Fitch Ratings'ın raporuna göre, Türkiye'de hanehalkları, enflasyonun etkisi altında alımlarını artırmak ve maliyetleri yaymak için kredi kartı kullanımında önemli bir artış yaşandı. Merkez Bankası'nın sıkı finansal koşullar oluşturma çabalarıyla birlikte, teminatsız bireysel kredi verme oranları Mayıs 2023'ten bu yana hızla yükseldi. Bu durum, ekonomik politikalardaki değişimlerin tüketicilerin harcama alışkanlıklarını nasıl etkilediğine dair önemli bir gösterge olarak öne çıkıyor.

Züccaciye sektörü, ihracatta dünyada ilk 5'e girmeyi hedefliyor Züccaciye sektörü, ihracatta dünyada ilk 5'e girmeyi hedefliyor

Merkez Bankası'nın tüketici kredileri ve kredi kartı borçlanmasını azaltmaya yönelik hedefli bankacılık düzenlemeleriyle birlikte daha sıkı finansal koşullar oluşturmaya devam edeceği öngörüldü. Raporda, bireysel kredi kartı kredilerinin 2023 yılında enflasyon ve nominal kredi büyümesinin çok üzerinde, %162 oranında büyüdüğüne dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, bireysel kredi kartlarının bankacılık sektörü canlı kredilerinin %10,1'ini oluşturduğu ve takipteki kredilerin yalnızca %8,1'ini oluşturduğu belirtildi. Hanehalkının, alışverişlerini enflasyonist bir ortamda öne çekmek ve alım maliyetlerini taksitlendirerek yaymak için kredi kartı kullanımını artırdığı ifade edildi.

SIKI TEDBİRLER UYGULANABİLİR

Son olarak, raporda Türkiye'de Mayıs 2023'te yapılan seçimlerden bu yana alınan çeşitli makro ihtiyati tedbirlere rağmen teminatsız perakende kredilerinin hızla arttığına vurgu yapılarak, Merkez Bankası'nın tüketici ve kredi kartı kredilerindeki büyümeyi azaltmak için hedeflenen banka düzenlemeleriyle daha sıkı finansal koşulların uygulanmasının beklendiği belirtildi.

Kaynak: HalkTV