MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF-Konak Meydanı’nda İlk Kurşun Anıtı önünde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve İzmirli gazeteciler katıldı. Törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Her ulusun tarihinde dönüm noktaları var. Bugün burada o dönüm noktalarından birinin gerçekleştiği bir yerdeyiz. İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun kenti olan bir şehir. İşgale karşı direncin ilk kıvılcımını çakan, ilk karşılığını veren ve gazeteci kimliğiyle burada gazetecilerin sahiplenmesiyle hatırladığımız sevgili Hasan Tahsin’in anması için bir aradayız. Kendisi o tarihte yazdığı yazılarla ve yaptığı haberlerle tarihe not düşen bir gazeteci. Hukuk-u Beşer gazetesi yazarı olarak 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgaline karşı tüm ulusun vicdanında oluşan o tepkiyi kurşuna çeviren ve o ilk karşılığı veren kahraman biri olarak hatırlıyoruz kendisini. 15 Mayıs’tan dört gün sonra 19 Mayıs tarihinde Atatürk’ümüz Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır” dedi.

“OMUZ OMUZA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tugay, “İzmir kadersel olarak ilk işgale uğrayan aynı zamanda kurtuluş ateşinin yakıldığı şehir ve kuruluşun şehri olarak gurur kenti oldu. İzmir, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin yapıldığı şehir oldu. Bu yüzden İzmir, cumhuriyetin yıkılmaz kalesidir. Bu nedenle İzmirli gazeteciler mücadeleyi başlatan meslektaşlarının peşinden gittiği için ne kadar gurur duysalar azdır. O ilk kurşun karanlığa karşı sıkılmıştır. Demokrasinin ön koşulu basın özgürlüğü. Ne mutlu bize ki cumhuriyetin kalesi olan şehrimizde bağımsız ve özgürlüğümüz için Hasan Tahsin’in izinden yürüyen ve bedel ödeyen gazetecilerimiz var. Her daim gazetecilerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Özgür basın için çalışan gazetecilere selam olsun” ifadelerini kullandı.

“İZMİRLİ GAZETECİLERİN ONURU”

“Hasan Tahsin, kurtuluşun ve kuruluşun ilk kurşununu attı” diyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Biz bağımsızlığına düşkün nesiller için eşsiz bir tarih. Bizlerin özgür bireyler olmamızın tarihidir bugün. Bunu yapanın bir gazeteci olması tesadüf değildir. Gazeteci gerektiğinde canını verir. Böyle eşsiz bir gazeteci İzmirli gazetecilerin onurudur. Hasan Tahsin’in daha çok anılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İnandığı değerler için mücadele eden gazetecilerin toplumdaki yeri her zaman kalıcıdır. 105 yıl önce bugün İzmir’in işgali sırasında ulusumuza bağımsızlığı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Hasan Tahsin’i saygıyla anıyoruz ve fikri isyanlarımızı kalemlerimizle tamim etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Ulaşıldı bilgisi değiştirildi: Reisi'yi arama çalışmaları sürüyor Ulaşıldı bilgisi değiştirildi: Reisi'yi arama çalışmaları sürüyor

Kaynak: EGE TELGRAF