya yönelik konuşan Uçan, “Kışın soğukta insanları mahrum etme gibi bir noktaya gelmemeliyiz. TÜİK verilerine bakıyorum dolayısıyla artışlar çok fazla. Hele hele kış mevsimi yaklaşıyor. Tüketicinin kullanım olarak, düşerken herhangi bir zam yapmıyorsunuz. Elektrik ve doğalgazı tam mevsiminde zamlanıyor. Bu insanlar evlerinde elektrik kullanmıyor. Evinde olmasına rağmen yorganın altına giriyor. Halbuki insanların evrensel olarak barınma ve ısınma hakkını elinden almış oluyoruz. Faturalar zamlı ama tüketici çok mutsuz. Bu zamların aynı oranında ücretlerimiz iyileştirilmiş olsa en alt kesimde en üst seviyeye kadar, hiç bir sorunumuz kalmaz” dedi.

‘ŞARTLAR OLUŞMALI’

Enflasyon oranının gelen zamlarla çelişkili olduğuna değinen Uçan, “Bir taraftan enflasyonu yüzde 18 gösterip, yüzde 50 elektriğe zam yapmak. Yaşam ile bu tavır hiç bir zaman uygun düşmüyor. Tüketicilerin basın açıklamaları yaparak bir araya gelmesi yasak, tüketici bu durumla karşı karşıyayız ve evimizde elektrik yakmayacağız diyemiyor. Diğer taraftan haklarımız her geçen gün elimizden alınıyor. Bunlarda gerçekten bizleri çok üzüyor. Tüketicilerin yani toplumun daha iyi şartlarda yaşaması gerektiği inancını taşıyoruz. Buna yönelik şartlar oluşturulmalı” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

Yeni koronavirüs vaka sayısı düşüşte

yangin-sehitlerinin-ailelerine-ziyaret

Yangın şehitlerinin ailelerine ziyaret