in ,

Gölpark mücadalesi mutlu sonla bitti!

Menemen’deki Gölpark bünyesinde bulunan ve çeşitli tartışmalara yol açan hayvanat bahçesi resmen kapatıldı. Karar STK’lar tarafından sevinçle karşılandı

golpark-mucadelesi-mutlu-sonla-bitti

Yaklaşık 3 yıl önce dönemin belediye başkanı tarafından Menemen Gölpark Rekreasyon Alanı bünyesinde hizmete açılan mini hayvanat bahçesinin kapısına kilit vuruldu. Menemen’in, Asarlık Mahallesi’ndeki Gölpark Rekreasyon Alanı bünyesinde toplam 25 bin metrekarelik alanda kurulu, içerisinde 93 türden bini aşkın canlı türünü barındıran hayvanat bahçesi ilçe belediyesinin aldığı kararla kapatıldı. Gelişmelerle birlikte yaklaşık iki yıl süresince tesisin kapatılması için mücadele veren sivil toplum kuruluşları ve duyarlı vatandaşların da bu yöndeki çabaları zaferle sonuçlanmış oldu. Böylece, 31 Mart tarihinde gerçekleşen seçimler sonrasında göreve gelen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hayvan severlere verdiği sözü tutarken, alınan bu karar başta konuyla ilgili çeşitli eylemler düzenleyen ve sayısız çeşitli imza kampanyaları başlatan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve vatandaşlar tarafından da sevinçle karşılandı. Bir süre önce uzmanlar ve veterinerler eşliğinde özel bakımları ve kontrolleri yapılan bine yakın hayvan, aşıları tamamlanarak özel ekipler eşliğinde aşamalı olarak yeni yuvalarına götürülmeye başlanmıştı. Tesisin tamamen boşaltılarak kapatılması ile birlikte, hayvanat bahçesinde bulunan hayvan türleri de Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve civardaki tesislerde yeni yaşam alanlarına taşındı. Büyükşehir Belediyesi ile Menemen Belediyesi tarafından yürütülen ortak çalışmanın tamamlanmasının ardından tesis yeniden elden geçirilerek farklı bir kullanım doğrultusunda yeniden ilçe halkının hizmetine sunulacak.

‘BAŞKAN SÖZÜNÜ TUTTU’

Gelişmelerin ardından Ege Telgraf’a açıklamada bulunan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Bu tesisin en başta açılışının iptali için ve daha sonrasında kapatılması yönünde çok çaba göstermiştik. İtirazlarımıza rağmen, üstelik yakında Sasalı Doğal Yaşam Parkı varken, daha veterinerlik hizmetinin verilmediği dönemde bile buraya bu tesis açılmıştı. Çeşitli eylemler, imza kampanyaları ve itirazlarımız ile sesimizi duyurmaya çalışmıştık. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, aday olduğu dönemde ziyaretlerimizde bize buranın kapatılacağı ile ilgili söz vermişti. Nitekim göreve gelir gelmez bizlere kulak verdi ve buranın kapatılması için de çalışmalara başladı. Hayvan Hakları Federasyonu olarak temsilcilerimizle birlikte kapanma ve taşınma sürecinin yakından takipçisi olduk. Ve geçtiğimiz günlerde hayvanat bahçesi resmen kapatıldı. Hayvanlar çeşitli hayvanat bahçelerine dağıtıldı. Burada görevli olan personel de kısırlaştırma ekibine katıldı. Keşke her belediye başkanı Serdar Aksoy gibi yürekli olsa, sözünde dursa ve hiçbir yerde tutsak hayvanlar olmasa. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’a tekrar teşekkür ediyoruz, ellerine sağlık” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

gruscu-bu-kez-de-secilerek-baskan

Gruşçu şimdi de seçilerek başkan!

nakis-sektoru-can-cekisiyor

Nakış sektörü can çekişiyor