in ,

Gizemli piramitleriyle ünlü Mısır

Mısır hala gizemini koruyan piramitleriyle dünyanın ilgisini çeken, seyahat severlerin ziyaret etmek istediği bir destinasyon. Firavunların ülkesi olarak bilinen Mısır, Gize’deki piramitleri, Eski Mısır uygarlığının izlerini taşıyan müzeleri ile her yıl milyonlarca kişinin uğrak noktası…

giza-misir-piramitleri

Afrika kıtasında Orta Doğu coğrafyasının bir parçası olan tek ülke unvanına sahip olan Mısır, Mısır uygarlığının izlerinin dışında Nil Nehri, dalış merkezleri Şarm El Şeyh ve Hurghada gibi şehirleri ile de popüler.

Özellikle tarihi, medeniyeti, kültürü ile Mısır görülmeye değer bir ülke. Gösterişli İskenderiye Feneri dünyanın 7 harikasından biri. Akdeniz’in incisi olarak bilinen İskenderiye, Maamoura Sahili ile El Montaza Kraliyet Bahçeleri keşfedilmesi gereken yerler arasında. Başkent Kahire de gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Tahrir Meydanı, Kahire Kulesi, Mısır Müzesi, Kahire Opera Binası, St. Sergious Kilisesi, Gize Piramitleri ve Sfenfsler, Sakkara Piramitleri listenizde olmalı. Dalış sevenler Sharm El Şeyh ve Hurghada’ya uğramayı unutmasın. Luxor Müzesi, Krallar Vadisi, Kraliçeler Vadisi, Soylular Vadisi, Ramses’in Mezarı ve Memnon Anıtı muhakkak görülmesi gereken yerler arasında.

İskenderiye Feneri: Dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Deniz Feneri, Mısır’da İskenderiye kentinin önündeki Pharaos adasında yer alıyor. Bu fener tarihte yapılmış en büyük ve en yüksek fener özelliğini taşıyor. Bu özellikleri nedeniyle dünya harikası listesinde yer alıyor. Günümüzde kalıntıları sular altında kalan fener, milattan önce 285- 246 yılları arasında yapıldı. Dünyanın yedi harikasından biri olduğu için bir örneği yapılarak, ziyarete açıldı.

Üç bölümden oluşa ve 135 metre yüksekliğindeki fenerin: birinci katı kare, ikincisi sekizgen, üçüncüsü ise silindir şeklinde.

Maamoura Sahili: İskenderiye plajlarının en sakini sayılan Maamoura sahili, Montazah’ın yaklaşık 1 km doğusunda. Bu sahili diğer kumsallardan farklı kılan şey, ana yoldan uzakta olması. Bu uzaklık sahilin sessiz ve daha az kalabalık olmasını sağlıyor.

El Montaza Kraliyet Bahçeleri: 3 bin metre genişliğindeki Al Montazah bahçesinde çok sayıda ağaç ve bitki bulunuyor. Bu bitkilerden bazıları endemik türlerden oluşuyor.

Tahrir Meydanı: Mısır devriminin sessiz tanığı Tahrir meydanı başkent Kahire’de. Meydanın hemen merkezinde büyük ve kalabalık bir kavşak bulunuyor. Meydan, tarihi Kasr al-Ayni Sokağı’nın kuzeyinde, Talaat Harb Sokağı’nın batısında yer alıyor.

Kuzey batı yakasında Mısır işgali sırasındaki direnişiyle bilinen Ömer Makram’ın heykelinin bulunduğu bir plaza mevcut. Bunların arkasında ise Ömer Makram Camii bulunuyor. Meydana yakın bölgelerde Mızır Müzesi, Millî Demokrat Parti merkez binası, Mogamma hükümet binası, Nil Oteli, Kasr El Dobara Evanjelik Kilisesi ve Kahire Amerikan Üniversitesi’nin merkez kampüsü görülmeye değer.

Kahire Kulesi: 187 metre yüksekliğindeki Kahire Kulesi, Mısır başkentinin panoramik manzarasını görmek için doğru adres. Piramitlerden sonra kentin en çok ilgi gören noktası. Kentin en net görüntüsünü almak için sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra kulenin dairesel gözlem güvertesine çıkmanız öneriliyor. Ayrıca kulenin tepesinde bir restoran var. Tamamlanması beş yılı bulan kule, Mısırlı mimar Naoum Chebib tarafından tasarlandı. Sabah 8’den gece yarısına kadar açık.

Mısır Müzesi: Binlerce yıl, bu topraklarda yaşayan bu halkın geçmişini tanımak için en iyi adres Mısır Müzesi. Müze 1897–1901 yılları arasında inşa edilmiş. Fransız mimar Marcel Dourgnon’a neoklasik tarzda yaptırılan müze binası, dünyadaki ilk orijinal müze örneklerinden, yani müze olması amaçlanarak yaptırılan ilk binalardan.

Binanın çevresinde dikilitaşları, heykelleri, firavunları, anubisleri, sfenksleri göreceksiniz. Müzede kayıtlı eser sayısı 120 bin ile 150 bin civarında.

St. Sergious Kilisesi: 4. yüzyıldan kalma sütunlarla inşa edilen St. Sergious Kilisesi, Koptik Kahire duvarları içindeki en eski kilisedir. MS 296 yılında, Suriye’de şehit düşen Romalı askerler Sergius ve Bakücüler’in anısına inşa edilen yapı Joseph, Mary ve bebek İsa’nın zulümden korunmak için Mısır’a kaçtıktan sonra barınak olarak kullanılan bir mağaranın üzerine kurulmuş.

Gize Pramitleri: Gize Piramitleri Mısır’daki en büyük ve en eski piramitler olarak biliniyor. Gize piramitleri Mısır kralları olan “keops” “kefren” ve “mikerinos” adlarıyla anılıyor. Bu piramitlerden en büyüğü Keops. Bütün bu piramitler Gize Platosunda inşa edildiği için Gize piramitleri olarak anılır. Keops, Eyfel Kulesi yapılana kadar dünyanın en büyük yapısı unvanını sahipti.

Sfenfksler: Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratık. 46 metre boyunda ve 21 metre yüksekliğindeki bu anıtın gövdesi ileriye doğru uzanan bir aslanı, kafası ise bir firavun kafasının şeklini almış. Aslanlar güneş ile bağlantıları nedeniyle antik Mısırlılar tarafından kutsal hayvan sayılırlardı.

Sakkara Piramitleri: Kahire’nin güneybatısında yer alan Sakkara Piramitleri, Mısır’ın en eski başkenti kabul edilen Memphis’te yaşayanların defnedildiği yer olarak kullanılan, Sakkara’da bulunuyor.

Yeryüzünde bilinen en eski büyük taş yapı olan bu piramitler, basamaklı piramit olarak da bilinir.

Şarm El Şeyh: Otelleri, canlı gece hayatı, dalış alanları ve milli parklarıyla Mısır’ın incisi olarak bilinen Şarm El Şeyh, turkuaz renkli denizi ile özellikle dalış severlerin adresi. Merkezi Naama olan bu şehir oldukça canlı bir gece hayatına sahip. Turizm özel bölgesi olması nedeniyle yerel halkın çok görülmedi Şarm El Şeyh yılın her dönemi uygun hava koşullarıyla kış aylarında bile yaz yaşayabileceğiniz bir destinasyon.

Luxor: Güney Mısır’da El- Uksur bölgesinin başkenti olan Luxor, antik gezi alternatifi için muhteşem bir seçenek. Antik Mısır şehri Thebes’in harabelerinin üstüne kurulmuş olduğundan dolayı dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak da adlandırılıyor. Bu şehre gitmişken Luxor müzesine de uğramadan ayrılmayın.

Krallar Vadisi: Luxor’un hemen karşısında bulunan krallar vadisi görmeden dönmemeniz gereken önemli noktalardan biri. Krallar vadisinin diğer ismi Ölüler Vadisi olarak geçiyor. Ten Hanedanlığı döneminde krallar tahta çıkar çıkmaz öteki dünyaya hazırlık için mezarlarını yapmaya başlardı. Kimse tarafından bulunmasın diye de bu mezarlar dağlar ve kuytu yerlere yerleştiriliyordu. Tutankamon’un mezarı da Krallar Vadisi’nde yer alıyor.

Kraliçeler Vadisi: Krallar Vadisi’nin birkaç kilometre uzağında bulunan Kraliçeler Vadisi, çoğunlukla Ramses’in soyundan gelenlerin gömüldüğü bir yer. Vadide bugüne kadar yapılan kazılarda 50’den fazla mezar bulunmuş. II.Ramses’in eşi Nefertari ve oğlunun mezarı da burada yer alıyor.

NASIL GİDİLİR?

Bir Ortadoğu ülkesi olan Mısır, Afrika’nın kuzey doğusunda konumlanıyor. Ülkenin batısında Libya, güneyinde Sudan ve kuzey doğusunda İsrail yer alıyor. Mısır’a Türkiye’den gitmenin en kolay yolu hava yolu ulaşımı. İstanbul ve Ankara’dan Mısır’ın Kahire, Şarm El Şeyh ve Hurghada kentlerine farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçuşları var.

Orta Doğu ülkesi olan Mısır’da yazlar bir hayli sıcak geçiyor. Yaşamın nehir kıyısında şekillendiği ülkede iklim, su kaynaklarına yakınlığı veya uzaklığına göre değişir. Nehir kıyısı bölgelerde daha ılıman bir iklim varken, içerlere doğru çöl iklimi hüküm sürer. Yazları oldukça kurak ve sıcak geçer. Aralık, ocak, şubat sıcaklıkların en çok düştüğü dönemlerdir, genel olarak yağış görünmez. Mısır’a gitmek için en uygun zaman hava sıcaklığının ortalama 25-30 derece olduğu Ocak, Şubat, Mart ayları.

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / ÖZEL HABER

konya-meramda-faciadan-donuldu-servis-minibusu-ile-vinc-carpisti-18-yarali

Konya Meram’da faciadan dönüldü! Servis minibüsü ile vinç çarpıştı: 18 yaralı

tarihi-kemeralti-esnaf-dernegi-baskani-semih-girginden-cagri-alisveris-kalabalik-cirolar-guldurmuyor

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin’den çağrı: Alışveriş kalabalık cirolar güldürmüyor