in ,

‘Fırsatı kaçırmayalım’

Pamukta ekim nöbetinin üç yıldan beş yıla çıkarılması taleplerinin karşılık bulmadığını belirten UPK Başkanı Balçık “Bu sezon üretimde daralma bekliyoruz” dedi

firsati-kacirmayalim

Ulusal Pamuk Konseyi 2019 sezonunu masaya yatırdı. Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık Çin’de yaşanan Corona Virüsü’nün Türkiye için bir fırsat yaratmakla birlikte var olan tabloda yeterince fayda sağlanamayacağını düşündüklerini söyledi. Çin’in tekstil konusunda Türkiye’nin partneri olmadığını vurgulayan Başkan Balçık, “Piyasada konuşulan Türkiye’ye, Vietnam’a ve Bangladeş’e bu virüs nedeniyle bir talep kayması oluşacağı. Biz de bundan yararlanmak istiyoruz ancak bugünkü koşullarda bunu kaçıracağız gibi hissediyoruz. Münavebe, yani nöbetleşe ekim sisteminin pamuk için üç yıldan beş yıla çıkarılmasını veya bir yıl ertelenmesini talep etmiştik. Ne yazık ki bu kadar basit bir istek dahi karşılık bulmadı. Sektör bileşenlerinin yaptığı uyarıları daha ciddi şekilde ele almalı yetkililer. Bunun önemini 2020 yılında daha da net göreceğiz. Bu sezon bu ve diğer nedenlerden dolayı bir daralma bekliyoruz. Bu da tekstil üretimindeki pamuk ihtiyacının iç üretimle karşılamaktan uzaklaşacağımızı gösteriyor. Yani ithalat artacak ve istediğimiz kazancı elde edemeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Ülke olarak bir fırsat yaratma potansiyeline sahip olduğumuzu belirten Balçık sadece üreticiyi değil tüm paydaşları önemsediklerini söyledi.
Münavebe nedeniyle üretim alanında yaklaşık 1 milyon dekar kayıp yaşanacağını söyleyen Konsey Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakkı Ünal Evcim de Türkiye’nin pamuk ihtiyacının 1 milyon 600 bin ton olduğunu, 2019’da 950 bin ton üretim yapılığını, 2020’de ise ancak 700 bin ton pamuk üretimi beklediklerini vurguladı. Evcim her bir ton pamuk üretimini Türk ekonomisine büyük katma değer sağladığını, bu gelirin pamuk yerine ekilen buğday ya da mısır gibi ürünlerle karşılaştırılamayacağını belirtti. Prof. Dr. Evcim, “2019 yılı ülke ortalaması lif pamuk üretim maliyetinin, çırçırlama giderleri hariç, 10 lira 71 kuruş olduğunu tahmin ediyoruz. Buna karşılık, 2019 sezonunda ülkemiz pamukçuluğunu temsil edecek büyüklükte işlem hacmine sahip İzmir, Şanlıurfa ve Adana Ticaret borsalarında tescili yapılan lif pamukların kıymet ortalamaları kilogram başına sırasıyla 9.64; 9.47 ve 8.42 lira oldu. Bu durumda bu sezon itibariyle lif pamuğun üretim maliyetlerinin 107 ila 229 kuruş altındaki bir değerle pazarlanmış olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bir başka ifadeyle üreticilerimiz bu sezonda üretmiş oldukları beher kilo lif pamuk için maliyetlerinin 107 ila 229 kuruş altında gelir elde etmişlerdir” diye konuştu.

Utkucan Akkaş

avrupanin-yuksek-enerjili-baskenti-amsterdam

Avrupa’nın yüksek enerjili başkenti: Amsterdam

43-ilde-es-zamanli-fetopdy-operasyonu

İzmir merkezli FETÖ operasyonu: 98 şüpheli gözaltına alındı