in ,

‘Gereken cevap sandıkta verilir’

CHP’nin sağlıkçılara yönelik şiddetin çözülmesi konusunun ele alınması için yaptığı çağrı karşılıksız kaldı. CHP’li Bayır ve Sertel, yaşananları değerlendirdi

chp-saglik-calisanlari-komisyonu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme gelmesi ve ardından da konuyla ilgili hazırladıkları yasa teklifinin görüşülmesi için Meclis’in olağanüstü toplanması talebinde bulunmuştu. Muhalefet partilerinden 159 milletvekili genel kurul salonuna girdi ancak toplantı için gerekli olan 200 sayısına ulaşılamayınca, genel kurul çalışmalara başlayamadı.

Toplantıya katılan CHP İzmir Milletvekili, genel kurulun iptalini ve yaşananları Ege Telgraf’a değerlendirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Tahmin edildiği gibi HDP’nin de gelmesini engellemek için meclis başkanı çok ilginç bir açıklama yaptı, “Eğer gelirseniz bir HDP’li vekilin dokunulmazlığunu gündeme alırız” minvalindeki söylemleri kötü bir durum oluşturdu. Ayrıca, meclis salonuna 20 kadar AK Partili vekil girdi ama yoklamaya girmediler, elektronik oylamaya katılmadılar. Burada acı olan yirmisi de sağlık çalışanı, doktor… İnsanlar sadece ‘Sen neden buraya gitmedin demesinler diye geldiler fakat oy kullanmadılar, yoklamaya katkı vermediler. Farklı bir dünyada yaşıyor, düşünüyorlar. Farklı bir pencereden bakıyorlar. Yaşadıkları yer Cennet gibi, hiçbir problem yok sanki ülkede… Böyle bakınca da ülkedeki gerçekleri göremiyorlar” dedi.

HERKES GÖRDÜ’

Türkiye’de şu anda yaşanan en büyük sorunlardan birisinin sağlıkta şiddete karşı bir yasanın eksikliği olduğu vurgusunu yapan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, “Bu eksikliği gidermek için CHP daha önce de bir tasarı hazırladı, meclise getirdi fakat yine AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Özellikle son dönemlerde artan saldırılar nedeniyle çok sayıda sağlık çalışanımız hayatını kaybetti. Bu konuda genel bir görüşme açılması ve sağlıktaki şiddetin giderilmesi üzerine Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, grup başkan vekillerimizin de imzalarıyla bir toplantı çağrısı yaptı. Bu çağrıya İYİ Partililer de kulak verdi. Türkiye İşçi Partisi’nden ve Memleket Partisi’nden de katılanlar oldu ama buna rağmen çoğunluk sağlanamadı. Bu iyi bir şey değil… Yaşananları, Türkiye’de insanlarımızın sağlığını emanet ettiğimiz doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık çalışanlarımız gördü. Bence önümüzdeki seçimde buna da gereken cevap sandıkta verilecektir” diye konuştu.

SEDAT ARAZ / ÖZEL HABER

misir-tarlasi

Mısır tarlaları da büyük tehdit altında

Silahhane’den Sanathane’ye