in ,

‘Gerçeği yazmanın karşılığı ateşten gömlek giymek’

İGC’nin gelecek nesillere bırakacağı en önemli miras olan ‘Uluslararası Basın Merkezi’nin açılışıyla birlikte Uluslararası Yerel Medya Zirvesi de gerçekleştirildi

igc-izmir

Gazetecilerin mesleki gelişimlerini ve dünya medyası ile bağ kurmalarını sağlayacak, genç gazetecilerin dünyadaki teknolojik gelişmelere erişimini kolaylaştıracak ‘Uluslararası Basın Merkezi’ hizmete açılıyor.

İGC kurumsal hizmet ofislerinin de yer alacağı merkezde, konferans salonu, televizyon stüdyosu, serbest gazeteciler için çalışma alanları, Uluslararası Medya İletişim Ofisi, eğitim laboratuvarları, kitaplık ve çalışma ofisleri bulunuyor. Merkez, dünyanın her yerinden gazetecilerin fikir ve basın özgürlüğü için ortak mücadele alanlarından biri olmayı hedefliyor. Uluslararası Basın Merkezi’nin kapılarını Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Kurulu ve Uluslararası Yerel Medya Zirvesi İle birlikte açtı.

‘YOLUN SONUNA GELDİK’

Doğru ve tarafsız haber alamayan toplumların nefes alamayacağını ve önyargıların içinde boğulacağını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, özellikle basın ve ifade özgürlüğünün susturulduğunu belirtti. Soyer, “Toplumumuz hakikati buluşturma sorumluluğu basın mensuplarının omuzundadır. Taşınması zaten zor olan bu görev düşünce özgürlüğünün olmadığı ülkelerde daha ağır bir göreve dönüşür. Türkiye gibi özgürlüklerin ağır saldırı altında olduğu basın özgürlüğünün her gün darbe aldığı ülkemizde gerçeği yazmanın karşılığı ateşten gömlek giymektir. Ülkemiz yeniden özgürlüklerine kazanacaksa bunu ateşten gömlekleri giyenlere borçluyuz. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün hazırladığı 2022 dünya basın özgürlüğü raporuna göre, Türkiye 180 ülke arasında 149’uncu sırada. TGS tarafından hazırlanan rapora göre mayıs ayından itibaren 26 gazeteci gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldı. Gazeteciler hakkında açılan davalar, yargılamalar, sayısız tutuklamalar Türkiye’de basın özgürlüğünün ne kadar büyük bir tehdit altında olduğunu gösteriyor. TBMM de görüşülmeye başlanacak kamuoyunda dezenformasyon adıyla bilinen yasa gösteriyor ki iktidar gazeteciler üzerinde kurduğu tahakkümü yeterli bulmamış. İktidar seçime giderken Sosyal medya üzerinden basın ve ifade özgürlüğünü daha fazla baskı altına almaya çalışıyor. Basın ve ifade özgürlüğünü susturma çabaları sadece ülkemize özgü değil. Tüm dünyada örneklerini gördüğümüz Otoriter yönetimleri iktidarlarını korumak için kullandıkları en önemli araçlardan biri. Türkiye’de yolun sonuna geldik. Basın özgürlüğü üzerindeki baskı ve sansür gazetecilerin yaşadığı hukuksuzluk çok yakında sona erecek” ifadelerinde bulundu. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Basın özgürlüğü için nitelikli yetişmiş iş gücüne ve doğru finans modeline ihtiyaç var. Değişen dijital koşullara uyum sağlamak basının özgürleşmesi için başka bir öncelik”ifadelerini kullandı.

 ‘İLHAM KAYNAĞI’

Türkiye’de gazetecilerin mahkemelere çağrıldığını ifade eden ve  basın özgürlüğü problemlerine değinen EFJ Başkanı Mogens Blicher Bjerregård, “Türkiye’deki gazetecilerin yaşadığı davalarda buradaydım. Tüm gazetecilere sokaklarda kamuoyunda büyük bir destek vardı. Burada gazetecilere verilen değerin ne kadar olduğunu gördük ve Türkiye’de bunları görmek gerçekten umut verici. Sizler Türkiye’de gazeteciler olarak yargılandınız. Zamanınızı gazetecilik yerine mahkemelere çıkarak harcadınız. Bu gazetecilere yapılmaması gereken bir şey. Binlerceniz defalarca mahkemelere çağırıldınız. Ülkenizde çok başarılı işler yaptınız. Biliyoruz ki daha yapılacak çok iş var ve biz de bu yüzden buradayız” diye konuştu. Akademinin gazetecilere yardımcı olduğunu belirten Bjerregård, “Akademinin kurumsallaşmış yapı oluşturup bu sayede gazetecilere yardımcı oluyor. Bu bizim için ilham kaynağı. Böyle bir örgütlenme bizler için çok iyi bir örnek” açıklamalarında bulundu.

 ‘HAPSE ATILMAK İSTENİYOR’

Türkiye basın ve ifade özgürlüğünde geriye doğru gidiş konusunda ısrarını sürdürüyor ifadelerini kullanan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Dezenformasyonla mücadele adı altında kamuoyuna duyurulan Basın Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifi ile yeni bir sansür yasası geliyor. Kamu barışına karşı suçlar başlığı altında ‘sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır’ gibi bir düzenleme getiriliyor. Son derece sübjektif değerlendirmeler ile gazeteciler hapse atılmak isteniyor. Bu yasa teklifinde ayrıca suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle bu ceza 1,5 kat artırılıyor. Yani gazeteciye haber kaynağını açıklamak zorundasın yoksa hapse gireceksin deniyor. İnternet medyasında çalışan meslektaşlarımızda basın kanunu kapsamına alınıyor ancak tüm yetki Basın İlan Kurumu veriliyor. Basın İlan Kurumu internet medyasına resmi ilan verme yetkisini, ilanı ve basın kartlarını iptal etme yetkisini alıyor. Sendikamız TGS’nin de içinde bulunduğu Medya Dayanışma Grubundaki meslek örgütleri ile birlikte bu teklifin geri çekilmesi için mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.

 ‘DESTEKTE BULUNUYORUZ’

İfade özgürlüğünün çoğulcu bir demokrasinin işleyebilmesi için bütüncül bir rol üstlendiğini ifade eden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Vatandaşlar bağımsız bir medyaya erişemezlerse doğru bir bilgiye de erişemezler bu olmazsa vatandaşlar taraflı bilgiye ulaşırlar. Doğru ve bağımsız bir medya tüm süreçler için gereklidir. Böylece şeffaf bir hükümete ulaşılır. Ukrayna’da sansürün dezenformasyonla dolu bir basınla karşı karşıyayız. Böylelikle toplumlar karşısında çok yönlü bir demokrasi anca özgür gazetecilik varsa var olur.  Asılsız haberlere pandemide de çok sayıda maruz kaldık. Bağımsız bir medya ekonomik olarak da gazetenin bağımsızlığını sürdürülebileceği bir yapıya neden olur.Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde siyasi koşullarını ve uyum sürecini takip ediyoruz. Kriterlere baktığımızda Avrupa Birliği’nde hukukun üstünlüğü ifade özgürlüğü yargı bağımsızlığı gibi kriterler vardır sonuncusu Ekim 2021’de yayınlandı. Bu yayınlana raporlarda ne yazık ki Türkiye’de görülen olumsuz bir gidişat görülmüştür. Eğer bizim sağlıklı bir kamu araştırmasına ihtiyacımız varsa Türkiye’nin özellikle genel seçimler doğrultusunda konuya önem vermesi gerekiyor. Özgür alanın aynı zamanda desteklenmesi beslenmesi ama baskı altına alınmaması gerekiyor. Biz Avrupa Birliği olarak yerel kuruluşlarla yakın bir temas halindeyiz. Bu sayede yasal ve düzenleyici bir politika ortamının hazırlanmasında destekte bulunuyoruz” diye konuştu.

Yerel basın büyük mücadele veriyor

Uluslararası Yerel Medya Zirvesi programı kapsamında düzenlenen ‘Yerel medya nasıl güçlenir?’ konulu panelin devamında söz alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Türkiye’de en büyük mücadeleyi yerel basın veriyor. Son 15- 20 yıldır Türkiye’nin içinde bulunduğu konjonktür ulusal basının çok daha manipüle edilebilir ve dizayn edilebilir olduğunu gösterdi. Yerel basını istedikleri gibi manipüle edip dizayn edemediler. Büyük kentlerdeki yerel basının birlik ve dayanışmayı doğru gösterdiği takdirde dimdik ayakta durdu. Bu nedenle artık çağımızda glolokal çağı… Global olmak zorundasınız, işbirliği yapmak zorundasınız; ancak yerel gücünü de iyi görmek durumundayız. Yerelde güçlenmenin, yerelde örgütlenmenin önemini biliyoruz. Yerelde örgütlenmelerin geçmişteki gibi göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Yerelden başlayan doğru örgütlenme modelinde gazetecilerin; çok daha güçlü, birbirlerine dayanarak, işbirliği içerisinde var olabileceğini İzmir gösterdi. Çünkü İzmir’deki bütün yerel gazeteler ve ardından web sitleri de dahil buna işbirliği içerisinde cemiyetimiz ile birlikte yol almaya başladılar. Bu gazetecilerimizi, meslektaşlarımızı elbette daha da güçlendirdi. Ancak çok açık ki ulusalda birlikte hareket etmeye ihtiyacımız var. Bu organizasyonun bunun için bir başlangıç olmasını da ayrıca diliyorum. Bundan sonra yerel medya ile ulusal medyanın çok daha sıcak ilişkiler içinde olmasını diliyorum” dedi.

Rana Beyza Öztürk

İzmir’de köpek besledikleri için ailesinden 3 kişiyi öldüren komşu için ‘en ağır’ cezayı istedi

bayrakli-cocuklar-icin-lanzarote-sozlesmesini-imzaladi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaz spor okulları 20 Haziran’da açılıyor