in ,

Fiyatlar arttı ama piyasa canlandı

Konut kredisi ardından araç kredisi için müjdeli haber geldi. Dernek Başkanı Feyzi Demir, “Son on gündür satışlarda ciddi bir hareketlenme var” dedi

Sıfır kilometre otomobile sadece nisan ayında yüzde 5 zam gelirken, orta direk için yeni araba almak giderek imkansız hâle geliyor. Fiyatlar arttıkça satışlar geriliyordu. Otomobil ve hafif ticari taşıt satışları nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,4 azalarak, 60 bin 35 adet seviyesine geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, nisanda otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,8 azalarak 45 bin 564 adet olurken, hafif ticari taşıt satışı pazarı yüzde 10,4 arttı (14 bin 471 adet). Ayrıca konuttan sonra araç kredisi için çalışmalar yapıldı.
Piyasada dört ay boyunca durağan bir hareket olduğunu belirten İzmir Otomobilciler ve Galericiler Derneği ile Otokent Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, son süreci baz alarak sıfır ve ikinci el araç piyasasını değerlendirdi. Özellikle ikinci el araçta hareketlilik yaşandığını belirten Demir, “Son 10 gündür ciddi bir hareketlenme var. Kredi müjdesi verildi. Önceden de talep edene kredi çıkıyordu. Esnafımızın fiyatları biraz düşük tuttuğunda da kazanma şansı var. Bu şekilde satışların hızlanması söz konusu. Ayrıca yalnızca noterlerin birinde 330 üzerinde satış gerçekleşti” dedi.

‘SATIŞLAR YÜKSEK’
Satışların bir süre düşüşte olduğunu hatta dört aydır adeta yaprak kımıldamadığını söyleyen Demir, “10 gündür takip ediyorum. İki noter var burada. Birinde on gündür 360 üstü diğerinde ise 330 üzerinde satış gerçekleşti. Bir aydır esnaf satış yapacak mal bulamıyor. Bir kaç kişi iş yapamıyoruz diyor. Anlıyorum fakat biz domates satmıyoruz. Her gün 10 araba satılacak bir sistemimiz yok. Ben 38 senedir bu işi yapıyorum. Araç kredisi isteyenlere kredi çıkıyor. Açıklama ve müjde geliyor. Oysa Cumhurbaşkanının açıklamasından önce kredi vardı. Kredi müracaatı yapılıp alınıyor. İkinci el araç satışlarında iş yapamıyoruz denmesini anlayamıyorum” diye konuştu.

‘500 BİN LİRA ALTINA YOK’
Sıfır araçta artık 500 bin lira altına araç bulunamadığını vurgulayan Demir, yine de piyasanın hareketli olduğunu vurguladı. Demir, “Esnafa iletiyoruz, ‘Ucuza alın, ucuza satın’ diye. Yine para kazanılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu belirsizliklere göre hareket etmeye çalışıyoruz. Şu an iletişim kuruyor, gerekli araştırmaları yapıyoruz. Bu anlamda esnafa bilgilendirme yapmak istiyoruz. Fakat piyasada hareketlilik var. Yeri gelince satacak araba bulamıyoruz deniyor. 4 ay önce satışlar çok düşüktü fakat şu an piyasalarda ciddi bir hareketlilik var. 500 liraya artık sıfır araç bulunamıyor. Öyle bir şey kalmadı. 580 liraya bulunabilecek araçlar var. Sıfır araç fiyatları ortada. Vatandaş alamıyoruz diyor ama şu an para bir şekilde piyasalarda var” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

‘Dezavantajlı gruplar ev alabilmek istiyor’

gurcistanda-6-2-ermenistanda-deprem

İzmir gece şiddetli depremle sallandı