Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ve basın açıklamasına, platform üyelerinin yanı sıra bazı belediye başkan aday ve aday adayları, bazı belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.     

Bozüyük’te kanal temizliği Bozüyük’te kanal temizliği

DENETLENEBİLİR ŞEFFAF KATILIMCI VE HALKÇI BELEDİYECİLİK İSTİYORUZ

Gül Atmaca’nın açış konuşmasının ardından basın açıklamasını platform sözcüsü Ramis Sağlam okudu. Sadece, Foça’ya sahip çıkma adına hazırlanan manifesto niteliğindeki açıklamayı, “Kent Sözleşmesi” haline getirerek, hiçbir siyasi parti ve görüş ayırd etmeden tüm adaylarla paylaşacaklarını belirten Ramis Sağlam  denetlenebilir, şeffaf, katılımcı ve halkçı belediyecilik istediklerini söyledi.

RANT VE TALANA KARŞIYIZ

Ramis Sağlam;” 31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kaldı. Bu seçimlerin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Yerel yönetimlere ilişkin talep görüş ve önerileri seçim sürecine yansıtmak, demokratik katılım sürecini işletmek için çaba sarf ediyoruz. Bu süreçte sayısız protesto, imza kampanyası, basın açıklaması yaptık. Halk toplantılarını sürdürmeye devam ediyoruz. Eylem ve etkinliklerimizin temel çıkış noktası doğa ve insandır. Bu çıkış noktası doğrultusunda “yerel yönetim” konusunda doğru politika üretilmesini hedefliyoruz. Foça’nın değişik mahallelerinde gerçekleştirdiğimiz halk toplantılarıyla Foçalıların yerel yönetim için beklenti ve eğilimlerini belirlemeye çalışıyoruz. Yapacağımız “Yerel Yönetim Çalıştayı”nın ardından hazırlayacağımız “Kent Sözleşmesini” kamuoyuyla ve hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeden tüm adaylara görüşlerimizi iletmiş olacağız.  Halk toplantılarında ortaya çıkan en önemli başlıklar, denetlenebilir, şeffaf, katılımcı ve halkçı belediyeciliktir. İzmir’in kuzeyinde Aliağa, Menemen ve Dikili’nin ardından yeni rant ve talan merkezi Foça ilan edildi. Ekoköy Projesi başta olmak üzere; lüks villa projeleri önümüzdeki günlerde yapılacak yerel seçimlerde en önemli yol ayrımımız olacaktır. Doğayı talan eden projelere onay veren bir belediyecilik değil; denizlerimizi, kıyılarımızı ve tarım alanlarımızı koruyan bir yerel yönetim anlayışı önceliğimizdir. Platform olarak Foça’nın tarım, turizm ve balıkçılık merkezi olarak daha fazla refaha ve zenginleşmeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Doğasına, kültürüne, tarihine öncelik tanıyan, insanı özne alan bir yerel yönetim istiyoruz. Doğal arkeolojik ve kentsel sit alanlarının korunduğu turizmi ön plana çıkaran bir belediyeciliği Foça’da vakit kaybetmeden istiyoruz. Foça’yı rant lobilerine kurban etmeyecek Foça halkının yöneteceği halkçı toplumcu bir yerel yönetim istiyoruz. İlçemiz nüfusunun yarısının kadın olduğu düşünüldüğünde, kadın öncelikli projeleri hayata geçirecek, kadın emeğini önceleyecek bir yerel yönetim istiyoruz. Yerelde en küçük yönetim birimi olan mahalle meclislerinin yer aldığı ve halkın söz sahibi olduğu halk komiteleriyle birlikte katılımcı, demokratik ve denetlenebilir belediyecilik anlayışı istiyoruz. Foçalıları; Foça konusunda daha duyarlı kararlar almaya çağırıyoruz.”dedi

Kaynak: Bülten