in ,

Gökdelen konusu mecliste tartışıldı

Konak’a yapılması planlanan gökdelen projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis gündemine taşındı

meclis-gundemi-gokdelen-soyer-batur

Pasaport bölgesinde yapılması planlanan Zorlu Holding‘e ait gökdelen projesiyle ilgili Konak Belediye Başkanı Abdül Batur‘un “İçimize sinmiyor” söyleminin ardından sorun, Büyükşehir Belediyesi‘nin Aralık ayındaki ikinci meclis toplantısında yeniden gündeme geldi. Mecliste söz alan AK Parti’li Hüsnü Boztepe, Tunç Soyer‘in konuyla ilgili açıklamalarını hatırlattı.
Geçtiğimiz hafta projeye dair “İçimize sinmiyor” diyerek konuyu mahkemeye taşıyacaklarının sinyalini veren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise “Hüsnü Bey CHP’den geliyor. Birlik ve beraberliğin en üst noktasında olduğumuzu da biliyor. Biz CHP’li belediye başkanları olarak çalışmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Gökdelen konusu kamuoyunda çok tartışılıyor. Bu konuda gerek ben Konak Belediye Başkanı Abdül Batur olarak, gerekse de Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, bir dahilimiz olmadığını belirttik. Planla ilgili Şehir Plancıları Odası dava açmış. 2018’de açılan dava devam ediyor. Gökdelene Konak Belediyesi tarafından ruhsat verilmiş. Burada dikkat edilmesi gereken ruhsat verilmesidir. Ben bu konu ile ilgili ikinci kez konuşuyorum. Bir mimar olarak bunun içime sinmediğini, bunun Konak’ın kalbine sokulan bir hançer olduğunu söylemiştim. Konak’ın merkezinde bu tür yüksek binaların yapılmaması konusunda ben adaylığım döneminde söz verdim. Şu anda da aynı noktadayım, hala içimize sinmemeye devam ediyor. Asla istemezükçü değiliz. Hem İzmir’e, hem projeye yapılan yatırıma yazık. Kentin siluetini bozmamak için çalışıyoruz. Geçmişteki beyanlarından biliyoruz ki Tunç Başkan da bu konuda çok hassas. Bu yapı için daha önce tespit edilen bölge yeri Bayraklı’nın arka sırtlarıdır. Yatırımcı orada istediğini yapabilir. Biz bu konudaki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Soyer’den cevap

Batur’un ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da, iki başkana CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun sözlerini hatırlatarak, “Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir ifadesi vardı. Biz ne kadar doğru bulmasak da güvene dayalı bir açıklamaydı. Türkiye’ye yatırımcının gelmediğini ve güven problemi olduğunu söylemişti. Bu projeyle ilgili 2008’de karar verildi. Bunlar kısa sürede kararı alınan konular değil. Bu kısa sürede tavrın değişmesi İzmir’e gelen yatırımcıyı kaçırır. İzmir’e neden yatırımcı ve turist gelmiyor gibi birçok soru var ve birbirimize soruyoruz. Konak ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanları farklı düşünebilir, bu normaldir. Ama bunu basınla değil de, firmaların yetkilileriyle konuşulabilir” dedi. Hızal’a yanıt veren Başkan Tunç Soyer ise, Batur’a destek verdi ve “Gökdelen projesi ile ilgili Konak Belediye Başkanı’na sonuna kadar güveniyorum. Kentin siluetini ve yatırımcının menfaatini koruyacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Erman Şentürk

izka-kalkinma-ajansi

İZKA’da yeni yönetim belirlendi

odemis-kadin-siddet

Kocasından şiddet gören kadın yaşam savaşı veriyor