in ,

Fiyat artışının asıl nedeni fırsatçılar!

İthalatta verginin sıfırlanması da şeker zammının önüne geçemedi. Şeker fabrikaları iddialara göre fiyatları sessiz sedasız artırırken, fırsatçılar da boş durmuyor

Zamlı tarife ile 50 kilo şekerin fabrika satış fiyatının 1.000 TL’yi bulabileceği belirtiliyor. Devlet, sıfır gümrük vergisi ile 400 bin ton şeker ithalatının önünü açmıştı. Dünyanın şeker deposu Hindistan’ın şeker ihracatına 7-8 milyon ton ile tahdit getirmesi dünyada beyaz şeker fiyatlarının daha da yükselmesine yol açması bekleniyor. Diğer yandan faturasız iş yapılması ve fırsatçılığın fiyat artışına neden olduğunu ifade eden EGEPERDER Başkanı ve İZTO Gıda ve Tüketim Maddeleri Perakende Satıcıları Grubu Meclis Üyesi Mehmet Feyzi Başdaş, “Baklava yapmışsınız 1 ton. ‘100 kilo bir  imalat için şeker veririm’ diyor. Herkesin kendine bakması lazım. Ayda 3.3 ton satıyorum, 3 kamyon geliyor. Parasını veriyorum ürün geliyor, ben de dağıtıyorum.Toptancılar almazsa sorun oluyor tüm üreticiler için, kayıtlı çalışsın. İmalat yapıyor ama faturasız satıyor. Fiş vermiyor. 300 lirayı 1000 lira ciro gösteriyor. Ürettiği kadar veriyor devlette” dedi.

‘AFFETMİYORUZ’
Fiyat artışını desteklemenin fırsatçılık olduğunu belirten Başdaş, “Şu an inanılmaz fırsatçılık var. Şekeri aileler 8 kişi birer tane alıyor. Biz de rapora bakıyoruz. Toplu çıkınca müşteri için, ‘Halk için getirdik toptancılara vermeyiz’ diyoruz. Şekeri çuvala doldurup imalatçılara satıyor. Bu fiyat artırıyor. 600 liralık çuval yapıp 1000 liraya şekeri satıyor. Marketlerden tur atıyor, tane tane alıp bir çuvalda topluyor. Ne diyebiliriz ki artık. Bu bir etken oluyor fiyat artışında. Fırsatçılık fiyat artırıyor sürekli. Yurt içinde sürekli fiyat artıran firmalar var, satmıyoruz artık ürünlerini. Topluma yanlış yapan firmaları eliyoruz, affetmiyoruz. O firmaların fiyat düşürmesi gerekiyor. Topluma yapılan yanlışı affetmiyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

“Adalet olmadan huzur olmaz”

‘Eğer birlik olmazsak zamlar belimizi büker’