İzmir’in turistik ilçesi Foça’da, Gramofon Kafe yaz boyunca her Pazartesi "Şiir İçi Şarkılar Gecesi" düzenleyerek bir kültür merkezi işlevi görüyor. Etkinliğin moderatörlüğünü, gitarı ve besteleriyle tanınan müzisyen Haluk Çetin üstleniyor. Çetin, gecede her hafta Türk edebiyatı, sineması veya diğer sanat dallarından ünlü isimleri konuk ediyor.

Gelinlik mağazasının bir katını adeta müzeye dönüştürdü Gelinlik mağazasının bir katını adeta müzeye dönüştürdü

Whatsapp Image 2024 07 09 At 17.28.35 (1)

8 Temmuz 2024 Pazartesi gecesi gerçekleştirilen etkinliğin konukları, Türk sinema ve tiyatrosunun ünlü ismi Altan Gördüm ile dünya çapında tanınan şair Ataol Behramoğlu oldu. Altan Gördüm, programına Cemal Süreya şiirlerinin öyküleriyle başladı. İzleyicilere, Süreya’nın bazı hüzünlü, bazıları ise keyifli olan öykü ve şiirlerini aktardı. Ardından İzmirli yazar şair Atila İlhan’ın şiirleri ile devam etti. Haluk Çetin, Atila İlhan’ın "Mahur Beste" şiirini konuklarla birlikte seslendirdi.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 17.28.34

Gecenin ilk bölümünün son şairi ise Ataol Behramoğlu’ydu. Altan Gördüm, Behramoğlu’nun şiirleri ve ikilinin birbirleriyle ilgili anılarıyla renklenen bölümde, Behramoğlu’nu "Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var" dizeleriyle selamladı ve mikrofonu ona devretti. Behramoğlu, "Zakkum ve Yaz" şiiriyle konuklara merhaba dedi. Onun isteği üzerine Haluk Çetin, Behramoğlu’nun "Paris'ti" şiirinden yaptığı besteyi seslendirdi. Behramoğlu "Kadınlar" şiiriyle, Haluk Çetin ise "Bu Aşk Burada Biter" bestesiyle devam etti. Foçalı Altan Çiloğlu, Kurtuluş Savaşı Destanı'ndan okuduğu dizelerle ilk bölümü sonlandırdı.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 17.28.38

Etkinlik, Altan Gördüm’ün çeşitli şairlerden okuduğu şiirler ve Haluk Çetin’in şarkılarıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Manisa ve İzmir’den gelen sanatseverler ile aralarında yazar, şair ve karikatüristlerin de bulunduğu konuklar, geceye hayat veren sanatçıları ayakta alkışladı.

Foça’da "Şiir İçi Şarkılar Gecesi" etkinlikleri, ünlü konuklarla yaz boyunca her Pazartesi gecesi devam edecek.

Kaynak: bülte