in ,

Fuar’da eğlence durmak bilmiyor

Türkiyeye fuarcılığı getiren, Cumhuriyet mirasının değerlerinden İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF), uluslararası gastronomi fuarı Terra Madre ile dördüncü gününde ilgi odağı olmaya devam ediyor

izmir-fuari

İzmir’in ticari ve kültürel hafızasını içinde barındıran İzmir Enternasyonel Fuarı, geçmişten bügüne Kültürpark’ta dünyayı bir araya getirmeye dördüncü gününde de devam ediyor. Yabancı firmalarla ilk kez karşılaşan, birbirinden leziz tatlar tatları deneyen, eğlenceli etkinliklerde buluşan yerli ve yabancı ziyaretçiler, fuarın eşsiz heyecanına ortak oluyor.

Yiyecek ve içeceklere farklı bir bakış açıcısı kazandıran İzmir Büyükşehir Meslek Fabrikası kurs öğretmeni Julide Yılmaz, “Mesleki eğitimlerle kursiyerlermizi iş gücü piyasasıyla ile buluşturmak için 5 yıldır yiyecek içecek derslerine giriyorum. Kursiyerlerime; pasta çırağı, aşcı çıragı ve butik çikolata kurslarının derslerini veriyorum. Şu an da fuarda kendi meslek fabrikamızı tanıtmak için atolye çalışması yapıyoruz. Ziyaretçilerin bize ilgisi çok fazla. Yiyecek ve içecekler hakkın da bildikleri, bilmedikleri, yanlış bildiklerini anlatıyoruz” diye konuştu.

Modunuza göre uygun emojiler kullanıyoruz” diyen Brew Mood çalışanı Özlem Doğrusöz, “Festivalde görev almak çok güzel bir duygu sürekli bir enerji moddayız. Biz burda isim almıyoruz tam tersine bugün nasıl hissetiğinizi soruyoruz ve modunuza göre uygun emojiler kullanıyoruz. Bu şekilde de insanların neler hissetiğini nasıl bir duygu halinde olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Bizim için güzel bir his çünkü insanlarla iletişim halinde olmak bizi mutlu ediyor. Aynı zamanada çevremizde bulunan insanları da mutlu ettiğini düşünüyorum. çünkü onlara nasıl olduklarını soruyorum. Böylece nasıl hisettiklerini öğreniyoruz. Güzel bir deneyim oldu benim için. Herşey çok güzel bir şekilde ilerliyor” ifadelerini kullandı.

ENGELİMİ DE KENDİMİ DE ÇOK SEVİYORUM!’

Doğduğumdan beri bedensel engelli olduğunu söyleyen Duygu Tunç, “Kendime ait küçük bir tezgahım var. Kimi zaman hazır aldıklarımı kimi zamanda el emeğim göz nurumla yaptığım ürünleri satıyorum. Sen yapamazsın diyenlere, sen eksiksin diye söyleyenlere karşı dimdik durarak, hayır ben böyleyim, sizin gibiyim kısık harflerle söylediklerimi şimdi yüksek bir seslerle: Ben böyleyim. Engelimi de kendimi de çok seviyorum! Diye haykırıyorum” dedi.

HERKESİ BEKLİYORUM’

91’inci İzmir Enternasyonal Fuarın da yazar olarak sadece kendisinin bulunmakta olduğunu söyleyen Selin Sunal, “ İzmir büyükşehir belediyesinde Ekonomist olarak çalışıyorum. İlk kitabımı çıkardım. Kitabın ismi ‘Beni kendinle bırak’ temmuz ayında Beyaz Fil yayın evinden yayınlandı. Şu an İzmir fuarında kitap fuarı yok. Kitap fuarı ayrı bir tarihte düzenlenecek. Ben bir belediye çalışanı ve İzmir’li bir yazar olarak fuarda tek başıma bulunmaktayım. Kitabımın ilk baskısı tükenmek üzere. Ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşıyorum. Kitap seven ve merak eden herkesi bekliyorum” dedi.

SİBER FARKINDALIK YARATMALIYIZ”

Siberay’ projesini 81 ilde uygulamaya çıkan İzmir Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü yetkilileri, “Bu proje Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının yapmış olduğu bir proje. Halkımızın bilinçlenmesi ve siber farkındalık yaratmak için; çevrimiçi oyunlarda çocuklarımızın nasıl davranması gerektiği,başına herhangi bir problem geldiğinde neler yapması gerektiğini anlatmak için stant açtık. Bilinçlenmek için stantdımıza gelen ziyaretçilemize bröşürlerimizi dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız tarafından çok büyük bir ilgi gördük. Günümüz de internet kullanımın en üst düzeye ulaşması ile birlikte; yanlış internet kullanımı çok olumsuz şeyler ve mağdurlar yaratıyor. Dünyada internet kullanımı sıralamasında 133 ülke arasında 20. sıradayız. Bu yüzden halkımızı, çocuklarımızı internet kullanımı için bilgilendirmek amacıyla fuar da yerimizi aldık” diye konuştular.

Tolga Yaman-Mehmet Güçlü Güler/ÖZEL HABER

ogrenci-cekyattan-fazlasini-alamiyor

‘Öğrenci çekyattan fazlasını alamıyor’

balkanlarin-incisi-ohrid

Balkanların İncisi: Ohrid